Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-13 14:43
mk

Joe Biden chce zmniejszyć wpływ konserwatystów w Sądzie Najwyższym USA?

Prezydent Stanów Zjednoczonych powołał specjalną komisję, która ma zbadać możliwość reformy Sądu Najwyższego, zwiększenia liczby sędziów i ograniczenia ich kadencji (teraz są mianowani dożywotnio). Obecnie, jak zauważają media, przewagę mają w nim konserwatyści.

Autor/źródło: Gage Skidmore /Flickr (CC BY-SA 2.0)

Z dziewięciu członków Sądu Najwyższego aż sześciu jest określanych jako konserwatyści. Troje sędziów mianował Donald Trump.

Pomysł prezydenta skrytykował sędzia Stephen Breyer, jeden z sędziów określanych jako liberałowie. Podkreślił, że „błędem jest myślenie o Sądzie Najwyższym jako o kolejnej instytucji politycznej”. Dodał, że zmiany strukturalne, motywowane chęcią politycznego wpływu na sąd, mogą tylko wzmocnić takie myślenie i osłabić zaufanie do Sądu Najwyższego.

Z kolei organizacja pro-life „Susan B. Anthony List” wydała oświadczenie, potępiające krok prezydenta jako jako próbę powiązania Sądu Najwyższego z sędziami proaborcyjnymi. „Od pierwszego dnia prezydent Biden i jego administracja starali się spełnić obietnice swojej kampanii skierowane do lobby aborcyjnego – w tym rozszerzenie Sądu Najwyższego o sędziów proaborcyjnych i ratowanie firm aborcyjnych” – stwierdziła Marjorie Dannenfelser, prezes SBA List, w wydanym komunikacie.

Na zajęcie się sprawą aborcji przez obecny skład Sądu Najwyższego liczyły stany, wprowadzające w ostatnim czasie antyaborcyjne regulacje. Wśród nich był m.in. stan Arkansas. Gubernator Asa Hutchinson po podpisaniu na początku marca ustawy, zgodnie z którą aborcja byłaby tam dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia matki, zaznaczył, że „intencją ustawodawstwa jest przygotowanie gruntu pod obalenie obowiązującego wyroku Sądu Najwyższego”.

Z kolei pod koniec marca senat stanu Teksas uchwalił kilka ustaw pro-life, w tym jedną zakazującą aborcji po wykryciu bicia serca dziecka i jedną, która całkowicie zakazałaby aborcji, gdyby Sąd Najwyższy cofnął aborcyjny precedens z 1973 roku. Chodzi o sprawę Roe przeciwko Wade, w której Sąd Najwyższy orzekł, że kobieta w Stanach Zjednoczonych ma prawo do aborcji przez cały okres ciąży, a poszczególne stany mogą je ograniczać tylko w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Źródła: wPolityce.pl, TVP Info, ABC News, LifeSiteNews, Associated Press, Catholic News Agency

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-13 14:27:03
miniaturka

Céline Hoyeau o zdradzie charyzmatycznych założycieli francuskich wspólnot

„La Trahison des pères” (Zdrada ojców) – pod takim tytułem ukazała się pod koniec marca książka Céline Hoyeau, poruszająca bolesną sprawę molestowania seksualnego, którego dopuszczali się założyciele wielu cenionych przez Kościół wspólnot odnowy.
2021-04-13 14:41:05
miniaturka

USA: papież zdymisjonował biskupa winnego krycia wykorzystywania seksualnego

Papież Franciszek zdymisjonował amerykańskiego biskupa, który próbował zmusić do milczenia ofiary wykorzystywania seksualnego. 71-letni obecnie bp Michael J. Hoeppner od 2007 roku roku kierował diecezją Crookston w stanie Minnesota.
2021-04-13 14:50:32
miniaturka

Bułgaria: historia starożytna przyprawiona pysznymi inspiracjami

Bułgaria słynie nie tylko z pięknych plaż i nadmorskich kurortów. To niezwykle gościnny, pełen zabytków słowiański kraj, którego tradycje sięgają starożytnej Tracji, słynący z pięknych krajobrazów, doskonałych win i rakiji oraz zrelaksowanego stylu życia mieszkańców.
2021-04-13 14:58:38
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W świecie trwa duchowa walka między dobrem a złem, prawdą a kłamstwem, miłością a nienawiścią, pięknem a szpetotą, światłem a ciemnością… Bóg jednak nie obraża się nigdy na człowieka, ale ciągle troszczy się o nas, przyciągając nas ku swemu światłu
2021-04-13 15:21:27
miniaturka

Zbiorowy grób na Białołęce. Większość ofiar to kobiety i dzieci

Szczątki 35 osób, w większości kobiet i dzieci odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w masowym grobie leśnym na terenie warszawskiej Białołęki. Miejsce to zostało wytypowane na podstawie relacji świadka zbrodni niemieckiej z początku II wojny światowej.
2021-04-13 16:35:41
miniaturka

Panek na rynku wynajmu samochodów jest jak Coca Cola

„Car-sharing to wygoda, którą doceniają klienci. Auto stoi praktycznie na naszej ulicy, klient widzi w telefonie, gdzie ono się znajduje, można je wynająć na dobę, tydzień, miesiąc, bez wizyty w biurze i wypełniania papierów. Nie trzeba myśleć o kosztach serwisowania czy ubezpieczenia” – powiedział Maciej Panek, prezes Panek CarSharing.