Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-31 13:45
S. Zielińska / Ewa Sularz

Już 8 września startują 26. Europejskie Dni Dziedzictwa - największe święto zabytków

W czwartek, 6 września br. w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa poświęcona 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest „Niepodległa dla wszystkich”.

Autor/źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Konferencja prasowa Europejskich Dni Dziedzictwa 2018  będzie miała miejsce 6 września 2018 r., o godz. 12.00  w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15.

Prelegentami podczas czwartkowej konferencji prasowej będą:

· Bartosz Skaldawski – p. o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa 
· dr hab. Rafał Wiśniewski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury 
· Jan Kowalski – Dyrektor Programu Niepodległa 

· Sylwester Lewicki – Burmistrz Miasta Olesno

Akredytacje do 5 września br.:

Biuro ds. Komunikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa

E-mail: media@nid.pl, Tel. 572 660 038


***


Kiedy w 1991 roku Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa, zapewne nikt nie spodziewał się tak szerokiego oddźwięku ze strony Państw Wspólnoty. Polska dołączyła do tej inicjatywy w 1993 roku. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności, a w ich obchodach uczestniczą już nie tylko wszystkie kraje europejskie, ale także Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja.

Organizatorzy wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków, ogrodów, do których wstęp wiąże się z opłatami, lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających. Uczestnicy skorzystać mogą też z atrakcji o bardzo różnym charakterze: od wystaw, koncertów, wykładów po inscenizacje, pikniki historyczne czy warsztaty dawnego rzemiosła starają się dotrzeć do bardzo szerokich grup odbiorców, niezależnie od ich wieku czy wykształcenia.

Ogólnopolska inauguracja XXVI Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 8 września br. w Oleśnie w województwie opolskim. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji, w tym warsztaty, spotkania, spektakle teatralne, rajd rowerowy oraz grę terenową. Gwiazdą wieczoru będzie Natalia Kukulska.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest „Niepodległa dla wszystkich”. W ciągu dwóch wrześniowych weekendów (8-9.09 i 15-16.09) w całej Polsce odbywać się będą liczne wydarzenia, promujące lokalne dziedzictwo w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybór tematu wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku projekt realizowany jest we współpracy z Biurem Programu Niepodległa.

Inauguracja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz pełne kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronie: www.edd.nid.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach EDD jest bezpłatny.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.


Źródło: Ewa Sularz, Narodowy Instytut Dziedzictwa Warszawa

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-31 12:24:49
miniaturka

Chłopiec, który doznał uzdrowienia za pośrednictwem MB Fatimskiej daje świadectwo

10-letni chłopiec, którego cud uzdrowienia otworzył drogę do kanonizacji Franciszka i Hiacynty Marto, przyleciał z rodziną na 44. Szczecińskie Dni Katechetyczne, podczas których da świadectwo swojego uzdrowienia i wiary.
2018-08-31 12:41:48
miniaturka

1 września – Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

W sobotę, 1 września w Kościele Katolickim już po raz czwarty obchodzony będzie Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Z tej okazji 31 sierpnia i 1 września w Asyżu odbędzie się ogólnoświatowa, ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia.
2018-08-31 13:34:16
miniaturka

Poznań: 10 tys. użytkowników aplikacji „Drogowskaz”

Aplikacja mobilna dla wiernych „Drogowskaz”, uruchomiona przez archidiecezję poznańską, umożliwia wyszukiwanie w telefonie godzin Mszy św., spowiedzi, informacji z życia parafii, czy akcji prowadzonych przez poznański Caritas.
2018-08-31 14:28:16
miniaturka

U Matki Boskiej na obcasach (rozmowa z młodą zakrystianką)

Młoda żona i matka, atrakcyjna kobieta i… kościelna. Anna Wojtyczek pracuje w parafii Narodzenia NMP w podkrakowskim Gaju i należy do najmłodszych świeckich zakrystianek w Polsce.
2018-08-31 14:54:59
miniaturka

Kard. Nycz o współczesnej szkole: kiedyś tablica i plansza, dziś smartfon i internet

W kościele seminaryjnym dziś i jutro odbywają się odprawy dla katechetów archidiecezji warszawskiej. - Nowe środki komunikacji, Internet, smartfony – to nowe okoliczności nauczania religii – zwrócił uwagę kard. Kazimierz Nycz.
2018-08-31 15:13:23
miniaturka

Życie Chrystusa

Opowieści ściśle oparte na przekazach biblijnych i malarskie ilustracje