Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-02 14:42
AC / it, KAI

Jasna Góra: wieża rozbłyśnie dziś na niebiesko!

Wieża jasnogórska rozbłyśnie dziś na niebiesko. To znak solidarności z osobami z autyzmem. 2 kwietnia na niebiesko podświetlane są najsłynniejsze budynki na świecie np. opera w Sydney czy Wieża Eiffla.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Po raz pierwszy do obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu dołączy Jasna Góra.

Nowe możliwości oświetlania wieży w różnych kolorach i realizowania m.in. takich projektów, pojawiły się na Jasnej Górze od zeszłego roku a to w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy firma Tauron, która od kilku lat efektownie oświetla obiekty zabytkowe, sakralne czy użyteczności publicznej, wykorzystując nową technologię świetlną i multimedialną, zainstalowała urządzenia umożliwiające specjalne iluminacje.

Organizatorzy Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Częstochowie zwrócili się do przeora klasztoru, by Jasna Góra mogła dołączyć do akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu”. - W tym roku w naszym mieście, po raz pierwszy w historii obchodów, w niebieskich barwach rozbłyśnie częstochowski budynek znany na całym świecie - wieża Jasnej Góry – powiedział Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia „Daj mi czas”.

W Częstochowie do tej pory podświetlano Ratusz Miejski, Miejską Galerię Sztuki i Pałac Ślubów.

Częstochowa już ósmy raz aktywnie włącza się w obchody tego dnia. Od 2 do 6 kwietnia organizatorzy zaplanowali różnorodne imprezy, spotkania, a także konferencję naukową upowszechniającą wiedzę o autyzmie. Kulminacyjnym punktem będzie koncert na placu Biegańskiego, a także podświetlenie na niebiesko wieży Jasnej Góry. Nastąpić to ma o godz. 20.00.

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu ustanowiony został w 2008r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także uwrażliwianie innych na problemy osób chorych i nierozumianych.

Wieża to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jasnej Góry. Łączy się przede wszystkim z kultem Matki Bożej i jest znakiem Jej obecności w sanktuarium częstochowskim.

Ale wieża jasnogórska jest nie tylko symbolem. Jest konkretną budowlą, która imponuje wysokością, odwagą rozwiązania technicznego, harmonią poszczególnych części.

Mierząca 106,30 m wysokości w połączeniu z ukształtowaniem terenu, wieża jest jednym z najbardziej interesujących punktów widokowych w Polsce.

Wewnątrz umieszczono zegar oraz 36 dzwonów i dzwonków, tak zwanych kurantów, które co 15 minut wygrywają melodie pieśni maryjnych lub w czasie świąt kolędy bądź pieśni wielkanocne.

Powyżej znajdują się w narożnikach figury świętych, oraz posągi doktorów kościoła. Na sam szczyt wieży prowadzi 516 stopni.

Wieżę wieńczy posążek kruka z bochenkiem chleba, metalowa chorągiewka z monogramem imieniem Najświętszej Marii Panny oraz podświetlony w nocy krzyż.

it / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-02 13:04:26
miniaturka

Kard. Dziwisz: św. Jan Paweł II nie lekceważył zła, a tym bardziej nigdy go nie ukrywał!

- Komu zależy i w imię czego, aby podważyć świętość Jana Pawła II? - pytał kard. Dziwisz podczas porannej Eucharystii w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
2019-04-02 13:25:58
miniaturka

Chrystus żyje! Ukazała się posynodalna adhortacja apostolska Christus vivit

Posynodalna adhortacja apostolska papieża Franciszka „Christus vivit” do młodych i całego Ludu Bożego, stanowi podsumowanie XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, obradującego od 3 do 28. 10. 2018 r. na temat: „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”.
2019-04-02 14:05:10
miniaturka

Lidia Dudkiewicz i ks. Marek Gancarczyk laureatami Małego Feniksa Specjalnego

Prezes Fundacji Opoka ks. Marek Gancarczyk został laureatem Małego Feniksa Specjalnego.
2019-04-02 15:20:43
miniaturka

Poznań: Bieg Maryi na rzecz uzdolnionych dzieci

Trwają zapisy na Bieg Maryi, który odbędzie się 18 maja na poznańskiej Malcie. Caritas Archidiecezji Poznańskiej, która jest organizatorem wydarzenia, dochód ze sportowej inicjatywy charytatywnej przekaże na stypendia na rzecz ubogich, a uzdolnionych dzieci.
2019-04-02 15:37:19
miniaturka

Kard. Dziwisz do siejących zamęt: Nie powtarzajcie kłamstw, nawróćcie się!

W rozmowie z dziennikarzami, w 14. Rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, jego osobisty sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz opowiada o ostatnich chwilach życia papieża, aktualności jego dziedzictwa i reakcji na zło, które zawsze potępiał.
2019-04-02 16:17:07
miniaturka

Kard. Sandri wspomina śmierć Jana Pawła II

Dokładnie przed 14 laty to właśnie on, jako substytut sekretariatu stanu, powiadomił wiernych na placu św. Piotra o śmierci Papieża. Dziś w rozmowie z Radiem Watykańskim wspomina ten wielki pontyfikat.