Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-04-17 11:56
S. Zielińska / archwwa.pl

Jubileusz kanonizacji św. Andrzeja Boboli

We wtorek 17 kwietnia Ojcowie jezuici zapraszają do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie na Mszę św. dziękczynną w związku z 80. rocznicą kanonizacji św. Andrzeja Boboli.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Uroczystej Mszy św. w sanktuarium Patrona Polski – św. Andrzeja Boboli, przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, 17 kwietnia o godz. 19.00. będzie przewodniczył bp Piotr Jarecki.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 jako misjonarz przemierzał rozległe obszary na terenie dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym.

Uwieńczeniem jego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Papież Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 roku.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. Św. Andrzej Bobola od 2002 roku jest patronem Polski.


Źródło: ks. Przemysław Sliwiński, archwwa.pl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: jezuici, Warszawa, św. Andrzej Bobola