Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-05 14:10
MG / KAI, ar, tk / Warszawa

Jutro start 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę

W tym roku w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę piechotą pójdzie jedynie 50 pielgrzymów. Dla pozostałych zapewniono możliwość uczestnictwa duchowego.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

„Ten zwycięża, kto miłuje” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego stały się hasłem 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej (WPP) na Jasną Górę. Ze względy na epidemię koronawirusa na szlak wyruszy jedynie grupa ok. 50. przedstawicieli wszystkich pątników. Podobnie, symboliczno-duchowy charakter będzie miała 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17". Dla pozostałych wiernych zorganizowano jednak możliwość pielgrzymowania duchowego poprzez specjalnie przygotowane rekolekcje.


Wszyscy chętni zaproszeni są do uczestnictwa w pielgrzymkowych rekolekcjach pt. "Jak rozkochać się we Mszy św.", które odbędą się w dniach od 6 do 14 sierpnia w kościele Świętego Ducha przy ul. Długiej w Warszawie. Wierni będą łączyć się duchowo z pielgrzymami na trasie, chociaż w części wypełniając praktyki religijne realizowane zazwyczaj podczas drogi. Pielgrzymowanie duchowe będzie odbywało się w kościele i w domach.


Rekolekcje pod hasłem: „Jak rozkochać się we Mszy świętej?” poprowadzi o. Zbigniew Ptak, paulin. Nauki będą głoszone codziennie od godz. 9.30 do 11.00 oraz wieczorem od 17.30 do 19.00. Każdego dnia w godz. 14.00 do 17.00 będzie także możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski połączony z modlitwą różańcową.


Zapisy będą prowadzone w Warszawie przy ul. Długiej 3 w kościele pw. Ducha Świętego jeszcze do jutra, 6 sierpnia. Każdy chętny uczestnik zostanie wpisany do Księgi Duchowego Pielgrzymowania. Za dobrowolną ofiarę otrzyma także pamiątkowy znaczek pielgrzymkowy oraz książeczkę pielgrzyma duchowego wraz z codziennymi czytaniami mszalnymi oraz trasą pielgrzymki.


Do specjalnego pojemnika, umieszczonego w kościele pielgrzymkowym przy ul. Długiej, każdy może złożyć intencje na 309. WPP, które do Matki Bożej na Jasną Górę zaniosą przewodnicy grup. Wystarczy wpisać numer grupy oraz treść intencji na specjalnie przygotowanych kartkach.


Pielgrzymi Duchowi zachęcani są do pełnego udziału we Mszy św., a w przypadku choroby uczestnictwa w niej przez środki masowego przekazu i komunii duchowej. Mają zadbać o stan łaski uświęcającej, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Wezwani są do codziennego rozważanie tekstów biblijnych na poszczególne dni, modlitwy, podejmowania lektury duchowej. W piątki duchowi pątnicy zobowiązani są do praktyk pokutnych: postu, jałmużny, czynów miłosierdzia.


Jak podkreśla kierownik 309. WPP, o. Krzysztof Wendlik, tegoroczna pielgrzymka nie mogła odbyć się w dotychczasowej formie ze względów sanitarnych oraz organizacyjnych. Każda z dotychczasowych grup pielgrzymkowych będzie reprezentowana przez przedstawiciela, który w specjalnym plecaku zaniesie wszystkie intencje na Jasną Górę.


O. Krzysztof Wendlik podkreślił, że główną intencją WPP jest przebłaganie za grzechu ciążących na sumieniach, a także na sumieniu kraju. - Zwłaszcza grzechów pychy, podziału i nieposzanowania życia najsłabszych. - Pójdźmy przepraszać Maryję za wszystkie zniewagi, jakich doznała w ostatnim czasie w naszej Ojczyźnie. Za profanację jej jasnogórskiego wizerunku – powiedział kapłan, zapewniając, że Miłosierdzie Boże objawia się wszędzie tam, gdzie serce jest skruszone.


Także jutro, pod hasłem: "Ukaż nam tajemnicę", rozpocznie się duchowa, 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17" na Jasną Górę.


Biorąc pod uwagę aktualne wytyczne Episkopatu Polski oraz bezpieczeństwo pątników, fizycznie w drogę wyruszą jedynie przewodnicy grup, wraz z głównym przewodnikiem i niezbędnym zapleczem służb.


Podczas 9 dni pielgrzymowania zaplanowane są Msze święte w kościołach i sanktuariach na trasie. Wszyscy chętni będą mogli wziąć w nich udział za pośrednictwem radia PallottiFM oraz w telewizji internetowej PallottiTV lub w wyznaczonych miejscach, z zachowaniem obowiązujących środków bezpieczeństwa.

ar, tk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy