Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-16 12:05
ek / Krzysztof Bronk

Jemen: śpieszmy się z pomocą, zawieszenia broni są krótkie

Głównymi ofiarami wojny w Jemenie są dzieci. Szacuje się, że tylko na skutek niedożywienia zmarło tam 85 tys. nieletnich.

Autor/źródło: Pixabay, GloriaJusto, licencja: CC0

Porozumienie między stronami wojny w Jemenie to pierwszy ważny krok w stronę pokoju. Trzeba jednak pamiętać, że poprzednie zawieszenia broni trwały tam krótko. Nie ma więc czasu do stracenia, trzeba jak najszybciej dostarczyć potrzebującym niezbędną pomoc – tak na zawarty w Sztokholmie rozejm reaguje organizacja Save The Children.

Jednym z głównych punktów porozumienia jest otwarcie lotniska w Sanaa i portu Hudayda, przez które może dotrzeć do Jemenu pomoc humanitarna. Mówi Filippo Ungaro, rzecznik prasowy Save The Children we Włoszech.

Czekamy na otwarcie portu i lotniska

Porozumienia to pierwszy krok. Teraz najważniejsze to wprowadzić w życie zawieszenie broni, aby uniknąć dalszego rozlewu krwi, kolejnych ofiar. To kwestia życia i śmierci. My czekamy na otwarcie portu i lotniska, aby złagodzić ten ogromny, skandaliczny kryzys humanitarny. Po niemal czterech latach konfliktu Jemen jest zrujnowany. W najgorszym położeniu są dzieci. Ponad 6 tys. zmarło na skutek działań wojennych, 85 tys. na skutek głodu i niedożywienia - powiedział Filippo Ungaro. - Czekamy więc na konkretne skutki porozumienia, abyśmy mogli przystąpić do działania i przekazać mieszkańcom Jemenu produkty pierwszej potrzeby. Potem oczywiście potrzebne też będzie porozumienie długoterminowe, bo samo zawieszenie broni nie rozwiązuje problemu. Trzeba zakończyć tę wojnę, bo kraj jest naprawdę w stanie katastrofalnym.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy