Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-09 08:30
ek / Izabela Tyras - Radio Jasna Góra

Jasna Góra: uroczystości z okazji Narodzenia Matki Bożej

Święto Narodzenia Matki Bożej to na Jasnej Górze jeden z najstarszych odpustów.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r. Przybywają tysiące pielgrzymów, w tym nawet kompania piesza.

Owocem koronacji, która była wydarzeniem bez precedensu jest Bractwo Królowej Korony Polski, które powstało z inicjatywy paulinów 300 lat temu, a wczoraj obchodziło uroczystości jubileuszowe. O. Roman Wit, opiekun Bractwa przypomina, że jego członkowie są „ambasadorami” Jasnogórskiej Maryi: „Wówczas ogromna rzesza ludzi świeckich była zaangażowana w całe to wydarzenie i to było inspiracją do tego, by ci wszyscy czciciele Matki Bożej chcieli być ambasadorami Matki Bożej w różnych stronach naszej Ojczyzny”.

Tradycyjnie na odpust Narodzenia dotarła piesza pielgrzymka z Jaworzna.  Maria Kramarczyk: "Trzymamy się tradycji jaworznickiej, zawsze tutaj na ósmego, na urodziny Maryi.” 

W Akcie Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Maryi, którego autorem jest kard. August Hlond, biskupi ponownie obrali Maryję - Królową Polski i Patronką Kościoła w powojennej rzeczywistości.

Pielgrzymkowe spotkania przeżywali wczoraj przedstawiciele Legionu Maryi, ruchu Odrodzenie, administracji skarbowej, harcerze ZHR i głuchoniemi.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-08 21:49:19
miniaturka

Maryja uczczona- suma odpustowa w parafii rzymskokatolickiej w Kotłowie

8.września parafia rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie przeżywała uroczystości odpustowe." Bóg jest tylko jeden - tą prawdą żyła Maryja- mówił do zebranych ks. kan. Jacek Stawik.
2018-09-08 21:57:44
miniaturka

Papież: gościnność i modlitwa bezcennymi darami dla ludzkości

Na modlitwę i gościnność jako wielkie dary dla ludzkości wskazał Papież w przemówieniu skierowanym do sióstr należących do Międzynarodowej Unii Benedyktyńskiej.
2018-09-08 22:25:30
miniaturka

Franciszek na Sycylii: "nie" dla mafii, jak Jan Paweł II

W przyszłą sobotę, 15 września, Papież odwiedzi Sycylię. Będzie to 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Puglisiego, ofiary mafii, zamordowanego w odwecie za jednoznaczne potępienie mafiosów przez Jana Pawła II.
2018-09-08 22:49:01
miniaturka

Liban: kryzys spowodowany napływem uchodźców

Po napływie około miliona uchodźców z Syrii sytuacja w Libanie nadal pozostaje bardzo trudna nawet, jeżeli w ostatnim czasie niektóre rodziny zaczęły powracać do swojego kraju.
2018-09-09 12:27:49
miniaturka

Rozpoczyna się VIII Tydzień Wychowania

Obchodzony będzie pod hasłem „Wybór drogiˮ. Biskupi zachęcają, by przeżyć ten czas jako przygotowanie do 15. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat młodzieży i rozeznawania powołania.
2018-09-09 12:52:26
miniaturka

Anioł Pański: otwórzmy się na chorych i cierpiących

Chorzy i cierpiący zbyt często są przez nas postrzegani jako problem. A tymczasem powinni być okazją do okazania troski i solidarności społeczeństwa względem najsłabszych – mówił Papież przed południową modlitwą Anioł Pański.