Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-20 11:30
nc / Izabela Tyras

Jasna Góra: uroczystości ku czci św. Pawła Pustelnika

Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości ku czci św. Pawła Pustelnika. To patriarcha zakonu paulinów oraz patron dzieci i matek oczekujących potomstwa. W XIII w. został obrany duchowym ojcem pustelników zgromadzonych na Węgrzech w pierwszym klasztorze.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Paweł Pustelnik choć fizycznie odszedł ze świata na pustynię to jednak wciąż żył sprawami współczesnych, przede wszystkim modląc się za nich. Założycielem i organizatorem wspólnotowego życia paulinów jest natomiast bł. Euzebiusz, który rozmiłowany w Pawłowym „byciu sam na sam z Bogiem” połączył kontemplację z działalnością apostolską. Pustelnicy prowadząc życie wspólnotowe nie tylko szerzą kult Matki Bożej, ale ich charyzmatem jest też umiłowanie krzyża i modlitwa liturgiczna.

Przełożony generalny zakonu, o. Arnold Chrapkowski podkreśla, że choć wśród ponad 500 paulinów dominują Polacy, to jednak w ostatnich latach widać znaczne umiędzynarodowienie wspólnoty. „Dziękujemy Bogu za powołania w różnych częściach świata, jest to ogromne ubogacenie i pod względem kulturowym, i językowym, ubogacenie pod względem także eklezjalnym, bo uczymy się innych Kościołów lokalnych, z których nasi ojcowie i bracia pochodzą” – mówi o. Chrapkowski.

Ten rok dla zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika jest wyjątkowy, bo mija 750 lat od śmierci założyciela. Paulini wracać będą do swych początków i upowszechniać dziedzictwo i styl życia, który jest też propozycją dla ludzi świeckich.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-20 09:22:22
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski do rodzin i małżeństw: wiara w Chrystusa jest zwycięstwem

– Odnieść zwycięstwo nad światem to uwierzyć w pełną prawdę o Jezusie Chrystusie, prawdziwym Bogu i prawdziwym człowieku. Tej prawdy chrześcijanie będą bronić jako największej świętości, o niej świadczyć i dla niej oddawać własne życie – stwierdził arcybiskup.
2020-01-20 09:50:42
miniaturka

Abp Wojda: przez życzliwość w pewnym sensie już doświadczamy jedności chrześcijan

- Życzliwość otwiera drogę do ludzkiego serca - mówił metropolita białostocki podczas nabożeństwa ekumenicznego w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku. Uroczystej liturgii w Święto Jordanu przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.
2020-01-20 11:05:50
miniaturka

100. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy

– Obrona religii okazała się pierwszym impulsem do zainicjowania walki o utraconą podczas rozbiorów wolność religijną i narodową – podkreślił bp Jan Tyrawa, który 19 stycznia przewodniczył w katedrze Mszy św. z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy.
2020-01-20 11:42:19
miniaturka

Monachium: wierni domagają się zakończenia zamętu w Kościele w Niemczech

W sobotę w stolicy Bawarii odbył się milczący i modlitewny protest ok. 130 katolików. Był on odpowiedzią na rozpoczęcie przez Episkopat Niemiec tzw. drogi synodalnej. Wśród protestujących był także abp Carlo Viganò. Było to jego pierwsze publiczne wystąpienie od 2018 r.
2020-01-20 11:53:51
miniaturka

Nieszpory ekumeniczne w legnickiej Katedrze

W niedzielę 19 stycznia katolicy, grekokatolicy, prawosławni i ewangelicy modlili się o jedność chrześcijan.
2020-01-20 12:07:23
miniaturka

Bp Cieślar: ekumenizm to płynięcie w jednej łodzi

Ekumenizm to płynięcie w jednej łodzi, jak uczniowie Jezusa Chrystusa – powiedział bp Jan Cieślar, zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, podczas modlitwy ekumenicznej w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki.