Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-22 08:46
AC / Paweł Pasierbek SJ/ vaticannews.va

Jemen: życie ludzi pogarsza się z dnia na dzień. Zmarli chowani są we wspólnych fosach.

W Jemenie wciąż setki osób umierają z powodu pandemii koronawirusa – informuje Ministerstwo Zdrowia tego kraju. Zmarli chowani są we wspólnych fosach, a cmentarze rozrastają się do ogromnych rozmiarów.

Autor/źródło: Pixabay, hulkiokantabak, licencja: CC0

Wśród epidemii nękających mieszkańców Jemenu koronawirus nie jest jedyny. Do niego dochodzi jeszcze cholera, na którą choruje ponad 100 tys. osób oraz wirus Chikungunya (czyt. Czikungunia), które także zbierają swoje żniwo. Ponadto od lat ciągle trwa wojna, inspirowana wpływami zewnętrznymi. Służba zdrowia praktycznie nie funkcjonuje. W szpitalach nie tylko brakuje koniecznego sprzętu i lekarstw, ale także łóżek, stąd ludzi kładzie się na kartonach. Informuje o tym włoska dziennikarka, zajmująca się sprawami tego kraju, Silvia Laura.

- Sytuacja jest bardzo trudna z dwóch powodów. Po pierwsze to zbyt długie odkładanie konkretnej pomocy i reakcji na to, co dzieje się w tym kraju, gdzie praktycznie nie funkcjonuje żaden rząd, a Jemen podzielony jest na dwie części: północną i południową, które wspierane są z zagranicy – podkreśla w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni włoska dziennikarka. - Drugi powód to absolutna zapaść służby zdrowia, która praktycznie nie funkcjonuje. Od 2015 roku w tamtejszych szpitalach praktycznie nieosiągalne są antybiotyki, a nawet lekarstwa, które służą leczeniu prostszych chorób. Do tego smutnego obrazu dochodzi fakt, że od dobrych 3 lat lekarze nie otrzymują wynagrodzenia.

Silvia Laura zwraca także uwagę na fakt, że jakiekolwiek proponowane zawieszenie broni nigdy nie było respektowane. Żadna bowiem ze stron nie jest zainteresowana wstrzymaniem walk. Natomiast pomoc z zagranicy jest bardzo ograniczona. Niektórzy ofiarodawcy wycofali się, gdyż za bardzo uwikłani są w wewnętrzne konflikty Jemenu, a inni podkreślają, że istnieje zbyt duże prawdopodobieństwo, iż wysyłane transporty nie dotrą do adresatów.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-21 18:58:26
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego

Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-06-21 19:42:51
miniaturka

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w mikstackiej parafii

Mikstat: Po raz kolejny w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa na Rynku wybrzmiały słowa poświęcenia się miasta Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
2020-06-22 08:16:20
miniaturka

Niech nikt nie pozostanie w tyle, także podczas pandemii

„Zranione serce Mediolanu bije również dla tych, którzy w innych częściach świata stoją przed wyzwaniem, które rzuciło Lombardię na kolana: zagrożenie koronawirusem”.
2020-06-22 09:17:16
miniaturka

DRKonga: kontrola nad dobrami naturalnymi przyczyną konfliktów

Wydobycie diamentów, koltanu, kobaltu, dostęp do wody – różne, ale bardzo cenne dobra naturalne i możliwość ich wykorzystywania są przyczyną konfliktów i przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Powoduje tysiące ofiar śmiertelnych i sprawiają, że setki tysięcy Kongijczyków musi opuścić swoje domy.
2020-06-22 09:36:07
miniaturka

Chrześcijanie w Mosulu znów pełni nadziei

Arcybiskup Mosulu wraz z muzułmańskimi przywódcami i dygnitarzami plemiennymi odwiedził stare miasto. Sześć lat po tym, jak Państwo Islamskie narzuciło tam swoje rządy, chrześcijanie są pełni nadziei na jego odrodzenie.
2020-06-22 09:47:17
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Osąd czy samosąd?

Tyle o sobie wiemy na ile nas sprawdzono. Dlatego ostrożność w sądach jest ważna. Zamiast osądzać innych, lepiej szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie czy w podobnych okolicznościach nie postąpilibyśmy tak samo. Komentarz do Ewangelii, Mt 7, 1-5.