Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-16 09:49
MG / vaticannews.va

Jasnogórskie obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP

Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP upływa na Jasnej Górze na dziękczynieniu za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego wydarzenia. W ponad 60 pielgrzymkach pieszych w ostatnich dniach przybyło 39 tysięcy pątników. Najliczniej w 310. warszawskiej kompanii.

Autor/źródło: vaticannews.va

Abp Wacław Depo przypomniał w kazaniu o szczególnym zawierzeniu Jana Pawła II Maryi i to, że pozostaje on wciąż świadkiem afirmacji życia, radości i nadziei, które „nie były i nie są naiwną i próżną rzeczywistością, bo wynikają z głębokiej wiary w Boga”. Zauważył mrzonki współczesnego człowieka o świecie bez nieba, piekła, granic między dobrem i złem, bez religii i Ojczyzny i pytał: „Czy świat naprawdę będzie lepszy, gdy znikną granice między dobrem a złem, gdy staniemy się ludźmi bez granic, bez ojczyzn, kultur, tradycji a nade wszystko bez Boga?”.


Paulini modlili się, byśmy ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który podczas VI Światowych Dni Młodzieży został „zapalony w naszym narodzie, w krajach Europy Wschodu i Zachodu, nigdy nie zagasili”. Przeor Jasnej Góry zachęcał, by zabrać stąd Maryjne przesłanie Jana Pawła II i testament Prymasa Wyszyńskiego: wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza. I jeżeli jaki program to Ona. „Dlaczego Ona? Bo jest Wszechmocą Błagającą i zawsze staje w obronie swojego Syna żyjącego w sercach ludzi, weźcie w tym roku z Jasnej Góry te słowa do waszych domów, rodzin, miejsc pracy, do waszych serc, w ten sposób umocnicie ducha przybrania za synów, nie tracąc nic z prawdziwej, nie iluzorycznej wolności dzieci Bożych” – mówił ojciec Pacholski.


W rocznicę „Cudu nad Wisłą” pobłogosławiona została tablica upamiętniająca wielką jasnogórską modlitwę Polaków pod przewodnictwem biskupów o ocalenie przed sowiecką inwazją Europy. Jest na niej Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, do którego po stu latach powróciliśmy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-15 16:34:59
miniaturka

Na polach Ossowa odbyła się rekonstrukcja walk z sierpnia 1920 r.

Po uroczystej mszy na cmentarzu wojennym poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie i apelu pamięci i złożeniu kwiatów na pobliskich polach odbyła się rekonstrukcja epizodu bitwy sprzed 101 lat. Wzięły w niej grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.
2021-08-15 19:43:33
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Przypowieść o bogatym młodzieńcu nieustannie mimo upływu lat stawia nam pytanie o to, co daje nam prawdziwe szczęście. Pan Jezus pyta wprost: pragniesz doskonałości? Został swój doczesny świat i pójdź za Mną, a posiądziesz i doskonałość, i życie wieczne.
2021-08-16 08:48:02
miniaturka

Franciszek wzywa do modlitwy za Afganistan - sytuacja jest dramatyczna

Papież Franciszek wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu sytuacji w Afganistanie. Wezwał do modlitwy za ten kraj. Ojciec Święty mówił o tym na zakończenie południowego spotkania z wiernymi na Anioł Pański.
2021-08-16 10:16:15
miniaturka

Billboard pro-life w USA usunięty z powodu... groźby śmierci!

Billboard w Teksasie nie pokazywał żadnych drastycznych ujęć. W zasadzie była na nim jedynie widoczna liczba dokonanych aborcji a pod nią link do strony. Jednak został usunięty po zaledwie jednym dniu, ponieważ właścicielowi ziemi, na której znajdował się ten znak, grożono śmiercią. Aż tak razi ludzi... walka o życie?
2021-08-16 10:23:12
miniaturka

Abp Chaput: zaufajmy Bożej opatrzności, jak Matka Angelika

Arcybiskup Charles J. Chaput OFMCap, został uhonorowany jako pierwszy odbiorca dorocznej Nagrody Matki Angeliki, przyznawanej przez EWTN. Przy tej okazji przypomniał duchowość założycielki katolickiej sieci mediów, której istotnym elementem było całkowite zaufanie do Bożej opatrzności
2021-08-16 10:25:54
miniaturka

Szef KPRM o trzeciej dawce szczepionki: nie ma jeszcze decyzji; trwa dyskusja

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk przyznał, że ws. zastosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 nie ma jeszcze decyzji. "Trwa dyskusja wśród naukowców, wśród lekarzy" - mówił.