Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-26 11:08
AC / vaticannews.va

Jestem biskupem jasnogórskim

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego Radio Watykańskie przybliża postać Prymasa Tysiąclecia.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

„Jestem biskupem jasnogórskim” – mówił sam o sobie kard. Stefan Wyszyński. Związki z częstochowskim sanktuarium późniejszego Prymasa datują się od samego początku jego kapłaństwa – od Mszy prymicyjnej. Był wtedy tak chory, że jego siostra Stanisława musiała pomagać mu podejść do ołtarza, a samą Eucharystię sprawował siedząc na krześle. „Nie złożył zeznania w księdze cudów i łask, ale to było uzdrowienie, którego doświadczył tutaj przez ręce Maryi. Prosił przynajmniej o jeden rok życia, a otrzymał ich prawie 57. Tego cherlaka Matka Boża uczyniła Herkulesem dźwigającym losy Kościoła w Polsce” – powiedział o. Melchior Królik, paulin, jasnogórski archiwista.  Prymas wiele lat później przyznał w rozmowie z paulinami, to właśnie wtedy, podczas swoich prymicji, uwierzył w potęgę Jasnogórskiej Pani. „ Tej wiary nikt mi nigdy nie odbierze” – dodał.

Całej historii niezwykłego związku Prymasa Tysiąclecia z Jasną Górą można posłuchać w kolejnej części naszego cyklu poświęconego kardynałowi Wyszyńskiemu. Audycję przygotowała Izabela Tyras z Radia Jasna Góra:


Jestem biskupem jasnogórskim


źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-26 09:19:22
miniaturka

Misjonarki Miłości ratują ubogich Kalkuty od śmierci głodowej

Misjonarki Miłości uratowały od śmierci głodowej co najmniej 40 tys. rodzin zamieszkujących slumsy Kalkuty. Ich sytuacja dramatycznie pogorszyła się po wprowadzeniu przez indyjskie władze obostrzeń związanych z pandemią.
2020-05-26 10:12:28
miniaturka

O. Patton: Bazylika Grobu otwarta, nie ulegajmy strachowi

Po prawie dwóch miesiącach zamknięcia, w Ziemi Świętej otwarto kościoły dla wiernych z możliwością uczestniczenia w liturgii. Wśród nich została otwarta także Bazylika Grobu Pańskiego. „Ostatni raz świątynia ta była tak długo zamknięta dla wiernych w XIV wieku” – przypomniał o. Francesco Patton.
2020-05-26 10:37:52
miniaturka

Pakistan: restrykcje pozbawiły ubogich dochodu, Caritas pomaga

Od czasu wykrycia pod koniec lutego pierwszej infekcji, liczba zarażonych koronawirusem w Pakistanie stale rośnie. Caritas Pakistan rozdziela żywność wśród najbiedniejszych i informuje jak uniknąć zarażenia. Obecnie w kraju jest ponad 50. tysięcy chorych, a ponad tysiąc osób zmarło.
2020-05-26 11:30:12
miniaturka

Siostry Misjonarki dla Polonii w #hot16challenge2

Siostry Misjonarki dla Polonii zostały nominowane w akcji Hot 16 Challenge 2 i wywiązały się z zadania. Celem jest zbiórka pieniędzy na pomoc w walce z koronawirusem i na rzecz lekarzy i szpitali walczących z pandemią. Prezentujemy #hot16challenge2 w wykonaniu sióstr! Piosenka dedykowana polskiej emigracji.
2020-05-26 11:38:17
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Kościół łączy ludzi

Logiką miłości, logiką Ewangelii jest logika daru z siebie. Komentarz do Ewangelii.
2020-05-26 11:53:02
miniaturka

Promemoria: dłuższa forma Mszy Wigilijnej Niedzieli Zesłania Ducha Świętego

W 2008 r. w łacińskim Missale Romanum (editio typica III, emendata) Stolica Apostolska opublikowała Supplementum z tekstami dłuższej formy Mszy Wigilijnej Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.