Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-03 10:19
S. Zielińska / Mariusz Krawiec SSP

Jubileusz Instytutu Teologicznego we Lwowie

Po raz dziesiąty odbyła się we Lwowie, tym razem jubileuszowa, inauguracja roku akademickiego w Instytucie Teologicznym im. św. abp. Józefa Bilczewskiego.

Autor/źródło: Pixabay, max_jam, licencja: CC0

Afiliowany do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, instytut ten odgrywa ważną rolę w kształceniu świeckich teologów na Ukrainie.

Instytut Teologiczny we Lwowie-Brzuchowicach jest jednym z trzech rzymskokatolickich ośrodków studiów teologicznych na Ukrainie. Obok Lwowa, teologię można jeszcze studiować w Gródku Podolskim oraz w Kijowie.

Lwowscy studenci teologii realizują program studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i tym samym po zdaniu egzaminu magisterskiego, otrzymują dyplom tej uczelni. Ważnym podkreślenia jest fakt, że instytut nie ogranicza się jedynie do studentów rzymskokatolickich, ale osoby tam studiujące odzwierciedlają w pełni sytuacje kościelną na Ukrainie. „Można powiedzieć, że u początków instytutu byli studenci rzymskokatoliccy, a teraz większość stanowią greckokatoliccy. Pojawiają się również studenci prawosławni – mówi dyrektor instytutu ks. dr Jacek Uliasz. – Nie mamy wobec chrześcijan innych wyznań żadnych barier. Ważne jest tylko to, że my prowadzimy studia z teologii rzymskokatolickiej”.

Absolwenci instytutu w znaczący sposób zasilają struktury Kościoła katolickiego na Ukrainie. Pracują obecnie nie tylko jako katecheci, ale także jako pracownicy mediów oraz różnego rodzaju poradni i ośrodków opiekuńczych.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-03 08:36:00
miniaturka

Synod o młodzieży wyzwaniem dla Kościoła

Kościół chce patrzeć na młodych na wszystkich kontynentach, w sytuacjach jakich żyją, zawracając również uwagę na kontekst społeczny. - powiedział bp Fabio Fabene przed rozpoczynającym się synodem o młodzieży.
2018-10-03 09:12:29
miniaturka

Abp Gallagher: integralny rozwój człowieka

Integralny rozwój człowieka i równe szanse dla każdego - oto jest sama kwintesencja rzeczywistego poszanowania praw człowieka. - mówił szef papieskiej dyplomacji podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
2018-10-03 09:43:51
miniaturka

XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów o młodzieży

W Watykanie od 3 do 28 października 2018 r. będzie miało miejsce XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów obradujące wokół tematu “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Biskupi proszą o modlitwę w intencji obrad i ich owoców.
2018-10-03 10:50:08
miniaturka

Wernisaż wystawy „...I Odnowił Oblicze Ziemi..."

4 października w gmachu Sejmu RP odbędzie się Wernisaż wystawy „...I Odnowił Oblicze Ziemi – W 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża – Jana Pawła II".
2018-10-03 11:12:36
miniaturka

Abp Aupetit: bez klauzuli sumienia staniemy się dyktaturą

Arcybiskup Paryża udzielił obszernego wywiadu dziennikowi Le Parisien. Wyjaśnia w nim m.in. kulturowy lęk Francji przed migrantami, porusza kwestie skandali w Kościele oraz klauzuli sumienia.
2018-10-03 11:43:04
miniaturka

Papież: budujcie świat lepszy od obecnego

Do usunięcia barier dzielących Kościół od młodych oraz wyjścia poza schematy i przyzwyczajenia zachęcał Papież, w czasie homilii, uczestników synodu o młodych, który rozpoczyna się dziś w Watykanie.