Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-29 09:02
JR / PAP

Jeśli nie będzie wsparcia, do końca roku może zniknąć kolejne 15 proc. restauracji

Ok. 15 proc. lokali gastronomicznych zniknęło z rynku, bo nie otrzymało pomocy. Do końca roku może zniknąć kolejne 15 proc. restauracji, jeśli nie będzie wsparcia – ocenia Sławomir Grzyb z Izby Gospodarczej Gastronomii Polski. Dodał, że losy branży rozstrzygną się w najbliższych trzech miesiącach.

Autor/źródło: PAP

Zgodnie z decyzją rządu od soboty przy zachowaniu co najmniej 1,5 m dystansu między stolikami możliwe jest przyjmowanie gości wewnątrz lokali gastronomicznych. Gastronomia na powietrzu działa od 15 maja.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP Sławomir Grzyb, branża gastronomiczna cieszy się na odmrażanie, ale wciąż jest w tragicznej sytuacji. „Po otwarciu ogródków weekendy w restauracjach wyglądały bardzo obiecująco, wciąż jednak w ciągu tygodnia ruch nie jest duży, więc przychody nie pokrywają nawet kosztów restauratorów” – ocenił.

Dodał, że gastronomia liczy, że najgorsze ma już za sobą i że po szczepieniach znacznej części społeczeństwa sytuacja zacznie się normować, wciąż jednak przed firmami wielka niewiadoma. „Losy sektora rozstrzygną się w najbliższych trzech miesiącach” – powiedział.

Jak zaznaczył, w pandemii zamknęło się już ok. 15 proc. lokali, bo nie otrzymały żadnej pomocy mimo wielokrotnych zapewnień, że ona będzie. „Jeśli rząd nie rozszerzy pomocy i nie zwiększy na nią nakładów, do końca roku może zniknąć kolejne 15 proc. restauracji” – powiedział Grzyb.

Podkreślił, że to 1/3 sektora gastronomii, czyli 300 tys. pracowników bez zatrudnienia, co dotyka ich rodziny czyli kolejne 600 tys. osób. Dodał, że PFR eliminuje wybrane firmy przez brak umarzania subwencji, które muszą zwracać w wysokości od 25 do 50 proc. otrzymanej pomocy.

Według Izby struktura gastronomii na pewno będzie musiała się zmienić, a rząd powinien wesprzeć branże zdecydowanie mocniej, tym bardziej, że sam zrobił z gastronomii kozła ofiarnego. Sytuacja gospodarcza nie sprzyja prowadzeniu przedsiębiorczości gastronomicznej w Polsce.

Jak zaznaczył, państwo pozostawiając przedsiębiorców bez pomocy, wymusza szarą strefę. „Aby temu zapobiec, rząd mógłby wprowadzić na okres 2-3 lat zwolnienie gastronomii z opłat na ZUS od wynagrodzeń pracowników. Tyle bowiem może zająć powrót do sytuacji sprzed pandemii w tym sektorze” – wskazał.

Dodał, że aby pracownicy chcieli wrócić do gastronomii, potrzebują lepszych warunków. „Pracodawcy chętnie zapewnią pracownikom lepsze warunki, ale muszą mieć z czego. Póki co, koszty są tak duże, że nie ma na to szans” – zaznaczył.

Podkreślił, że wiele restauracji to biznesy rodzinne, które mają niższą zyskowność. „Gdy rząd, odmawiając im pomocy, spowodował, że znaleźli się w tragicznej sytuacji” – powiedział Grzyb.

Przypomniał, że z danych PFR wynika, że dofinansowanie z tarczy PFR 2.0 otrzymało 15,5 tys. firm na 76 tys. lokali gastronomicznych. „To najlepiej obrazuje skalę pomocy, a właściwie jej brak” – ocenił.

Jak zaznaczył, wsparcie otrzymywały jednie lokale, które zatrudniały w oparciu o umowę o pracę. „Liczby te dają więc obraz, jak bardzo duża część osób pracuje na zleceniu i jak bardzo nieżyciowe warunki opodatkowania pracy obowiązują w Polsce” – ocenił.

„Tymczasem, zamiast zmniejszyć obciążenia pracy, rząd zlikwiduje umowy zlecenia” – dodał.

Według Izby, prawdziwą pomocą rządu byłoby zapewnienie pracodawców, że nam wszystkim opłaca się bardziej zatrudnić pracownika na umowę o pracę i ułatwienie mu tego.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej powstała w 2020 r.; tworzy ją 700 przedsiębiorców.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-28 15:41:43
miniaturka

Kulturalna Grupa Energetyczna. PGE zaprasza do ponownie otwartych filharmonii!

W całej Polsce instytucje kultury ponownie otwierają swoje podwoje dla miłośników sztuki. PGE Polska Grupa Energetyczna wystartowała z kampanią wizerunkową, pod hasłem „Kulturalna Grupa Energetyczna”, aby wesprzeć filharmonie pod mecenatem PGE, powracające do normalnej działalności.
2021-05-28 15:51:17
miniaturka

Kim jest nowy prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego?

Kim jest arcybiskup Arthur Roche, nowo mianowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów? Sylwetkę angielskiego hierarchy, dotychczasowego sekretarza tej dykasterii, przedstawił Ed Condon na katolickim portalu The Pillar.
2021-05-28 16:03:20
miniaturka

Zza klauzury w świat – mnisze pieśni o św. Józefie

Karmelitanki Bose z Gniezna zapraszają do spojrzenia na św. Józefa ich oczami i wsłuchania się sercem w piękną muzykę z nowej płyty: Powiernik Tajemnic Boga. Autorkami tekstów w większości są siostry, a kompozytorami muzyki m.in. Paweł Bębenek, Jakub Tomalak i Piotr Pałka.
2021-05-29 09:22:47
miniaturka

O. Szustak o spotkaniu z abp. Gądeckim: To była po prostu rozmowa, nie dyscyplinowanie

W piątek odbyło się zapowiedziane spotkanie abp. Stanisława Gądeckiego z o. Adamem Szustakiem. „To była po prostu rozmowa. To nie było dyscyplinowanie. To mnie bardzo cieszy. Mam mnóstwo wniosków: dobrych i bardzo niedobrych” – powiedział o spotkaniu dominikanin.
2021-05-29 09:40:37
miniaturka

Niezwykły kwiat zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym UW

„Uprzejmie informujemy, że pierwszy raz zakwitnie u nas dziwidło olbrzymie. Według naszej wiedzy, będzie to również pierwsze kwitnienie w Polsce!" – poinformował Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. To będzie niesamowite wydarzenie.
2021-05-29 09:49:34
miniaturka

Europa łagodzi restrykcje. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach?

Kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. W większości działają ogródki gastronomiczne i placówki kultury, ale obowiązują limity miejsc i inne środki ostrożności. Na Węgrzech, w Austrii i niektórych regionach Niemiec restauracje są otwarte tylko dla zaszczepionych.