Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-16 12:45
S. Zielińska / Archidiecezja Krakowska, www.idmjp2.pl

Jubileusz 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

16 października w Krakowie odbędą się główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W programie m.in. Msza św., video mapping oraz jubileuszowy koncert.

„Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, to hasło zaczerpnięte z homilii Jana Pawła II wygłoszonej na Placu św. Piotra w Rzymie, podczas Mszy Świętej inaugurującej Jego pontyfikat w 1978 roku. Jest ono myślą przewodnią uroczystości związanych z obchodami jubileuszu 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych został zainaugurowany 18 maja, w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

16 października w Krakowie odbędą się główne uroczystości związane z tym jubileuszem. Będą one miały charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, który zmienił oblicze świata, a nam, jego rodakom, przywrócił poczucie wolności i uczył, jak ją zagospodarować, by przynosiła błogosławione owoce w życiu wspólnotowym i osobistym Polaków.


Program wydarzeń:

godz. 15.30 Otwarcie wystawy poświęconej pontyfikatowi św. Jana Pawła II oraz prezentacja znaczka wydanego specjalnie z tej okazji przez Pocztę Polską.

godz. 16.30 Msza Święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Arcybiskupa Salvatore Pennacchio z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych. Kazanie podczas uroczystości wygłosi osobisty Sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II, świadek pontyfikatu, Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. 

godz. 20.00 Video mapping na frontowej ścianie budynku Arcybiskupów Krakowskich ul. Franciszkańska 3 oraz odsłonięcie odrestaurowanego „Okna Papieskiego”.

Projekcja multimedialna w technologii 3D to projekt adresowany do każdej grupy wiekowej, zwłaszcza do młodych odbiorców, którzy nie pamiętają wizyt Ojca Świętego w Ojczyźnie. Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II zabiorą widzów w miejsca szczególnie istotne dla naszego narodu oraz przypomną ważne wydarzenia historyczne. Projekt zakłada połączenie fragmentów nagrań archiwalnych oraz nowoczesnej technologii multimedialnej.

godz. 20.30 Jubileuszowy koncert artystów scen polskich na płycie Rynku Głównego.


W środę 17 października w ramach obchodów jubileuszu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Veritatis Splendor, zatytułowana: "Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata.  
40-lat wyboru na Stolicę św. Piotra kard. Karola Wojtyły Metropolity krakowskiego".

Odbędzie się ona w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w godz. od 9. 00 -13.00

Konferencja organizowana jest przez: Uniwersytet Papieski św. Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego.

>>Program konferencji


Uroczyste dziękczynienie w papieskim Sanktuarium na Białych Morzach trwać będzie od 16 października, a zakończy się odpustem ku czci św. Jana Pawła II, 22 października w dniu liturgicznego wspomnienia Świętego. W tych dniach do Sanktuarium zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich stanów i grup społecznych. W sam dzień odpustu uroczystą Mszę Świętą dziękczynną o godz. 17.00, odprawi Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.


Źródło: Archidiecezja Krakowska/diecezja.pl, www.idmjp2.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-10-16 11:26:13
miniaturka

August Kardynał Hlond, wielki poprzednik Prymasa Tysiąclecia i św. Jana Pawła II

Sympozjum w 70. rocznicę śmierci kard. Hlonda, poświęcone jego życiu i działalności odbędzie się w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich.
2018-10-16 11:52:48
miniaturka

Młodzi na synodzie: nowa jakość i odnowiona debata

Młodzież wnosi nową jakość w prace synodu. Sprawia, że na wiele spraw patrzymy nowymi oczami. Wskazuje na to maltański arcybiskup, komentując kolejny tydzień synodalnych prac poświęconych m.in. towarzyszeniu i rozeznawaniu powołania.
2018-10-16 12:19:05
miniaturka

Papież: wiara świętego ludu oddanego Bogu

Papież Franciszek przekazał serdecznie pozdrowienia wszystkim Salwadorczykom, którzy żyją wiarą świętego ludu oddanego Bogu wyrażając ją w różnych formach religijności. Kształtuje ona ich życie rodzinne i społeczne.
2018-10-16 13:35:03
miniaturka

Synod: czytanie relacji z pracy w grupach językowych

Wczoraj po południu w auli synodalnej przedstawiane były relacje dotyczące wniosków z małych grup językowych związanych z drugą częścią dokumentu roboczego, który był omawiany w minionym tygodniu.
2018-10-16 14:00:20
miniaturka

Warszawa: pierwsza sesja II Międzynarodowego Kongresu "Europa Christi"

Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio otworzył wczoraj na UKSW w Warszawie II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”.
2018-10-16 14:24:50
miniaturka

Niewolnicy Maryi - Legnickie Sanktuarium

Wspólnota Fiat Mariae zaprasza do udziału w przygotowaniach do Aktu Zawierzenia się Jezusowi przez Maryję wg Św. Ludwika Marii Grignon de Monfort w legnickim Sanktuarium – miejscu cudu eucharystycznego.