Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-19 11:15
MG / Izabela Tyras – Jasna Góra, vaticannews.va

Jasnogórska nowenna przed świętem MB Częstochowskiej

Na Jasnej Górze tradycyjnie przed świętem Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się specjalna nowenna, w czasie której pielgrzymi i częstochowianie „wspólnotowo szturmują niebo”, by wyprosić łaski nie tylko dla siebie, ale także dla naszej Ojczyzny.

Autor/źródło: vaticannews.va

Tegorocznym kaznodzieją nowennowym jest ks. Artur Ważny z Tarnowa a tematem jego rozważań „Maryja, nauczycielka rozeznawania powołania”.


Izabela Tyras – Jasna Góra


„Chciałbym w czasie tej nowenny popatrzyć w jaki sposób Maryja zgodziła się na Bożą wolę, w jaki sposób Słowo stało się Ciałem w niej ponieważ mamy robić to samo w naszym życiu, mamy przyjmować Boże zwiastowanie, oznajmienie Jego woli, mamy ją rozeznawać a potem ją stosować w naszym codziennym życiu” – mówi kaznodzieja.


O. Marcin Ciechanowski, podprzeor klasztoru podkreślił, że choć współczesny człowiek nie lubi „trwać w oczekiwaniu”, to jednak Jasna Góra stwarza teraz szansę i zaprasza, by aż dziewięć dni być z Bogiem i Jego Matką: „jesteśmy pokoleniem dość rozpędzonym, czekamy, jak mówił Papież Franciszek, na natychmiastowy efekt, ale czy potrafimy się dziś zachwycić taką żmudną, długą formą szturmu do nieba?”.


Abp Wacław Depo zachęcał, by nowenna „była nabrzmiałą modlitwą o Ducha Świętego, aby przez Maryję głębiej wejść w tajemnicę Chrystusa i jego Kościoła”. „Wkraczamy na drogę zdobycia przez Maryję szczególnych świadków św. Jana Pawła II w jego setną rocznicę jego urodzin i kard. Stefana Wyszyńskiego o którego beatyfikację kołatamy” – podkreśla abp Depo.


Każdego dnia w jasnogórskiej nowennie uczestniczą przedstawiciele innych częstochowskich parafii, którzy ze swych kościołów odbywają pielgrzymki piesze. Msze św. nowennowe są o 18.30. Transmisja także na jasnogórskim kanale YouTube

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-19 07:38:50
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Najwyższa wypłata na świecie

Nikt tak nie nauczał jak Chrystus. Jego wystąpienia są arcydziełem retoryki. Jezus nie tylko zadziwia pięknymi i poruszającymi przykładami, ale również zadaje zagadki, podnosi głos, gromi, płacze, żartuje oraz wytyka brak logiki. Wszystko po to, aby wejść w żywy kontakt ze słuchaczem i sprowokować go do myślenia.
2020-08-19 08:02:20
miniaturka

Pandemia koronawirusa zabija kraje Sahelu

Pandemia koronawirusa spotęgowała kryzys humanitarny, który od lat dotyka Sahel.
2020-08-19 08:05:17
miniaturka

Tam gdzie jest miłość wiara musi być żywa

„Jak przeżywasz swoją wiarę w czasie pandemii?”.
2020-08-19 08:38:46
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów

Czy Bóg może stworzyć kamień, którego potem nie udźwignie? - pytała dwunastoletnia dziewczynka. Uśmiechała się, gdyż czuła, że katecheta nie wybrnie z intelektualnej pułapki. - Tak! Już to uczynił! - szybko odpowiedział młody duszpasterz. - Stworzył ciebie, z twoją wolną wolą. Gdy się uprzesz, nikt nie potrafi cię ruszyć, abyś zmieniła twe zdanie.
2020-08-19 08:42:01
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Przykazanie i obietnica

„Będziesz miłował Pana Boga swego…” To przykazanie brzmi jak obietnica.
2020-08-19 08:44:09
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - „Kto się poniża, będzie wywyższony” (Mt 23, 12)

Zastanawia nas fakt, że Jezus, który mówił tak często o miłosierdziu i tak łagodnie wszystkich spotykanych traktował, jednocześnie tak ostro wypowiadał się przeciwko religijnym elitom narodu wybranego.