Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-27 06:00
ds / ks. Michał Kwitliński

Jest zimno, ale zbliża się lato

Kościół jest żywym ciałem Chrystusa. Jest zbudowany na Jego słowie, na Jego woli, która nie przeminie. Nie przeminą sakramenty, nie przeminie Prawda, którą przekazuje. My zaś, szukając zjednoczenia z Chrystusem w Jego Kościele, nie boimy się bolesnego oczyszczenia. Pąki już są na gałęziach, zbliża się lato.

Autor/źródło: Aleksandra Adamczyk, Aleksandra Adamczyk, licencja: Jak album

ks. Michał Kwitliński

WBREW POZOROM, ZBLIŻA SIĘ LATO

Pan Jezus, po przedstawieniu wstrząsających zdarzeń poprzedzających Jego ponowne przyjście, używa zaskakującego porównania. Owe kataklizmy są jak pąki na drzewach, zwiastujące lato. Trudno wyobrazić sobie obraz mniej budzący grozę niż pąki na drzewach. To raczej symbol życia, nadziei. Wygląda jakby Jezus chciał złagodzić groźny ton swojego proroctwa. Owszem, ostrzega wyraźnie, że zepsucie świata skończy się katastrofą. Po prostu nie jest możliwe, aby zło współistniało z dobrem, gdy On będzie powracał. Bolesne oczyszczenie musi nastąpić wcześniej. Ale zapowiada ono życie.

W swojej mowie o zburzeniu świątyni, Pan Jezus mówi równocześnie o trzech zdarzeniach. Zapowiada zniszczenie Jerozolimy po upadku powstania żydowskiego w roku 70. Dla chrześcijan, w większości Żydów, był to kataklizm, a równocześnie potwierdzenie, że skończyły się instytucje Starego Przymierza i zaczęło się Nowe Przymierze. Drugim zdarzeniem jest ponowne przyjście Pana Jezusa, przy końcu czasów. Trzecie zdarzenie, a raczej zdarzenia, dzieją się nieustannie. I metafora pąków na drzewach również do nich się odnosi.

Różne kataklizmy dotykają całych narodów i cywilizacji. Dotykają też każdego z nas. I w naszym życiu może się zdarzyć, albo już parę razy zdarzyło, że ktoś spalił naszą stolicę, zburzył naszą świątynię. Jeden mój przyjaciel powiedział po tragicznej śmierci brata: „To tak jakby zawalił się filar w mojej katedrze”. I w tych sytuacjach, jeśli zachowamy wiarę, która oznacza całkowite zaufanie Jezusowi, zobaczymy pąki na drzewach, zapowiadające lato. Cierpienie nie zniknie, ale zaczniemy dostrzegać jego sens. A wtedy znajdziemy siłę, żeby stawić mu czoła.

Niebo i ziemia przeminą, ale Moje słowa nie przeminą. Słowo Boga to coś nieskończenie więcej niż uporządkowane dźwięki, które przekazują jakąś myśl. To jest sama Boska myśl, która stwarza świat i podtrzymuje go w istnieniu. Przeminie postać świata, ale sam świat, jako dzieło Boga, nie przeminie. Przybierze kształt ostateczny, jakiego pragnie Bóg. To będzie nowa ziemia i nowe niebo.

Obecny kryzys Kościoła może oznaczać, że przeminie lub ulegnie zmianie wiele elementów jego doczesnej struktury. To jest bolesny proces. Może się zdarzyć, że lekarze, a czasem samozwańczy znachorzy, zamiast leczyć pogłębią chorobę. Niestety, mamy tego przykłady w historii i to niedawnej.

Ostatecznie jednak, Kościół jest żywym ciałem Chrystusa. Jest zbudowany na Jego słowie, na Jego woli, która nie przeminie. Nie przeminą sakramenty, nie przeminie Prawda, którą przekazuje. Kto chciałby usunąć z Kościoła Eucharystię czy kapłaństwo, kto podważa prawdy wiary i zasady moralne, które zawarte są w Objawieniu, ten jest lekarzem-szarlatanem. I również przeminie. My zaś, szukając zjednoczenia z Chrystusem w Jego Kościele, nie boimy się bolesnego oczyszczenia. Pąki już są na gałęziach, zbliża się lato.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-11-26 10:15:19
miniaturka

Zgromadzeni na „świętej wieczerzy” doświadczamy jej mocy

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się nowy rok duszpasterski. Towarzyszy mu hasło „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Paradoksalnie ograniczenia i brak dostępu do Eucharystii pozwalają nam, a przynajmniej części z nas wiernych, doświadczyć na nowo wartości Mszy św.
2020-11-26 10:42:23
miniaturka

Raport PKWP: podczas pandemii nasiliły się prześladowania chrześcijan

Jak wynika z najnowszego raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), pandemia koronawirusa przyczyniła się do zaostrzenia prześladowania chrześcijan w różnych częściach świata
2020-11-26 11:02:41
miniaturka

Kolejna stanowcza reakcja na próby zniesławiania Jana Pawła II

Dla ludzi Szlaków Papieskich, Ojciec Święty jest najwyższym autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym. Nie pozwólmy oczerniać Jego osoby i stanowczo reagujmy na wszelkie próby zniesławiania wielkiego Polaka i Świętego. Fundacja Szlaki Papieskie apeluje o obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II.
2020-11-26 11:55:55
miniaturka

Kościoły z terminalami zamiast tacy?

Podczas odbywającej się wczoraj konferencji Impact Finance’20 minister finansów Tadeusz Kościński stwierdził, że Kościół traci na braku akceptacji płatności bezgotówkowych i powinien zastanowić się nad zmianą sposobu zbierania pieniędzy
2020-11-26 12:11:59
miniaturka

Chrześcijanie w Europie zaczynają doświadczać prześladowań jak na Bliskim Wschodzie

Prześladowania dotykają 250 mln chrześcijan na świecie. Sytuacja w Europie bardzo niepokoi, bo widzimy, że to, co kiedyś znaliśmy tylko z Iraku i z Syrii, czyli mordowanie chrześcijan, ścinanie, maltretowanie, już tutaj dotarło – powiedział Opoce ks. Waldemar Cisło.
2020-11-26 13:22:23
miniaturka

Wyrok TK do poprawy? Poseł Wróblewski: „To myślenie życzeniowe”.

Na Onecie pojawił się artykuł, sugerujący, że PiS chce zmienić skutki prawne wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Czy na obecnym etapie taka zmiana jest w ogóle możliwa? Poseł Bartłomiej Wróblewski mówi Opoce, że nie. Co więcej, uważa, że wspomniany artykuł to myślenie życzeniowe.