Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-22 23:04
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: prezentacja reprintu książki o cudach św. Józefa z 1780 r.

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego ukazał się przedruk książki z 1780 r. ks. Stanisława Józefa Kłossowskiego o cudach i łaskach św. Józefa.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Reprint księgi cudów wydany przez Wydawnictwo „Bernardinum” w Pelplinie został wykonany na podstawie egzemplarza przechowywanego obecnie w bibliotece kustosza kaliskiej bazyliki.

Kaliska księga cudów i łask doczekała się kilku edycji. Pierwsze wydanie ukazało się w 1780 r. Książka była świadectwem żarliwej czci, jaką otaczał jej autor – ks. Stanisław Józef Kłossowski św. Józefa i miała służyć propagowaniu kultu tego świętego. Dzieło zostało wydane w kaliskiej drukarni Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej.

Księga prawie w całości napisana jest w języku polskim, tylko kilkanaście stron zredagowanych zostało w języku łacińskim. W publikacji zostały zamieszczone  cuda i łaski uzyskane za przyczyną św. Józefa. Relacje pochodziły z dwóch źródeł. Pierwszym były materiały z procesów komisji badających cudowność obrazu powołanych przez metropolitę gnieźnieńskiego. Drugim źródłem były zeznania świadków. Książka zawiera także kazania wygłoszone przez kaznodziejów z Kalisza i okolic.

Do dnia dzisiejszego, poza woluminem przechowywanym w kaliskiej kolegiacie, zachowało się kilkanaście kompletnych jak i niepełnych egzemplarzy. Dzieła można odnaleźć głównie w polskich bibliotekach uniwersyteckich i narodowych, m.in.: Bibliotece Jagiellońskiej i Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Bibliotece Narodowej.

Autor tego dzieła sprawował kapłańską posługę w kolegiacie kaliskiej w latach 1751-1798. To dzięki jego staraniu obraz św. Józefa Kaliskiego został uznany za cudowny i korowany w Kaliszu 15 maja 1796 r. Oprócz księgi cudów duchowny był autorem wydanej w 1778 r. książki „Jezus Maryja Józef. Trojakie nabożeństwo do najświętszych Jezusa Maryi i Józefa”.

Prezentację ubogacił wykład dr Ewy Andrzejewskiej nt. „Kaliska księga cudów i łask jako źródło badań historycznych”. Prelegentka w bardzo ciekawy sposób ukazała zawartość książki. Mówiła m.in. o wotach składanych św. Józefowi w podziękowaniu za uzyskane łaski.

- Księga cudów i łask to bardzo ciekawa publikacja z punktu widzenia historyka i językoznawcy, a także przedstawicieli wszelkich innych nauk. Dzieło to przede wszystkim skarbnica wiedzy na temat dawnego Kalisza, mieszkańców miasta i okolic. Publikacja jest też niezwykłym pomnikiem barkowej i sarmackiej pobożności. Badacz, który zajmuje się historią i sztuką może w tej książce odnaleźć wiele odniesień do zabytków, które do dziś zachowane są w kolegiacie – powiedziała w rozmowie z KAI dr Ewa Andrzejewska, która jest autorką wydanej w 2010 r. monografii poświęconej ks. Stanisławowi Józefowi Kłossowskiemu.

Z kolei dr Bogumiła Celer mówiła o edycji dzieła i jej losów z perspektywy bibliologicznej. - Jestem bibliotekoznawcą i zainteresowała mnie postać fizyczna tego dzieła, a także drukarni, z której pochodzi ta książka. Zainteresowały mnie również znaki proweniencyjne na egzemplarzach i stan zachowania dzieł w polskich bibliotekach. Wydawało się, że starodruk zachował się jedynie w kaliskiej bazylice, ale okazało się, że księga jest przechowywana w innych bibliotekach naukowych, a nawet księgozbiorach prywatnych – podkreśla dr Celer.

Pomysłodawcą wydania reprintu księgi cudów był ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Duchowny zaznaczył, że ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego jest okazją, aby szerzyć kult św. Józefa zarówno w wymiarze duchowym jak i naukowym.

Reprint księgi cudów można nabyć w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Spotkanie uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej „Alla Semibreve”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-22 15:51:10
miniaturka

Jasna Góra: Komisja Maryjna o roli mediów w szerzeniu kultu Matki Bożej

Na Jasnej Górze obradowała dziś Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. przygotowania do synodu biskupów o młodzieży i związane z tym wyzwania oraz rola mediów w kształtowaniu kultu Matki Bożej.
2018-05-22 18:38:19
miniaturka

Irlandia: w piątek referendum, biskupi proszą o modlitwę

Biskupi ostrzegają, że usunięcie prawnej ochrony z konstytucji będzie dla Irlandii nieodwracalną zmianą. W obronie nienarodzonych łączą się ludzie różnych wyznań i poglądów.
2018-05-22 18:44:50
miniaturka

USA: Szczyt Duszpasterstwa Młodych Dorosłych

Prawie 130 liderów z 60 różnych diecezji USA zebrało się Ogólnokrajowym Szczycie Duszpasterstwa Młodych Dorosłych. Spotkanie odbyło się w Narodowym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie w dniach 15-17 maja.
2018-05-23 08:20:07
miniaturka

Kard. Zenari: ONZ robi zbyt mało, by rozwiązać kryzys w Syrii

Wojna w Syrii to konflikt międzynarodowy, a ONZ robi zbyt mało, aby go rozwiązać – uważa nuncjusz apostolski w tym kraju.
2018-05-23 08:47:16
miniaturka

Bydgoszcz: seminarium otrzymało dokumenty obozowe bł. ks. Franciszka Dachtera

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej otrzymało bezcenne dokumenty dotyczących bł. ks. Franciszka Dachtery.
2018-05-23 09:12:54
miniaturka

Watykan: odpust z okazji Światowego Spotkania Rodzin

Ojciec Święty udzielił odpustu z okazji Światowego Spotkania Rodzin, jakie odbędzie się w Dublinie w Irlandii od 21 do 26 sierpnia. Informuje o tym dekret Penitencjarii Apostolskiej.