Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-20 14:20
S. Zielińska / episkopat.pl

Jestem wdzięczny Papieżowi za dekret o heroiczności cnót kard. Wyszyńskiego

Cieszę się z tego decydującego kroku, który został dokonany. Jestem wdzięczny papieżowi Franciszkowi – powiedział abp Stanisław Gądecki po podpisaniu przez Ojca Świętego dekretu o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC0

„Ogromnie się cieszę, z tego aktu, który został dokonany przez papieża Franciszka”– powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski po tym, jak papież Franciszek podpisał dekret dotyczący 12 kandydatów na ołtarze. Pośród nich znalazł się prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. 

Wyrażając swą radość z decyzji Ojca Świętego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że cieszy się ze względów osobistych, jak i społecznych. „Wyrastałem w słońcu kard. Wyszyńskiego, dzięki niemu otrzymałem święcenia kapłańskie i zostałem wysłany na studia rzymskie na Biblicum” – wspominał. Mówiąc o odniesieniach społecznych i wdzięczności Kościoła katolickiego w Polsce, podkreślił: „Cały okres powojenny upłynął w blasku pracowitości, mądrości i zrównoważenia Prymasa Tysiąclecia, a jednocześnie nieugiętej obrony praw Kościoła”.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę m.in. na to, że dzięki odwadze kard. Wyszyńskiego został podpisany list biskupów polskich do biskupów niemieckich. On też patronował rozmowom między władzami PRL a Solidarnością. „Myślę, że jego zasługi w dziele obrony granic duchowej wolności Polaków są nie do przecenienia” – powiedział Arcybiskup.

W imieniu swoim i wszystkich biskupów w Polsce wyraził wdzięczność papieżowi Franciszkowi i tym, którzy pracowali nad przygotowaniem materiałów beatyfikacyjnych.

Dokumentację procesową liczącą 37 tomów razem z publikacjami autorstwa Prymasa Tysiąclecia przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnym już w lutym 2001 r. Pod koniec 2002 r. Kongregacja oceniła, że pod względem formalnym proces na etapie diecezjalnym został przeprowadzony poprawnie.

 „Dekret o heroiczności cnót jest aktem prawnym Kościoła, który oficjalnie stwierdza, że Sługa Boży cieszy się chwałą nieba i jest kandydatem do beatyfikacji” – powiedział Przewodniczący Episkopatu. Wyjaśnił, że dokumentacja dotycząca heroiczności cnót brała pod uwagę cnoty teologalne: wiarę, nadzieję i miłość, a także: roztropność, sprawiedliwość, męstwo, umiarkowanie oraz cnoty moralne: czystość, ubóstwo, posłuszeństwo i pokorę.

„Decyzja o heroiczności cnót kończy pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego. Do zakończenia całości niezbędny jest tylko cud za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. Jeśli zostanie potwierdzona jego autentyczność, najpierw przez komisję lekarzy, następnie kardynałów, Papież zdecyduje o beatyfikacji i wyznaczy jej datę” – powiedział abp Gądecki. „Czekamy na zakończenie procesu, które pokaże tę postać w jeszcze pełniejszym świetle i jego zasługi dla Kościoła i dla Polski” – dodał.

Źródło: BP KEP, episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-20 12:58:26
miniaturka
play

Łódź: świąteczne spotkanie świata nauki

O misji świata naukowego, stawaniu się mistrzem, przekazywaniu życia i prawdy mówił abp Grzegorz Ryś podczas spotkania opłatkowego Duszpasterstwa Pracowników Nauki Archidiecezji Łódzkiej.
2017-12-20 13:22:50
miniaturka

O. Szustak: w adwencie mamy zawołać do Boga z własnej pustyni

Jezus chce w adwencie spotkać się z tymi, którzy wołają na pustyni – podkreślił o. Adam Szustak OP, który 20 grudnia rozpoczął głoszenie rekolekcji adwentowych w kościele św. Stanisława BM w Andrychowie.
2017-12-20 13:55:04
miniaturka

Kolędnicy Misyjni pomogą dzieciom w Syrii i Libanie

Kolędnicy Misyjni zostaną rozesłani w swoich parafiach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Z kolei 6 stycznia, w patronalne święto PDMD, spotkają się w parafiach na uroczystym podsumowaniu przedsięwzięcia.
2017-12-20 14:51:16
miniaturka

Papież: Msza symfonią różnych głosów, aby stworzyć jedność

W czasie dzisiejszej katechezy, piątej z kolei poświęconej tematyce Eucharystii, po wcześniejszych ogólnych uwagach Papież rozpoczął jej szczegółowe omawianie.
2017-12-20 15:22:47
miniaturka
play

Rekolekcje Dobry Zarządca w Poznaniu

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent zaprasza na rekolekcje "Dobry Zarządca", w praktyczny sposób pokazujące, jak postępować ze swoją własnością, aby być w zgodzie z Bożymi wskazówkami.
2017-12-20 15:44:53
miniaturka

Potrzeba odwagi by modlić się „Ojcze Nasz”

"Potrzeba odwagi by modlić się modlitwą: Ojcze Nasz” – powiedział Papież w ostatnim odcinku programu, w którym dzielił się refleksjami na temat Modlitwy Pańskiej.