Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-04-02 14:42
AC / it, KAI

Jasna Góra: wieża rozbłyśnie dziś na niebiesko!

Wieża jasnogórska rozbłyśnie dziś na niebiesko. To znak solidarności z osobami z autyzmem. 2 kwietnia na niebiesko podświetlane są najsłynniejsze budynki na świecie np. opera w Sydney czy Wieża Eiffla.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Po raz pierwszy do obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu dołączy Jasna Góra.

Nowe możliwości oświetlania wieży w różnych kolorach i realizowania m.in. takich projektów, pojawiły się na Jasnej Górze od zeszłego roku a to w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy firma Tauron, która od kilku lat efektownie oświetla obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej, wykorzystując nową technologię świetlną i multimedialną, zainstalowała urządzenia umożliwiające specjalne iluminacje.

Organizatorzy Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Częstochowie zwrócili się do przeora klasztoru, by Jasna Góra mogła dołączyć do akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu”. - W tym roku w naszym mieście, po raz pierwszy w historii obchodów, w niebieskich barwach rozbłyśnie częstochowski budynek znany na całym świecie - wieża Jasnej Góry – powiedział Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia „Daj mi czas”.

W Częstochowie do tej pory podświetlano Ratusz Miejski, Miejską Galerię Sztuki i Pałac Ślubów.

Częstochowa już ósmy raz aktywnie włącza się w obchody tego dnia. Od 2 do 6 kwietnia organizatorzy zaplanowali różnorodne imprezy, spotkania, a także konferencję naukową upowszechniającą wiedzę o autyzmie. Kulminacyjnym punktem będzie koncert na placu Biegańskiego, a także podświetlenie na niebiesko wieży Jasnej Góry. Nastąpić to ma o godz. 20.00.

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu ustanowiony został w 2008r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także uwrażliwianie innych na problemy osób chorych i nierozumianych.

Wieża to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jasnej Góry. Łączy się przede wszystkim z kultem Matki Bożej i jest znakiem Jej obecności w sanktuarium częstochowskim.

Ale wieża jasnogórska jest nie tylko symbolem. Jest konkretną budowlą, która imponuje wysokością, odwagą rozwiązania technicznego, harmonią poszczególnych części.

Mierząca 106,30 m wysokości w połączeniu z ukształtowaniem terenu, wieża jest jednym z najbardziej interesujących punktów widokowych w Polsce.

Wewnątrz umieszczono zegar oraz 36 dzwonów i dzwonków, tak zwanych kurantów, które co 15 minut wygrywają melodie pieśni maryjnych lub w czasie świąt kolędy bądź pieśni wielkanocne.

Powyżej znajdują się w narożnikach figury świętych, oraz posągi doktorów kościoła. Na sam szczyt wieży prowadzi 516 stopni.

Wieżę wieńczy posążek kruka z bochenkiem chleba, metalowa chorągiewka z monogramem imieniem Najświętszej Marii Panny oraz podświetlony w nocy krzyż.

it / Jasna Góra


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jasna Góra, solidarność, autyzm, kolor niebieski, Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu