Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-09-09 08:30
ek / Izabela Tyras - Radio Jasna Góra

Jasna Góra: uroczystości z okazji Narodzenia Matki Bożej

Święto Narodzenia Matki Bożej to na Jasnej Górze jeden z najstarszych odpustów.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r. Przybywają tysiące pielgrzymów, w tym nawet kompania piesza.

Owocem koronacji, która była wydarzeniem bez precedensu jest Bractwo Królowej Korony Polski, które powstało z inicjatywy paulinów 300 lat temu, a wczoraj obchodziło uroczystości jubileuszowe. O. Roman Wit, opiekun Bractwa przypomina, że jego członkowie są „ambasadorami” Jasnogórskiej Maryi: „Wówczas ogromna rzesza ludzi świeckich była zaangażowana w całe to wydarzenie i to było inspiracją do tego, by ci wszyscy czciciele Matki Bożej chcieli być ambasadorami Matki Bożej w różnych stronach naszej Ojczyzny”.

Tradycyjnie na odpust Narodzenia dotarła piesza pielgrzymka z Jaworzna.  Maria Kramarczyk: "Trzymamy się tradycji jaworznickiej, zawsze tutaj na ósmego, na urodziny Maryi.” 

W Akcie Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Maryi, którego autorem jest kard. August Hlond, biskupi ponownie obrali Maryję - Królową Polski i Patronką Kościoła w powojennej rzeczywistości.

Pielgrzymkowe spotkania przeżywali wczoraj przedstawiciele Legionu Maryi, ruchu Odrodzenie, administracji skarbowej, harcerze ZHR i głuchoniemi.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: