Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-01 14:12
Anna Bajon / Piotr Blajer OFM

Jerozolima: ekumeniczne życzenia wspólnot chrześcijańskich

Okres Bożego Narodzenia to okres wytężonej pracy w Ziemi Świętej. Jest to także okazja do radości z przeżywania tajemnicy przyjścia Boga na świat.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki

W tym szczególnym czasie dla wierzących w Chrystusa, wspólnoty chrześcijańskie w Ziemi Świętej podejmują różnego rodzaju inicjatywy ekumeniczne. Jedną z nich są wzajemne odwiedziny i wymiana życzeń świątecznych.

W klasztorze Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie, siedzibie franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, bracia mniejsi podejmowali przedstawicieli Kościołów wschodnich, którzy przybyli, by złożyć życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i wspólnie cieszyć się radością przyjścia Boga na świat.

Obecni byli przedstawiciele Kościołów: grecko-prawosławnego, ormiańskiego, koptyjskiego, syryjskiego i etiopskiego. Przybył także administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Patriarcha kościoła grecko-prawosławnego Teolofil III przypomniał, że mijający rok był rokiem licznych problemów i wyzwań, ale także rokiem dobrej współpracy. Jako przykład tej ostatniej podał prace renowacyjne przy bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie jak również trwające obecnie prace przy bazylice Narodzenia w Betlejem. W odpowiedzi kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton podkreślił, że jako chrześcijanie wierzymy w moc Dzieciątka z Betlejem, które pozwala nam działać dla dobra Kościoła powszechnego jak i tego lokalnego.

Bożonarodzeniowe odwiedziny i życzenia były okazją do rozmów o sytuacji bliskowschodnich chrześcijan, którzy mieszkają na terenach objętych konfliktami zbrojnymi. W rozmowach dominowała jednak radość z obecności licznych grup pielgrzymów, którzy w ostatnim czasie chętnie nawiedzają Ziemię Świętą. W życzeniach powracała nadzieja na pokojowe rozwiązanie konfliktów, które obecnie trwają na całym świecie, a szczególnie tych na Bliskim Wschodzie.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-01 11:49:33
miniaturka

Papież: wszyscy ludzie są braćmi, dziećmi jedynego Ojca

Papież Franciszek przewodniczył późnym popołudniem Nieszporom z Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki.
2019-01-01 11:53:35
miniaturka

Marsz dla pokoju po raz kolejny w Rzymie

Z okazji 52. Światowego Dnia Pokoju, który tradycyjnie jest obchodzony 1 stycznia, Wspólnota św. Idziego w Rzymie organizuje już po raz 17. marsz dla pokoju.
2019-01-01 11:56:01
miniaturka

Kard. Baldisseri – Amazonia potrzebuje nowych rozwiązań

Synod poświęcony młodym oraz specjalny Synod dotyczący Amazonii – to dwa wydarzenia, na które zwrócił uwagę kard. Lorenzo Baldisseri podsumowując rok 2018.
2019-01-01 12:00:49
miniaturka

Kolędnicy Misyjni dla dzieci z niepełnosprawnością

Ponad miliard euro zebranych funduszy, 71.700 projektów pomocowych dla dzieci z całego świata i wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – to są osiągnięcia młodych kolędników.
2019-01-01 12:03:59
miniaturka

Abp Gądecki życzy, aby 2019 rok był czasem, w którym objawia się Boża obecność

Życzę wszystkim Rodakom, aby 2019 rok był czasem błogosławionym, żeby zamieniał się w prawdziwy kairos, czyli w czas, w którym objawia się Boża chwała i Boża obecność – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w życzeniach noworocznych.
2019-01-01 17:20:19
miniaturka

Bp Wętkowski: zaangażowanie Kościoła w politykę zawsze było i jest błędem

Przed opowiadaniem się Kościoła po jednej lub drugiej stornie politycznej i jednocześnie ingerowaniem polityków w sprawy wiary i doktryny przestrzegał w Nowy Rok w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski. „Przed tym Kościół musi się bronić i to bronić bardzo mocno” – mówił.