Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-04 08:17
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Jemen w zapaści, brakuje środków na pomoc

Pandemia koronawirusa dramatycznie pogorszyła sytuację w pogrążonym w wojnie Jemenie. „Bez pomocy z zewnątrz ten kraj nie ma najmniejszych szans na przetrwanie" – alarmuje Lisa Grande koordynująca oenzetowskie projekty humanitarne w tym regionie.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Ujawnia ona, że na pomoc dla Jemenu udało się zebrać jedynie 15 procent koniecznych środków.

Natychmiastowej pomocy żywnościowej i medycznej potrzebuje co drugi mieszkaniec Jemenu. „Co najmniej 1,5 mln ludzi jest tam na skraju śmierci głodowej. Lata działań wojennych doprowadziły do wyniszczenia służby zdrowia i ujęć wody" – mówi Radiu Watykańskiemu Andrea Iacomini z włoskiego biura Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

- Jest to kraj, tak samo jak Syria, straszliwie umęczony trwającą od pięciu lat wojną. Ma tam miejsce jeden z najtragiczniejszych kryzysów humanitarnych na świecie. Zniszczone są szpitale, przychodnie, szkoły. Na co dzień musimy tam stawiać czoło epidemii odry, która zbiera wśród dzieci śmiertelne żniwo. Teraz dochodzi jeszcze szybko rozprzestrzeniający się koronawirus – mówi papieskiej rozgłośni Andrea Iacomini. – Udało się nam dostarczyć ostatnio samolotem do Jemenu duży transport środków ochronnych i dezynfekujących dla personelu medycznego, jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Problem w tym, że jeśli jakiś kryzys staje się dla świata kolejnym zapomnianym kryzysem, a tak się właśnie stało w przypadku Syrii i Jemenu, to bardzo trudno o pomoc.

Na kryzysową pomoc dla Jemenu potrzeba 3 mld dolarów. Udało się dotąd zebrać jedynie 15 procent tej sumy. Wywołane pandemią wewnętrzne problemy krajów będących największymi darczyńcami oraz spadek dochodów ze sprzedaży ropy naftowej sprawiają, że odnotowywano znaczący spadek darowizn. Z tego powodu zagrożonych jest 30 na 41 projektów humanitarnych realizowanych przez ONZ na całym świecie.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-03 15:15:06
miniaturka

Słowacja: abp Vasil broni obecności wierzących w polityce

- Od czasu, gdy nowy centroprawicowy rząd objął w marcu władzę w Bratysławie komentarze ostrzegają przed „reżimem chrześcijańskich ajatollahów” i „próbą przejęcia władzy przez katolicką część ludności” - powiedział administrator grecko-katolickiej eparchii Koszyce abp Cyril Vasiľ SJ.
2020-06-03 16:58:16
miniaturka

Warszawa: muzeum pokaże rzeczy ks. Popiełuszki, które miał w dniu swej śmierci

Z okazji 10. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zostanie zainstalowana gablota z przedmiotami, które miał ze sobą ks. Jerzy w dniu swojej męczeńskiej śmierci. Wydarzenie odbędzie się 6 czerwca o godz. 10.00 w kaplicy relikwii.
2020-06-03 17:50:57
miniaturka

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem i zwierzęciem w samochodzie?

Czy wiesz, że gdy przewozisz psa lub kota bez żadnego zabezpieczenia, narażasz siebie i pasażerów na tragedię? Jeśli masz małe dziecko, to siedzi ono z tyłu w foteliku. Gdy tymczasem zwierzak nie jest odpowiednio zabezpieczony, to w razie wypadku, czy chociażby gwałtownego hamowania, może uderzyć w maluszka, a nawet przygnieść dziecko swoim ciałem. To śmiertelne niebezpieczeństwo!
2020-06-04 08:53:33
miniaturka

Filipiny: Kościół na służbie wiernych

„Zwracamy się z apelem do rządu, aby wziął pod uwagę, że zaangażowanie religijne Kościoła jest podstawową służbą, jaką oferuje swoim wiernym” – pisze w specjalnym liście duszpasterskim administrator apostolski Manili.
2020-06-04 09:21:58
miniaturka

Anglia: rząd otwiera targowiska, ale nie kościoły

Episkopat Anglii i Walii wzywa rząd do stopniowego otwarcia kościołów. W minionych dniach mocno skrytykowano decyzje premiera, który uruchamiając kolejne sektory handlu, zarazem sprzeciwia się otwarciu kościołów nawet na indywidualną modlitwę.
2020-06-04 09:56:22
miniaturka

Bp Shelton J. Fabre: protesty są głosem niewysłuchanych

„To łamie serce, że nadal musimy walczyć z rasizmem w tym kraju. Trudno się dziwić reakcji ludzi na takie lekceważenie godności osoby ludzkiej, jakiego byliśmy świadkami wobec zabitego George’a Floyda” – powiedział przewodniczący komitetu przeciwko rasizmowi amerykańskiego episkopatu.