Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-03 23:35
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: rozpoczęły się pielgrzymki parafii z diecezji do św. Józefa

Przedstawiciele trzech parafii z diecezji kaliskiej przybyli w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny patronowi.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

W ciągu roku wszystkie parafie przybędą do św. Józefa. Spotkania będą odbywać się w każdą sobotę.

Jako pierwsi do św. Józefa przybyli parafianie z parafii św. Marcina w Chlewie, parafii św. Wojciecha w Kobiernie i parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łęce Opatowskiej. Licznie zgromadzonych pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota. Wierni wysłuchali konferencji, w której ks. kan. Marcin Papuziński przedstawił dzieje obrazu Świętego Józefa Kaliskiego.

Mszy św. przewodniczył kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota, a homilię wygłosił wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Marcin Papuziński.

Kaznodzieja odwołując się do Ewangelii św. Mateusza przedstawił duchowy profil św. Józefa. - Józef mógł wprowadzić Jezusa w świat wiary, dlatego, że sam był bardzo mocno wrośnięty w dziedzictwo duchowe swojego narodu. Wierzącymi w dużej mierze stajemy się dzięki temu, że nasi dziadkowie i rodzice przekazali nam wiarę, ochrzcili nas, nauczyli modlitwy. Wiara ma wymiar osobisty, ale najpierw ma wymiar społeczny, kulturowy i historyczny – mówił duchowny, który podkreślał, że cechą wiary Józefa jest czyn.

Wskazywał co to znaczy wierzyć jak Józef. - Odkryć bogactwo wiary otrzymanej w spadku i zakorzenić się w niej, modlić się, czytać Pismo Święte, iść do kościoła, spowiadać się, pościć. Wzrastać w cnocie sprawiedliwości, czyli przestrzegać przykazań i mieć w prostym zwyczaju czynić rzeczy dobre. W chwilach ciemności, pokus, zwątpień słuchać bardziej Boga niż swoich pragnień, bo te zawodzą w chwilach próby – zaznaczył ks. Papuziński. Duchowny dodał, że człowiek wiary powinien być wierny Bogu w codzienności.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa patronowi zawierzono przybyłe parafie i doradców życia rodzinnego.

Łaską Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa jest uzyskanie odpustu zupełnego. Taki odpust mogli uzyskać dziś wierni modlący się w kaliskim sanktuarium.

Papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu do 6 stycznia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego.

Uroczysta inauguracja odbyła się 2 grudnia. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Rok ten jest szczególną łaską jaką Ojciec Święty na prośbę biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka udziela wiernym diecezji kaliskiej, a także wszystkim pielgrzymom nawiedzającym kaliską bazylikę. Łaska ta to przede wszystkim dar odpustu zupełnego, jaki można uzyskać w czasie trwania tego roku.

Ten święty czas podarowany wiernym przez papieża jest szczególną okazją, by głębiej i na nowo odkryć jak potężnym patronem i orędownikiem jest św. Józef.

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa: ,,to sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów’’.

W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-03 18:13:12
miniaturka
play

Nowy film o Świętym Pawle

Nakręcono nowy film o Świętym Pawle z Tarsu. W rolę apostoła pogan wcieli się James Faulkner (Gra o Tron). W produkcji wystąpi także Jim Caviezel, który zdobył popularność po odegraniu roli Jezusa w Pasji, Mela Gibsona.
2018-02-03 18:28:19
miniaturka

Kraków: spotkanie autorskie z o. Andrzejem Zającem OFMConv

O. Andrzej Zając OFMConv w swojej najnowszej książce „Kodeks Rycerski” podpowiada, jak można żyć szlachetnie we współczesnym świecie.
2018-02-03 21:39:18
miniaturka

Kalisz: spotkanie środowisk twórczych

Aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, mecenasi kultury, muzycy, plastycy, poeci, pisarze, fotografowie, pracownicy muzeów, bibliotek i ośrodków kultury przybyli na noworoczne spotkanie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.
2018-02-04 07:13:53
miniaturka

Brazylia: pół miliona wiernych na święcie Matki Bożej Żeglarskiej

W Porto Alegre, na południu Brazylii, przez ostatnie 10 dni odbywały się uroczystości ku czci patronki miasta – Matki Bożej Żeglarskiej.
2018-02-04 07:37:32
miniaturka

Łotwa: Dzień życia konsekrowanego

Zakonnicy na całym świecie świętowali 2 lutego Dzień Życia Konsekrowanego. Obchodzono go również w Rydze na Łotwie. Świętowaniu towarzyszyły inicjatywy formacyjne.
2018-02-04 08:06:17
miniaturka

Belgia: diakon-pielęgniarz serwował eutanazję bez zgody pacjentów

Na karę 27 lat więzienia skazano w Belgii byłego pielęgniarza i diakona stałego Iva Poppe za przeprowadzanie eutanazji na chorych, którzy o to nie prosili.