Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-11 11:00
AC / vaticannews.va

Jego programem była Maryja

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego Radio Watykańskie wciąż przybliża postać Prymasa Tysiąclecia.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

Programem duszpasterskim kardynała Wyszyńskiego była Matka Boża. „Pomagać jej, to znaczy pomagać Chrystusowi żyjącemu w Kościele – patrzeć na Nią, jak ona to czyni, jak poddaje się woli Chrystusa, jak uległa jest wobec zamiarów i planów Ojca” – mówił kard. Stefan Wyszyński w przemówieniu wygłoszonym na Jasnej Górze.

„«Wszystko postawiłem na Maryję» – to zdanie wypowiedział Prymas w 1953 r., kiedy był on bezradny wobec wydarzeń, które miały miejsce w Polsce i w Kościele. Znalazł ręce, w których mógł ubezpieczyć siebie i naród. Myślę, że to ubezpieczanie ciągle jest nam potrzebne” – uważa Agnieszka Kołodyńska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

„Często słyszę takie postulaty, czy nawet zarzuty kierowane do biskupów, że w tym zamęcie w Polsce, moralnym i kulturowym, przydałby się taki drugi Wyszyński. Tymczasem umierający Prymas powiedział do biskupów, że nie zostawia im innego programu – program dla Kościoła w Polsce nie może być sztywny, jest nim: Credo, Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo i są nim Śluby Jasnogórskie. Warto abyśmy wszyscy przez refleksję nad myślą kard. Wyszyńskiego o tym pamiętali. Szukamy programu, rozwiązania, a jest on przecież w testamencie Prymasa” – powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-11 09:14:07
miniaturka
play

Nowy, piękny utwór Siostry Janiny: Żyję swoim tempem

Nowa piosenka Siostry Janiny jest adresowana do Boga. Towarzyszący piosence teledysk jest retrospekcją działalności wolontariackiej Siostry Janiny.
2020-05-11 09:54:46
miniaturka
play

Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli. Modlitwy o ustanie pandemii

Głównym obchodom ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz w sobotę 16 maja o godz. 18.00 w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie.
2020-05-11 10:24:09
miniaturka

Papież: módlmy się za tych, którzy z powodu pandemii utracili pracę

Na porannej Eucharystii Papież modlił się za tych, którzy z powodu pandemii utracili pracę. W homilii mówił o Duchu Świętym, który ciągle pomaga nam lepiej rozumieć to, co powiedział nam Jezus.
2020-05-11 11:42:21
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: zachęcam do inicjatywy #ThankYouJohnPaul2

Zachęcam do wzięcia udziału w inicjatywie z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla św. Jana Pawła II – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
2020-05-11 13:03:53
miniaturka

Papież Jan Paweł II do Polonii i Polaków za granicą

„Ludzie, którzy pamiętają, skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swoje tradycje, mogą wnieść wiele w życie każdego kraju” (Melbourne, 1986). Zasadniczym tematem przemówień Jana Pawła II do Polonii i emigracji była kwestia jej stosunku do własnego dziedzictwa kulturowego i wezwanie do jego zachowania. Jest ono uzasadnianym wskazaniem, że stosunek ten ma decydujące znaczenie dla poczucia godności własnej, szacunku u innych i wartości jej wkładu w życie krajów osiedlenia.
2020-05-11 13:20:15
miniaturka

M. Jolanta Olech: Jan Paweł II zmienił w Kościele sposób myślenia na temat kobiet

Jan Paweł II zachęcał kobiety, by nie próbowały się upodobnić do mężczyzn, ale odkrywały własne bogactwo i walczyły o swoje prawa, również w Kościele, ale w zgodzie z Kościołem.