Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-13 15:59
nc

Jasna Góra: wygasł ruch pielgrzymkowy, ale jest możliwość modlitwy

Na Jasnej Górze Msze święte i nabożeństwa, a także sakrament pokuty i pojednania, sprawowane są według stałego rytmu. Od kilku dni ustał jednak przyjazd zorganizowanych grup pielgrzymkowych na Jasną Górę.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

W łączności z Kościołem powszechnym, z uwzględnieniem Komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, jasnogórskie sanktuarium pozostaje otwarte, a paulini służą wiernym, głosząc Ewangelię i sprawując sakramenty.


Jednocześnie wprowadzone zostały pewne prewencyjne środki ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

„Od kilku dni ustał przyjazd grup zorganizowanych, pielgrzymkowych na Jasną Górę. Pojedyncze osoby oczywiście przybywają na modlitwę - mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry w wywiadzie dla Niedziela TV - Kościół, klasztor nie jest zamknięty, a więc na modlitwę można przyjść. Jak na ten moment, sprawujemy sakramenty, Msze św. w Kaplicy Matki Bożej i w innych miejscach na Jasnej Górze, zgodnie z harmonogramem, również sprawujemy sakrament pokuty. Oczywiście, że zastosujemy się do wszystkich zarządzeń władz administracyjnych. Ta sytuacja zmienia się dynamicznie, wiec także od tej strony będą pojawiały się pewnie nowe wytyczne, które nas będą obowiązywały”.

„Mając na uwadze zagrożenie zdrowia, wprowadzamy na Jasnej Górze prewencyjne środki ostrożności - mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry w rozmowie z Radiem Jasna Góra - Te wszystkie wskazania, a więc znak pokoju poprzez skinienie głowy, opróżnienie wszystkich kropielnic z wody święconej, założone folie na kratach konfesjonałów, środki dezynfekujące dla księży, możliwość przyjęcia Komunii świętej na rękę, jak również niecałowanie krzyża, który normalnie, w Wielkim Poście, w sposób szczególny pragniemy uszanować, teraz ten nasz szacunek dajemy krzyżowi poprzez skinięcie głowy - tak, aby po ludzku to wszystko, co mogłoby sprawić, że doszłoby do zakażania, żeby tego unikać”.


Zamknięte dla zwiedzających zostały muzea jasnogórskie. Odwołane zostały pielgrzymki grup zorganizowanych, m.in. diecezjalne pielgrzymki maturzystów, a także najbliższa Pielgrzymka Przewodników Turystycznych oraz przyszłotygodniowa Pielgrzymka Obrońców Życia.


Codzienny, wieczorny Apel Jasnogórski, transmitowany przez media na cały świat, od 10 marca połączony jest z modlitwą o ustanie epidemii rozprzestrzeniania się koronawirusa. Paulini zachęcają do łączenia się z Jasną Górą on-line

„Dzięki mediom możemy trwać na modlitwie. Dzięki przekazowi telewizyjnemu i internetowemu ludzie, którzy są w domach, mogą być duchowo obecni na Jasnej Górze - mówi o. przeor - Według mnie to jest wielki skarb na ten trudny dla nas czas, że i udział w Apelu Jasnogórskim, i łączenie się z Jasną Górą on-line podczas innych nabożeństw, które są w Kaplicy Matki Bożej, staje się wielkim dobrodziejstwem dla tych, którzy chcą trwać na modlitwie. To jest też wielka nasza siła i nadzieja we wspólnej modlitwie, w tym wspólnym trwaniu przed Panem, w tym zawierzaniu Maryi tej trudnej sytuacji, w której też musimy umieć się odnaleźć”.

„Na wszystko, co dzieje się wokół nas, jesteśmy zobowiązani patrzeć oczyma wiary - podkreśla o. kustosz Waldemar Pastusiak - Rzeczywiście, ten czas takiego obostrzenia, różnych środków, bycia w domu, niekontaktowania się z innymi na pewno dla nas, ludzi wierzących powinien być zachętą do tego, żeby wejść głębiej w siebie samego. I myśle, że ten czas takiej obawy o nasze zdrowie, o nasze życie, jest czasem zapytania się o to - jaka jest moja relacja z Panem Bogiem. I na pewno to powiedzenie - 'jak trwoga to do Boga' - powinno dzisiaj nabrać innego wymiaru - jeśli nie do Boga, nie do Maryi, to do kogo?”


Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: modlitwa, Jasna Góra, koronawirus