Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-06 12:41
S. Zielińska / KAI

Jubileusz 350-lecia przybycia kamedułów na Wigry

Z okazji 350-lecia przybycia o. Kamedułów na Wigry, w IV Niedzielę Wielkiego Postu, w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org/Krzysztof Mizera, licencja: GFDL

Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza ełckiego bp. Jerzego Mazura odbędzie się 11 marca 2018 r. o godz. 13:00. Uroczystości będą transmitowane na żywo przez TVP POLONIA.

W jubileusz wpisane będą także inne doniosłe wydarzenia. We wtorek 1 maja 2018 r. o godz. 9.30 odbędzie się sesja naukowa poświęcona bogatej historii Eremu Wyspy Wigierskiej, powstałego na bazie fundacji królewskiej Jana Kazimierza. Prelegenci pochylą się nad duchowością wigierskich pustelników, a także ich oddziaływaniem religijnym, kulturowym i gospodarczym na obszarze dzisiejszej ziemi suwalskiej, augustowskiej i sejneńskiej. Podejmą próbę odczytania aktualnych wyzwań pokamedulskiego klasztoru w Wigrach jako miejsca ciszy i odpoczynku św. Jana Pawła II oraz współczesnych pielgrzymów i turystów.

Podczas majowej Mszy św. dziękczynnej, sprawowanej w wigierskiej świątyni o godz. 12.00, biskup ełcki dokona poświęcenia Domu Królewskiego i Kaplicy Kanclerskiej, które zostały odrestaurowane w ramach projektu „Pokamedulski klasztor w Wigrach kolebką dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny”. 

Komitet organizacyjny podjął pracę nad szczegółowym programem związanym nie tylko z datą 1 maja, ale także na kontynuację świętowania jubileuszu w zbliżającym się letnim sezonie pielgrzymkowo-turystycznym.

Z kart historii

Pokamedulski klasztor w Wigrach usytuowany jest nad jeziorem Wigry. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów. W 1667 r. król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną wyspę leżącą na jeziorze Wigry, w otoczeniu dzikiej puszczy, a tym samym spełniającą wszelkie wymogi stawiane przez zakon pustelniczy.

Kameduli przybyli do Wigier w 1668 roku i założyli na wyspie swoją siedzibę. Usypali groblę, przekształcając wyspę w półwysep, a następnie przystąpili do budowy swojej pustelni. Autorem projektu całego kompleksu był prawdopodobnie włoski architekt Piotr Putini.

Kameduli w Suwalszczyznę wpisali się ogromnym dorobkiem. Przy pomocy sprowadzonych do Wigier włoskich architektów i specjalistów, zaczęli zakładać wsie i osady, tworzyli zakłady przemysłowe, cegielnie, młyny, huty szkła, tartaki i papiernie, zaś zyski czerpali z rolnictwa, rybołówstwa, handlu i wyrębu lasów. W sumie w posiadaniu kamedułów znajdowało się 51 wsi, 11 folwarków i jedno założone przez nich miasto - Suwałki.

Klasztor w Wigrach należał nie tylko do najbogatszych, ale również najpiękniejszych w Polsce. Niestety, po trzecim rozbiorze Polski, w 1795 r., władze pruskie skonfiskowały dobra kamedułów i dokonały kasaty klasztoru. Zakonnicy przenieśli się na Bielany pod Warszawą, a w zespole pokamedulskim utworzono siedzibę biskupstwa wigierskiego, którą następnie przekształcono w kościół parafialny.

Od tego czasu obiekt zaczął stopniowo niszczeć, a jego sytuację pogorszyły dwie wojny światowe, podczas których został poważnie uszkodzony. Klasztor odbudowano dopiero za czasów PRL. W latach 1975-2010 kompleks należał do Ministerstwa Kultury i Sztuki, które utworzyło w nim Dom Pracy Twórczej. Obecnie pokamedulski zespół klasztorny nosi nazwę Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji. Kompleks jest w całości udostępniony pielgrzymom oraz zwiedzającym, którzy mogą tu nie tylko poznać jego niezwykłą historię i związane z nim legendy, ale też wejść na wieżę zegarową, skąd rozciąga się niesamowity widok na okolicę, czy zejść do krypt pod kościołem, gdzie spoczywają szczątki zakonników.

Warto także odwiedzić apartamenty papieskie, w których odpoczywał papież św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do diecezji ełckiej w 1999 roku.

mr / Ełk


Zdjęcie: Wigry - eremy, autor: Krzysztof Mizera, licencja: GFDL

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-06 11:20:53
miniaturka

Bp Czaja: Jesteśmy u początku rozeznawania

Przed nami trudne zadanie wypracowania jasnych kryteriów weryfikacji chrześcijańskiej tożsamości w różnych środowiskach i wspólnotach Kościoła w Polsce. - mówił bp Andrzej Czaja w rozmowie o pentekostalizmie i pentekostalizacji.
2018-03-06 11:49:04
miniaturka

Jasna Góra: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

W Dniu Kobiet, 8 marca, na Jasnej Górze będzie miała miejsce modlitwa w intencji kobiet. Mszy św. o godz. 18.30 w kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza.
2018-03-06 12:17:07
miniaturka

Kard. Dziwisz: Polonia amerykańska bliska sercu św. Jana Pawła II

Jestem przekonany, że dzisiaj św. Jan Paweł II spogląda na nas zgromadzonych w tym sanktuarium jego imienia i błogosławi nam z wysoka. - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. wotywnej w Willow Springs.
2018-03-06 13:17:35
miniaturka

Papież: Bóg przebacza, ale my musimy przebaczyć innym

Na niebezpieczeństwo zniewolenia przez nienawiść wskazał Papież w czasie Mszy w Domu św. Marty i dodał, że pierwszym krokiem do uzyskania Bożego przebaczenia jest uznanie siebie za grzesznika.
2018-03-06 13:48:37
miniaturka

"Polonia Restituta" - cykl konferencji przed 100-leciem odzyskania niepodległości

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada KEP ds. Społecznych zapraszają na cykl dziesięciu konferencji pod nazwą "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości".
2018-03-06 14:26:23
miniaturka
play

Abp Jędraszewski: Żyjmy tak jakby Bóg istniał!

Wiara jest łaską, czymś darmowym, niezasłużonym dla nikogo, a z drugiej strony tak koniecznym, że bez tej łaski nie możemy żyć. - mówił abp Marek Jędraszewski w drugim dniu rekolekcji dla studentów w Kościele św. Trójcy w Krakowie.