Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-15 10:52
Anna Bajon

Jasnogórscy paulini świętują

Co roku ojcowie i bracia paulini przywołują postać swojego patriarchy św. Pawła I Pustelnika. Wspólnotowo świętują uroczystość ku Jego czci, oraz święto Królowej Pustelników. Przez 9 dni biorą udział w nowennie ku czci patriarchy, tzw. „Pawełkach”.

Autor/źródło: Pixabay, MBoguslaw, licencja: CC0

Dziś, 15 stycznia paulini odprawiają uroczystą wspólnotową Mszę św. Ojcowie i bracia zgromadzeni przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wraz z generałem Zakonu ponawiają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Jutro  - 16 stycznia, święto Królowej Pustelników, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad Zakonem paulińskim. W prawodawstwie Zakonu paulinów czytamy, że „Maryja wycisnęła zasadnicze znamię na duchowości Zakonu, jego pracy i dziejach”. Dlatego też w święto Królowej Pustelników wspólnota paulińska ponawia Akt Zawierzenia Zakonu Maryi.

Ostatnie nabożeństwo „Pawełek” (trwających od niedzieli 13 stycznia) z licznym udziałem wiernych zostanie odprawione w niedzielę, 20 stycznia o godz. 16.15 pod przewodnictwem bpa seniora Antoniego Długosza 'biskupa dzieci'. Ostatnie nabożeństwo tzw. „zewnętrzne” połączone jest z błogosławieniem dzieci, ponieważ św. Paweł jest patronem dzieci. Najmłodsi otrzymują także przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków i słodyczy.

/za o. Stanisław Tomoń- BPJG/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-15 09:32:23
miniaturka

Rola katolików we Francji żółtych kamizelek

Środowiska katolickie we Francji wyciągają wnioski z trwającego już od niemal dwóch miesięcy protestu żółtych kamizelek.
2019-01-15 09:59:38
miniaturka

Międzynarodowy szczyt na temat wody

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich odbywa się międzynarodowy szczyt na temat wody. Spotkanie stawia sobie za cel znalezienie rozwiązania problemu suszy, która dotyka wiele krajów świata. Uważa się, że dwa i pół miliarda ludzi nie ma dzisiaj dostępu do wody.
2019-01-15 10:46:23
miniaturka

Kuria warszawsko-praska: kościelne środki karne wobec ks. Dunin-Borkowskiego

Ks. Jacek Dunin-Borkowski nie po raz pierwszy zachowuje się w sposób niegodny w przestrzeni Internetu, choć już dwukrotnie był upominany. Dlatego władza diecezjalna nałoży na niego środki karne przewidziane prawem kościelnym.
2019-01-15 11:42:01
miniaturka

Prof. Jan Grosfeld dla studentów na Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

Dlaczego Kościół katolicki w Polsce ustanowił Dzień Judaizmu jako ważne wydarzenie w roku liturgicznym ? Czy nie jest to zaprzeczenie nowości chrześcijańskiego orędzia i katolickiej tożsamości ? Czyżby episkopat chciał „judaizować” katolików ?
2019-01-15 11:48:06
miniaturka

Tydzień ferii z Caritas Diecezji Siedleckiej

Wspólne granie w gry planszowe, zajęcia plastyczne, układanie klocków magnetycznych, puzzle 3D, gry i zabawy animacyjne, lepienie bałwana, bajkoterapia – to tylko cześć atrakcji, na które zapraszają organizatorzy w dniach 11-15 lutego 2019 r. w Białej Podlaskiej.
2019-01-15 12:24:22
miniaturka

Marszałek Senatu: żądanie rozdziału Kościoła od państwa jest olbrzymim nieporozumieniem

Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski odniósł się do inicjatyw środowisk lewicowych zmierzających do rozdziału Kościoła od Państwa. Wspomniał także o tragicznej śmierci prezydenta Gdańska.