Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-07 11:32
AC / Radio Watykańskie

Jerozolima: nowy duszpasterz katolików hebrajskojęzycznych

Duszpasterstwo katolików języka hebrajskiego w Izraelu ma nowego koordynatora. Został nim ks. Rafic Nahra. Jego poprzednikiem był żydowski konwertyta ks. David Neuhaus SJ.

Autor/źródło: Anna Sulencka, licencja: CC0

Natomiast ks. Nahra urodził się w libańskiej rodzinie w Egipcie. Za jedno ze swych najważniejszych zadań uważa nawiązanie dobrych relacji z arabskimi chrześcijanami z Izraela. Katolicka wspólnota hebrajskojęzyczna, w której pełni on już od lat posługę duszpasterską, bardzo tej współpracy potrzebuje. Również dlatego, że ma poważne braki lokalowe. Ostatnio zgromadziło się na Mszę trzy tysiące katolików pochodzących z Indii i musieliśmy dla nich wynająć audytorium – mówi ks. Nahra.

Przypomina on, że katolicy hebrajskojęzyczni to przede wszystkim migranci: z Filipin, Indii, a także z Polski. Najważniejsza w naszym duszpasterstwie jest praca z dziećmi i młodzieżą – dodaje ks. Rafic Nahra.

„Izrael nie sprzyja temu, by migranci mieli dzieci. Ale te dzieci i tak się pojawiają, i stają się niemal stuprocentowymi Izraelczykami, silnie zakorzenionymi w izraelskim społeczeństwie. Doskonale mówią po hebrajsku, który zazwyczaj jest ich jedynym językiem. Język swych rodziców znają dość słabo. I to właśnie oni są główną racją bytu naszego duszpasterstwa. W szkole nie ma katechezy. Mało tego, jak wszystkie dzieci poznają one w szkole Pismo Święte i jego żydowską interpretację. I dlatego my staramy się im pokazać, że jako chrześcijanie odczytujemy Biblię inaczej, w świetle Jezusa. Nie jest to łatwe. Dzieciom trudno jest to zrozumieć. Ale jeśli my im tego nie wyjaśnimy w pewnym wieku, to potem przekazanie im wiary chrześcijańskiej jest jeszcze trudniejsze” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Rafic Nahra, nowy wikariusz patriarchalny dla katolików hebrajskojęzycznych w Łacińskim Patriarchacie Jerozolimy.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-07 10:20:39
miniaturka

USA: katolicki diakon śmiertelnie raniony nożem

70-letni katolicki diakon Patrick Logsdon, który prowadził na wyspie Long Island koło Nowego Jorku ośrodek przejściowy Anthony House dla zwolnionych z więzienia przestępców oraz narkomanów, został przez jednego z podopiecznych śmiertelnie zraniony nożem.
2017-11-07 10:59:46
miniaturka
play

Muzyczna refleksja w listopadzie: Być bliżej Ciebie chcę

Warto posłuchać. Warto... wsłuchać się w tekst. GGDuo wykonuje znaną pieśń w bardzo piękny, refleksyjny sposób.
2017-11-07 11:32:46
miniaturka
play

Warszawa: Konferencja Naukowa "The Bible and Cultures"

W dniach 13 i 14 listopada na UKSW w Warszawie będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja nt. Biblii w różnych kulturach.
2017-11-07 11:58:36
miniaturka
play

Moc modlitwy. Tego, co się dzieje, nie da się wyjaśnić po ludzku

Gościem Tematu Dnia był Marcin Ostrowski, prezes Fundacji Ja Jestem, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim podzielił się świadectwem tego, jak modlitwa i wiara w Żywego Boga przemienia ludzi z tzw. marginesu społecznego.
2017-11-07 12:06:03
miniaturka

Plony Życia – Konferencje z wielkimi ludźmi

W październiku br. Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo zorganizowało nowy cykl konferencji zatytułowany Plony Życia.
2017-11-07 12:41:03
miniaturka

Rzym: pokaz filmu „Witaj w kryminale, Papieżu Franciszku”

Dokładnie przed rokiem Kościół przeżywał Jubileusz Więźniów. Aby uczcić tę rocznicę, w rzymskim więzieniu Rebibbia zorganizowano pokaz filmu Janusza Mrozowskiego „Witaj w kryminale, Papieżu Franciszku”.