Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-13 09:27
Anna Bajon / Izabela Tyras – Jasna Góra

Jasna Góra: wchodzą kolejne grupy pielgrzymkowe

Aż z Helu, Gdańska, Białegostoku, Torunia a także z Sandomierza, Gorzowa, Zielonej Góry i Olsztyna przyszły wczoraj na Jasną Górę piesze pielgrzymki.

Autor/źródło: Pixabay, MBoguslaw, licencja: CC0

Dotarła również, po raz pierwszy bez swego przewodnika śp. ks. Andrzeja Szpaka, Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg. W sumie weszło ok. 6 tys. pątników.

Nasza diecezja ma już 200 lat. Musimy wiedzieć skąd pochodzimy i kim jesteśmy! - wołali pielgrzymi sandomierscy. Bp Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, że diecezja powstała po decyzjach Kongresu Wiedeńskiego i  wojnach napoleońskich i była odpowiedzią na potrzeby Kościoła w Polsce:


„Wówczas papież Pius VII, męczennik, bo Napoleon więził go przez pięć lat, postanowił wyjść naprzeciw potrzebom wiernych i dokonał reorganizacji granic Kościoła w Polsce”.

Z modlitwą za polską oświatę wraz z pielgrzymką zielonogórsko-gorzowską po raz 26. przyszły nauczycielskie „Warsztaty w drodze”, a w nich ponad 50 pedagogów: „Agnieszka Matuszewska. Na co dzień spotykamy się z różnymi sytuacjami i dlatego  pielgrzymowanie daje nam siłę na kolejny rok pracy. Szliśmy z hasłem: «W służbie Bogu i Ojczyźnie»”.

Wyróżniającymi się pielgrzymami są w grupach nowożeńcy:

„Dominika i Wojciech. Jest taka tradycja w naszej grupie, że pary, które chodziły na pielgrzymkę mają ten zaszczyt wejść do Matki Bożej w strojach ślubnych, tym bardziej, że poznaliśmy się na pielgrzymce. To jest wielki dar i chcemy nasze małżeństwo, naszą rodzinę zawierzyć Matce Najświętszej”.

Regionalne tradycje bardzo mocno kultywują Kaszubi, którzy przemierzając Polskę przez 19 dni w stroju, śpiewie i języku wyrażają miłość do swej małej ojczyzny.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-12 22:46:36
miniaturka

Dzień chorych i starszych w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie

"Szpital powinien stać się dla nas miejscem, gdzie Bóg jest najbliższy człowieka w tajemnicy ludzkiego cierpienia" powiedział podczas spotkania osób chorych, starszych przy relikwiach bł. Hanny Chrzanowskiej i św. Rocha ks.kan. Arkadiusz Hajdasz.
2018-08-13 08:06:30
miniaturka

List Franciszka do młodych Polaków

Franciszek wystosował list do ordynariusza płockiego, bp Piotra Libery z okazji 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki.
2018-08-13 08:53:05
miniaturka

USA: pielgrzymka do „amerykańskiej Częstochowy”

Wczoraj skończyła się 31. piesza polonijna pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium MB Częstochowskiej w Merrillville. Organizowane przez polskich salwatorianów dwudniowe rekolekcje w drodze, przebiegały w tym roku pod hasłem: „Pod płaszczem Maryi”.
2018-08-13 09:59:28
miniaturka

Inauguracja wielkiego odpustu w Kalwarii Zebrzydowskiej

Niedzielną Mszą świętą o 15.00 pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa OFM rozpoczęły się obchody Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
2018-08-13 10:30:26
miniaturka

Święty Maksymilian Kolbe patronem ziemi oświęcimskiej

Już jutro zostanie oficjalnie ogłoszony dekret stolicy apostolskiej ustanawiający Świętego Maksymiliana Marię Kolbego patronem ziemi oświęcimskiej.
2018-08-13 10:43:19
miniaturka

Kard. Dziwisz w Praszce: Zawierzeni Maryi na zawsze

- Maryja wypełnia w niebie swoje posłannictwo wobec każdej i każdego z nas. Zostaliśmy Jej na zawsze zawierzeni - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce.