Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-24 14:24
ds / Vatican News

Jutro Papież zwróci się do ONZ i spotka się z prezydentem Dudą

Wielkie oczekiwania towarzyszą zapowiedzianemu na jutro wideoprzesłaniu Ojca Świętego do 75. zgromadzenia ogólnego ONZ. Wydarzenie to zbiegnie się w czasie z papieską audiencją dla polskiego prezydenta.

Autor/źródło: Obraz Chickenonline z Pixabay

Choć świat uległ dechrystianizacji Papież pozostaje jedyną osobą na arenie międzynarodowej, która jest istotnym punktem odniesienia dla wielu narodów, zwłaszcza tych, które są najuboższe i najdotkliwiej dotknięte cierpieniem. One wiedzą, że Franciszek dba o ich interesy – uważa Marco Impagliazzo, przewodniczący Wspólnoty św. Idziego. W ten sposób komentuje on wielkie oczekiwania, jakie towarzyszą zapowiedzianemu na jutro wideoprzesłaniu Ojca Świętego do 75. zgromadzenia ogólnego ONZ. 

Warto zauważyć, że wydarzenie to zbiegnie się w czasie z papieską audiencją dla polskiego prezydenta. W ramach swej wizyty w Watykanie Andrzej Duda spotka się również ze Wspólnotą św. Idziego, która zajmuje się działalnością charytatywną, organizuje korytarze humanitarne dla migrantów, a także pośredniczy niekiedy w trudnych negocjacjach pokojowych. 

Odnoszącego się do jutrzejszego wystąpienia Papieża na forum ONZ, kierujący tą Wspólnotą Impagliazzo, wskazuje na wyjątkowy kontekst, jakim jest kryzys spowodowany przez COVID-19. 

Ipmagliazzo: Papież wie, że ONZ potrzebuje reformy

„Myślę, że dla Stolicy Apostolskiej, jak to to powiedział przed 5 laty Papież Franciszek, ONZ pozostaje nieodzownym elementem w rozwiązywaniu wielkich kryzysów współczesnego świata. Podczas tego 75. zgromadzenia ogólnego sekretarz generalny ONZ zaapelował już o ocalenie multilateralizmu, bo jak zauważył rośnie liczba wyzwań multilateralnych, a maleje liczba rozwiązań o takim samych charakterze. Myślę, że Papież poprze ten apel, przypomni, że dla rozwiązania wielkich problemów świata, począwszy od pandemii, potrzeba rozwiązań multilateralnych, ale też reformy ONZ. Mówił o tym wiele razy, bo ONZ musi być skuteczniejsze, musi ograniczyć marnotrawstwo, lepiej reagować również w wypadku wojen. Od 9 lat mamy wojnę w Syrii. Pokazała ona bezsilność wspólnoty międzynarodowej, często zawinioną. Przechodzi się od spotkania do spotkania, pozostając niekiedy zakładnikiem różnych skłóconych ze sobą agend. Dlatego niezbędna jest reforma ONZ, która pozwoli dojść do głosu również krajom mniejszym i uboższym, tym które cierpią na skutek wykluczenia społecznego i gospodarczego. Myślę, że od Papieża możemy się spodziewać apelu w tym kierunku, a także apelu o światowe braterstwo, które jest tematem jego przyszłej encykliki, w poszukiwaniu pokoju i ochronie tego, co on sam przed pięciu laty nazwał prawem środowiskowym.“

źródło: Krzysztof Bronk, Vatican NewsWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-24 12:50:52
miniaturka

Czwarta edycja akcji „Świeć Przykładem” pod hasłem „Bądź widoczny”

Praktyka dowodzi, że często osoby udające się do kościoła wieczorem lub wczesnym rankiem nie są dobrze widoczne, dlatego zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak SJ podczas briefingu inaugurującego akcję informacyjno-edukacyjną „Świeć przykładem – Bądź widoczny”.
2020-09-24 13:47:40
miniaturka

Koncert muzyki sakralnej księdza Dolindo Ruotolo

Ksiądz Dolindo mówił z absolutnym przekonaniem, pociągając za sobą najbardziej oporne dusze. Po zakończeniu zasiadał do pianina lub organów, zwracając się do Pana: „Natchnij mnie; co chcesz, bym zagrał”. I zaczynał przepiękną muzykę i śpiewy, podczas których wielu słyszało poza jego głosem dołączający się inny ujmujący, zarazem słodki i potężny, kogoś niewidzialnego.
2020-09-24 14:12:02
miniaturka

Rzym: Prezydent Andrzej Duda odwiedził polski kościół pw. św. Stanisława BM

W środę 23 września prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką i członkami delegacji, towarzyszącymi mu podczas oficjalnej wizyty we Włoszech i Watykanie, odwiedził rzymski kościół pw. św. Stanisława BM – centrum duszpasterstwa Polaków w Rzymie i najstarszy ośrodek polskiego duszpasterstwa emigracyjnego.
2020-09-24 14:31:06
miniaturka

16/17 października – XXXV Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii

Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii i jej duszpasterzy odbędzie się w tym roku z 16/17 października. W dobie pandemii zapraszamy do duchowej łączności przez TV Trwam, Radio Maryja i transmisję internetową. Spotkanie odbywa się w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II pod hasłem: „W oparciu o Ewangelię i Eucharystię”.
2020-09-24 22:42:23
miniaturka

W Etiopii odkryto najstarsze przekłady Ewangelii

Klasztor Abuna Garima w północnej Etiopii jest w posiadaniu najstarszego ilustrowanego przekładu Ewangelii.
2020-09-24 22:43:59
miniaturka

Świadectwa Irlandczyków po wizycie Papieża Franciszka

Ponad dwa lata temu Papież Franciszek pojechał do Dublina na Światowe Spotkanie Rodzin.