Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-17 20:02
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: 25-lecie Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii

Organista ma być wzorowym chrześcijaninem i katolikiem – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans przypomniał, że Studium Organistowskie w Kaliszu powstało w niespełna rok po utworzeniu diecezji kaliskiej. – Studium dotyczy bardzo ważnej dziedziny w życiu Kościoła, a jest nią modlitwa ludu Bożego. W modlitwie wyraża się wiara ludzi i kult składany Bogu. Modlitwa szuka dla siebie odpowiedniej formy wyrazu i znajduje ją w śpiewie. Jak piękny jest wspólny śpiew ludu Bożego zgromadzonego na świętej liturgii, któremu towarzyszą organy – mówił bp Napierała.

Podkreślał, że nauczycielem i przewodnikiem śpiewu ludu Bożego w Kościele jest organista. Wskazywał, że ks. prof. Władysław Mroziński z wielkim zapałem podjął się dzieła organizacji studium i prowadził je przez 20 lat. Dodał, że od pięciu lat dyrektorem jest dr Krzysztof Niegowski.Zaznaczył, że absolwenci studium odznaczają się wysokimi umiejętnościami gry organowej, a także prowadzą chóry kościelnej.

Stwierdził, że studium przekazuje swoim studentom oprócz umiejętności praktycznych formację wiary i duchowości. – Organista ma być wzorowym chrześcijaninem i katolikiem. Ma prowadzić nienaganne życie religijne, moralne, rodzinne, społeczne – powiedział pierwszy biskup kaliski.

Uroczystość połączono z inauguracją nowego roku akademickiego 2018/2019.

Przed Mszą św. biskup poświęcił odnowione pomieszczenia studium i wręczył indeksy osobom rozpoczynającym studia. O postaniu i działalności studium mówił pierwszy dyrektor ks. kan. prof. Władysław Mroziński. Zebrani wysłuchali także dwóch krótkich koncertów organowych.

W uroczystości uczestniczyli także ks. kan. dr Jacek Paczkowski, prezes Związku Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej, ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, dr Krzysztof Niegowski, dyrektor studium, wykładowcy, absolwenci i studenci.

W styczniu 1993 r. biskup kaliski Stanisław Napierała powołał do istnienia Diecezjalne Studium Organistowskie Diecezji Kaliskiej z siedzibą w klasztorze ojców jezuitów w Kaliszu nadając mu imię św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej. Pierwszym dyrektorem został ks. prof. Władysław Mroziński. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 10 marca 1993 r. Naukę podjęło 12 osób.

W dniu 4 czerwca 1997 r. podczas Mszy św. sprawowanej przez papieża Jana Pawła II w Kaliszu w wielkim chórze złożonym z 35 zespołów śpiewał również Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego pod kierunkiem Andrzeja Henryka Bączyka.

W 2000 r. studium przeniosło się do nowego budynku znajdującego się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

We wrześniu 2013 r. ks. prof. kan. Władysław Mroziński przeszedł na emeryturę. Jego miejsce zajął mianowany przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka dr Krzysztof Niegowski, wykładowca studium i organista katedralny.

W 2016 r. studium wzbogaciło się o instrument piszczałkowy sprowadzony z Holandii, z kaplicy przekazanej do rozbiórki. Dzięki biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi organy zostały zakupione ze środków przekazanych przez kard. Henryka Gulbinowicza i konsula Bułgarii we Wrocławiu Jana Chrostkowskiego.

Od 2013 r. w życiu diecezji czynnie uczestniczy Chór Studium prowadzony przez dr. Krzysztofa Niegowskiego.

Nauka w studium trwa 4 lata. Szkoła organistowska stara się, aby absolwenci ją kończący gwarantowali posługę organową w parafiach na jak najwyższym poziomie muzyczno-liturgicznym. Diecezjalne Studium Organistowskie ukończyły 54 osoby.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-17 14:07:22
miniaturka

Lublin: Jak aktualna jest dziś encyklika "Humanae vitae"?

50. rocznica ogłoszenia przez św. Pawła VI encykliki „Humanae vitae” stała się impulsem do zorganizowania przez Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej konferencji naukowej poświęconej aktualności papieskiego dokumentu.
2018-11-17 18:13:58
miniaturka

Abp Auza: wspólna odpowiedzialność w obliczu zjawiska migracji

Abp Bernardito Auza wystąpił na konferencji na temat migracji zorganizowanej przez Uniwersytet w Yale, w Stanach Zjednoczonych.
2018-11-17 18:38:16
miniaturka

Papież: najlepszą odpowiedzią na obojętność jest miłość

O dziele ewangelizacji pośród najbardziej odrzuconych mówił dziś Papież Franciszek do członków włoskiego Ruchu Apostolatu Niewidomych, których przyjął na audiencji z okazji 90 rocznicy powstania Ruchu.
2018-11-18 07:17:55
miniaturka

Piknik Rodzinny ,,Gramy dla Hani Wróbel" w Warszawie

Już dzisiaj (18 listopada) o godz. 8.00 na Hali Ośrodka Rekreacji i Sportu m.st. Warszawy w Dzielnicy Bemowo rozpocznie się Piknik Rodzinny "Gramy dla Hani Wróbel".
2018-11-18 07:24:35
miniaturka

Kard. Krajewski: przyjąć ubogiego jak Jezusa

Centralnym wydarzeniem II Światowego Dnia Ubogich w Watykanie będzie papieska Msza w bazylice św. Piotra, w której weźmie udział ok. 6 tys. ubogich wraz z wolontariuszami i osobami wspierającymi na co dzień potrzebujących.
2018-11-18 07:41:33
miniaturka

Madryt: kongres „Wiara wśród młodzieży”

“Biskupi pobłogosławili internet. Młodzi powinni być misjonarzami cyfrowego świata” - powiedział Filippo Passantino na rozpoczęcie XX Kongresu Katolicy i Życie Publiczne, który odbywa się w Madrycie.