Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-03-10 18:25
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: spotkanie Akcji Katolickiej

Biskup kaliski Edward Janiak uczestniczył w zebraniu Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej,podczas której podsumowano działalność w 2018 roku.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Uczestnictwo we Mszy św. w dni powszednie, systematyczna modlitwa w intencji duchowieństwa i rządzących, kontynuacja obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podejmowanie działań na rzecz rodziny i obrony życia poczętego – to niektóre zadania na 2019 rok dla członków Akcji Katolickiej, którzy spotkali się, aby podsumować miniony rok i wyznaczyć kierunki działania na najbliższy czas.

Zebranie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej poprzedziła Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, którą odprawił diecezjalny asystent ks. dr Sławomir Kęszka.

W swoim wystąpieniu ks. dr Sławomir Kęszka zachęcał prezesów, aby mobilizowali osoby skupione w parafialnych oddziałach Akcji Katolickiej do czynnego zaangażowania się w życie wspólnoty parafialnej poprzez organizowanie różnorodnych wydarzeń. – Najważniejsze nasze cele to liturgia, modlitwa i formacja, branie odpowiedzialności za Polskę, promowanie wartości chrześcijańskich. Poprzez naszą postawę pokazujemy innym drogę do Kościoła – mówił diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

Z członkami Akcji Katolickiej spotkał się biskup kaliski Edward Janiak, który dziękował za troskę o dobro Kościoła. – Dziękuję wam za to, co robicie w swoich parafiach i środowiskach, za promowanie wartości i przeciwstawianie się złu. Trzeba pilnować rodziny, bo to jest podstawowa komórka. Nie można pozwalać na ich rozbijanie, bo dobre rodziny są przyszłością Kościoła – powiedział duchowny.

Gościem spotkania był ks. Włodzimierz Wołkowiński z diecezji kamieńsko-podolskiej na Ukrainie, któremu członkowie Akcji Katolickiej ofiarowali 600 różańców i 6 tys. obrazków z tekstem koronki do Miłosierdzia Bożego w języku ukraińskim.

Akcja Katolicka w diecezji kaliskiej została powołana do istnienia przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę w 1995 r. W diecezji istnieje 86 oddziałów parafialnych, do których należy prawie 800 członków.

Do najważniejszych działań należą: coroczne spotkania modlitewne członków i ich rodzin - w maju na Pólku pod Bralinem, a w październiku w Tursku, pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, konkurs recytatorski poezji religijnej dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim działania charytatywne. W marcu 2017 r. w Kaliszu odbyły się rekolekcje dla przedstawicieli Akcji Katolickiej z 12 diecezji w Polsce.

Prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej jest Robert Lis, a asystentem diecezjalnym Akcji Katolickiej - ks. dr Sławomir Kęszka.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, spotkanie, Akcja Katolicka, bp Edward Janiak, podsumowanie roku