Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-30 12:46
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Jezus wzorem pasterskiej czułości

Duszpasterze powinni się wzorować na samym Jezusie, który był blisko ludu i okazywał mu swoją czułość – mówił Papież na porannej Eucharystii w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Pixabay, pumukel, licencja: CC0

Franciszek zachęcał do medytacji nad sceną ukazaną w dzisiejszej Ewangelii. Pokazuje ona bowiem, jak wyglądały normalne dni publicznej działalności Jezusa. Otaczają Go wielkie tłumy, ludzie idą za Nim, a On troszczy się o nich.

„Jezus nie otwiera biura porad duchowych z informacją: prorok przyjmuje w poniedziałki, środy i piątki od 3.00 do 6.00. Opłata za wstęp wynosi tyle i tyle. Kto chce, może też złożyć ofiarę. Nie, Jezus tego nie robi. Nie otwiera też gabinetu lekarskiego z wywieszką: chorzy mają przyjść w następujące dni, a zostaną uzdrowieni. Nie, Jezus wchodzi pośród ludzi” – dodał Papież.

To jest wzór pasterza, który daje nam Jezus – podkreślił Franciszek. Opowiedział też o pewnym świętym kapłanie, który towarzyszył swym ludziom, ale wieczorem padał ze zmęczenia, zmęczenia prawdziwego, a nie urojonego, zmęczenia, które jest właściwe dla tych, którzy pracują, którzy są pośród ludzi.

Papież zauważył, że dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa, na którego zewsząd napierają tłumy, ludzie cisną się na Niego, chcą Go dotknąć. Przyznał, że i on doświadcza podobnych sytuacji podczas wizyt duszpasterskich. Ludzie chcą go dotknąć, aby zaczerpnąć łaski.

„Duszpasterz zostaje namaszczony olejem w dniu swych święceń: kapłańskich i biskupich. Lecz prawdziwym olejem, tym wewnętrznym, jest olej bliskości i czułości. Duszpasterzowi, który nie potrafi być blisko, czegoś brakuje. Ma być może panowanie nad sytuacją, ale nie jest pasterzem. Pasterz, któremu brak czułości, będzie surowy, będzie okładał kijami swoje owce. Bliskość i czułość. Taką postawę widzimy w tej Ewangelii, taki był Jezus” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że prawdziwy duszpasterz, podobnie jak Jezus, pod koniec dnia jest już zmęczony z powodu dobra, które uczynił. Jednakże dzięki takiej postawie lud Boży odczuwa w nim żywą obecność Boga. Dlatego, jak podkreślił Papież, powinniśmy się modlić o takich właśnie duszapsterzy.

„Pomódlmy się dziś na Mszy za naszych duszpasterzy, aby Pan dał im tę łaskę kroczenia pośród ich ludu, by byli obecni wśród ludzi, okazując im czułość i bliskość. A kiedy lud spotyka swego pasterza, odczuwa coś szczególnego, coś, co się czuje w obecności Boga. Mówi o tym na koniec Ewangelia: osłupieli wprost ze zdumienia. Zdumieni, bo w swym duszpasterzu czują bliskość i czułość samego Boga” – mówił Ojciec Święty.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-30 11:59:30
miniaturka

Nagroda im. Czcigodnego Sługi Bożego J. Ciesielskiego dla obrońcy życia poczętego

Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło” już po raz 22 wręczył nagrodę im. Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, ojca rodziny.
2018-01-30 12:36:21
miniaturka

Prymas Polski o Dniu Życia Konsekrowanego: podziękujmy za wielki dar modlitwy

„Pragniemy podziękować za wielki dar ich nieustannej, cierpliwej modlitwy oraz uobecnianej Ewangelii.” – pisze abp Wojciech Polak zapraszając do włączenia się 2 lutego w modlitwę w intencji osób życia konsekrowanego.
2018-01-30 12:41:26
miniaturka

Pokochać Mszę Świętą - nowa książka Wydawnictwa Promic

Praktyczny poradnik napisany, jak zapewnia autor, z miłości do Eucharystii. Pozwala lepiej i pełniej wniknąć w tajemnicę Mszy Świętej. Prowadzi czytelnika po poszczególnych etapach Mszy.
2018-01-30 13:28:33
miniaturka

Dziś rozpoczyna się kapituła prowincjalna werbistów

We wtorek 30 stycznia w Domu Misyjnym św. Wojciecha w Pieniężnie rozpoczyna się XXIII Kapituła Prowincjalna polskiej prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego.
2018-01-30 13:50:12
miniaturka

Rekolekcje dla narzeczonych - "Budujemy miłość na prawdzie"

Licheńskie Sanktuarium zaprasza narzeczonych do wzięcia udziału w rekolekcjach przygotowujących do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.
2018-01-30 14:18:58
miniaturka

UNICEF: potrzebna pomoc dla 48 mln dzieci

"Dzieci nie mogą czekać na zakończenie wojen. Już teraz, na ogromną skalę, kryzysy zagrażają ich życiu i przyszłości" - zwraca uwagę Manuel Fontaine, dyrektor UNICEF ds. programów humanitarnych.