Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-28 09:58
nc

Jesteście Bożym teraz! Rok temu zakończyły się Światowe Dni Młodzieży w Panamie

Rok temu na Campo San Juan Pablo II odbyła się tradycyjna Msza Posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka. Tak zakończyły się 34. Światowe Dni Młodzieży. Jak rok po spotkaniu w Panamie wspominają ten czas pielgrzymi z Archidiecezji Krakowskiej?

Autor/źródło: Fot. Łukasz Muzyka i Jan Baran

Przestrzeń spotkania

– Wspomnienia z Panamy, których w ostatnich dniach pojawia się tak wiele, pokazują, jak dobrze przygotowaliśmy się do tego wyjazdu. W diecezjalnym gronie wspominamy ŚDM jako przeżycie wspólnotowe – mówi ks. Marcin Filar, zastępca diecezjalnego duszpasterza młodzieży i koordynator Centrum ŚDM. – Zarówno w kontakcie z naszymi panamskimi gospodarzami, jak i pomiędzy grupami krakowskimi, powstały relacje, których rozwój z radością obserwujemy do dziś. To pokazuje, jak bardzo ŚDM możemy przeżywać nie jako dwutygodniowy event, ale bezpieczną i wartościową przestrzeń spotkania młodych ludzi w ich codzienności.

Świadectwo ciszy

– Jeśli mam wybrać konkretny moment, to najbardziej w pamięć zapadła mi chwila w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu. Gdy po raz pierwszy zapadła całkowita cisza i żaden głos nie dobiegał ani z głośników, ani z kilkusettysięcznego tłumu. Wszyscy modlili się w ciszy – wspomina Mikołaj Gierat, który do Panamy wyruszył z grupą z krakowskiej bazyliki Mariackiej. – Cała ta młodzież krytykowana, przez katolickich internautów dzień wcześniej – za miejscami niewłaściwą postawę podczas Drogi Krzyżowej – w tym właśnie momencie pokazała, jakby w odpowiedzi na tę krytykę, że wie, o co chodzi w Światowych Dniach Młodzieży – o skierowanie serc ku Bogu i o jedność młodych Kościoła.

ŚDM last minute

Hasło ŚDM w Panamie niezwykle trafnie opisuje to, jak to się stało, że wzięłam udział w Światowych Dniach Młodzieży – tłumaczy Ola Szuba, która do samego końca nie wiedziała czy weźmie udział w spotkaniu młodych. – Od wiadomości, że zwolniło się miejsce i mogę pojechać do Panamy do wylotu minęły dwa dni. Szybka wiadomość, która niosła szybką decyzję – “Oto ja”. Ten, pełen niezwykłych spotkań, wsłuchania się w Słowo Boga, przepełniony modlitwą wyjazd na długo zostanie w mojej pamięci.

Nie „ja” czy „ty”, ale „my”

– Poznaliśmy się zupełnie przypadkiem w czasie ŚDM w Krakowie w 2016 roku jako wolontariusze. Przypadkiem, bo oboje powinniśmy być wtedy w zupełnie innych miejscach. Jako że przypadki nie istnieją, to postanowiliśmy, że skoro jedne ŚDM nas połączyły, to niech kolejne to utrwalą – wspominają Martyna i Kuba Włoch, którzy pobrali się 16 stycznia w kościele św. Michała Archanioła w Monagrillo. – Ślub w Panamie był nie lada wyzwaniem, bo czasu było mało, a informacje odnośnie np. parafii, do której mieliśmy zostać przydzieleni, docierały do nas dość późno. Na szczęście, trafiliśmy na wspaniałych księży, którzy ze wszystkim nam pomogli. Sam dzień ślubu wspominamy niezwykle miło. Nasze panamskie rodziny potraktowały nas jak syna i córkę. Wspierali nas bardzo. Panamscy wolontariusze, głównie dziewczyny, byli podekscytowani niewiele mniej od nas i bardzo nam pomagali. Sam czas ŚDM, poza ślubem, był bardzo radosnym czasem, pełnym uwielbienia, a ten rok to było też wzajemne uczenie się siebie, poznawanie, uświadamianie sobie, że teraz już nie ma „ty”, „ja”, ale jesteśmy „my”. Więc teraz wspólnie rozpoczęliśmy przygotowania do wyjazdu na ŚDM w Lizbonie.

Co dalej?

– 1 grudnia 2019 roku abp Marek Jędraszewski powołał w naszej archidiecezji diecezjalne Centrum ŚDM, które stanowi część Duszpasterstwa Młodzieży. Nie jest to nowy ruch, lecz grupa młodych ludzi, którzy koordynują działania oparte o ŚDM, skierowane do młodych zrzeszonych w różnych ruchach i pozostających poza nimi – w czterech sekcjach zaangażowanych jest już trzech księży i 10 przedstawicieli młodzieży – mówi ks. Marcin Filar podkreślając, że wciąż szukani są wolontariusze. – Działania Centrum ŚDM dzielą się na te związane z wyjazdem do Portugalii oraz te, które mają sprawić, że pojadą tam nie turyści, a uformowani i zintegrowani pielgrzymi. Rozpoczęliśmy już akcję modlitewną #portM10, łączącą już ponad 100 osób w modlitwie różańcowej. Promujemy program formacyjny “Masz wiadomość”, przygotowywany przez Krajowe Biuro Organizacyjne we współpracy z diecezjami. Materiały programu mogą zostać wykorzystane w każdej parafii, a ich forma pozwala na dostosowanie do spotkań Oazy, Grupy Apostolskiej, KSM, lektorów i innych, mogą być prowadzone przez świeckich i przez księży. Będziemy także organizować dalej cykliczne spotkania, pragnąc z informacją dotrzeć do jak największej liczby młodych – nie tylko zachęcić ich do wyjazdu, ale też wskazać sposoby, jak uczynić go możliwym.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie już za nieco ponad dwa lata. Spotkaniu młodych z papieżem towarzyszyć będą słowa z Ewangelii wg św. Łukasza „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem”.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-28 08:19:34
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: akcja #Biblia – każdego dnia

Popularność akcji #Biblia, która odbyła się w Niedzielę Słowa Bożego, to kolejny dowód, że media społecznościowe mogą pomagać w docieraniu z przesłaniem Ewangelii do milionów osób. Zachęcam, aby inicjatywa #Biblia, była kontynuowana każdego dnia – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-01-28 08:38:48
miniaturka

Msza o owoce beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego [transmisja online]

Dziś w archikatedrze warszawskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak będzie przewodniczył comiesięcznej Mszy świętej w ramach duchowych przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Wierni wysłuchają też prelekcji, którą wygłosi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
2020-01-28 09:12:23
miniaturka

Małopolska Świętemu Janowi Pawłowi II

Koncerty, wystawy, konferencje, seminaria i wykłady – to tylko część przedsięwzięć zaplanowanych na ten rok w związku z Jubileuszem 100-lecia urodzin Świętego Jana Pawła II pod nazwą Małopolska Świętemu Janowi Pawłowi II.
2020-01-28 09:50:18
miniaturka

Bodnar na wojnie z rodzicami

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Ministra Edukacji Narodowej kuriozalne pismo, w którym podważa konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami (art. 48 Konstytucji RP). Znów chodzi o tzw. „edukację antydyskryminacyjną” w szkołach.
2020-01-28 10:24:19
miniaturka

„NIEPLANOWANE” – pokaz z dyskusją

Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury zaprasza na poruszający film "NIEPLANOWANE" o historii życia nawróconej aborcjonistki i o kulisach biznesu aborcyjnego.
2020-01-28 10:37:19
miniaturka

George Soros: milion dolarów dla świata akademickiego

Amerykański miliarder poinformował w Davos o starcie swojego nowego projektu. Ma on być środkiem w promocji tego, co Soros nazywa "wartościami demokratycznymi", a także przeciwstawianiu się "nacjonalizmowi".