Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-29 15:49
AC / mir / KAI

Jasna Góra: Święto patronalne Armii Świętego Michała Archanioła

Święto patronalne przeżywa dziś działająca przy Jasnej Górze Armia Świętego Michała Archanioła. To dzieło modlitwy w intencji posługujących w sanktuarium paulinów, które podjęło ponad 2,5 tysiąca osób z Polski i świata. Wspólnota skupia ludzi w różnym wieku i różnego stanu.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Patronem grupy jest św. Michał Archanioł, który zawsze uważany był za doskonały wzór wierności Bogu, w przeciwieństwie do Lucyfera, który nie chciał służyć Bogu i obrazuje walczący z Bogiem świat.

O. Dariusz Nowicki, opiekun dzieła z ramienia przeora Jasnej Góry wyjaśnia, że obroną od wszelkiego zła jest przede wszystkim modlitwa, w Armii to modlitwa za to miejsce – Jasną Górę - i za mnichów tu służących.

- Myślę, ze każdy kto kocha Jasną Górę, powinien należeć do Armii Świętego Michała Archanioła, bo to jest konkretne włączenie się w miłość do tego miejsca podkreślił o Nowicki. Przypomniał przesłanie kard. Stefana Wyszyńskiego, że „promieniowanie Jasnej Góry musi być spotęgowane dla dobra Polski katolickiej i dla chwały Boga, który chciał mieć chwałę w Polsce przez Jasnogórską Panią. Trzeba jeszcze bliżej związać naród z Jasną Górą”.

Określenie „armia” wyraża grupę ludzi gotowych do podjęcia wyzwań. Do obowiązków członków Armii należy codzienna modlitwa do św. Michała Archanioła, Msza św. w każdy piątek o 19.30 w Kaplicy Matki Bożej lub łączność duchowa w tym czasie. Każdemu członkowi Armii przydzielono ojca lub brata, za którego się modli i pości, jeśli jest taka potrzeba.

Armia Michała Archanioła to dobrowolna inicjatywa powstała z chęci pomocy modlitewnej. Nie ma żadnych struktur, wsparcie Sanktuarium jest tylko i wyłącznie duchowe. Nie składa się ofiar rzeczowych czy pieniężnych. Do wspólnoty należą ludzie młodsi i starsi różnych stanów tzn. osoby samotne, zamężne, kapłani, klerycy, siostry zakonne. Koordynatorem Armii Michała Archanioła z ramienia przeora Jasnej Góry jest Barbara Szyc.

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków św. Michała Archanioła. Nad tzw. Bramą Lubomirskich widzimy Go z mieczem, walczącego ze smokiem, a w Bramie Jana Pawła II jest jego mozaika z tekstem modlitwy za jego wstawiennictwem. Michał Archanioł jest także nad głównym wejściem do bazyliki i w Wieczerniku, przy ołtarzu Matki Bożej Kodeńskiej.

Więcej informacji o Armii Michała Archanioła uzyskać można na stronie jasnagora.pl w zakładce „dzieła duszpasterskie”.

O. Nowicki przypomniał, że kult świętych aniołów wpisany jest mocno w pauliński charyzmat. Paulini oprócz kultu maryjnego mają za zadanie szczególnie pielęgnować nabożeństwo do św. Aniołów. Jest to wyraz wdzięczności zakonników za opiekę na pustyni nad św. Pawłem Pustelnikiem - Patriarchą Zakonu Paulinów. W Polsce kult Aniołów Stróżów rozpowszechnił się właśnie dzięki paulinom, którzy w XVII w. założyli na Jasnej Górze pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów.

W tradycji zakonnej dniem szczególnie poświęconym Aniołom Stróżom jest każdy wtorek. Szczególnie uroczyście obchodzone jest także ich święto 2 października.

Jasna Góra w swoim wystroju jest niezwykle bogata w przedstawienia anielskie. Także w samym Obrazie jasnogórskim odnajdujemy anielskie przedstawienia. Na samym Wizerunku Jasnogórskim, w tle, na srebrnych rytowanych blachach fundacji Władysława Jagiełły, widzimy w scenie zwiastowania Gabriela Archanioła.

Na Jasnej Górze znajduje się też specjalna Kaplica Aniołów Stróżów, nazywana także kaplicą Najświętszego Serca Pana lub też kaplicą Jabłonowskich. Należy ona do zespołu kaplic bocznych, przylegających do południowej nawy bocznej Bazyliki Jasnogórskiej.

mir / Częstochowa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-29 13:19:13
miniaturka

Mama Carlo Acutisa: mój syn wyjednuje wiele łask

Zakochany w Eucharystii geniusz komputerowy, który zmarł na białaczkę w wieku 15 lat, zostanie ogłoszony błogosławionym 10 października w Asyżu, gdzie zapragnął być pochowany.
2020-09-29 14:07:27
miniaturka

Prof. Zybertowicz: rodzina jest rzeczywistością bardziej trwałą od narodu

O roli Kościoła i społeczeństwa we współczesnym świecie, który jest zagrożony obojętnością i utratą wartości, mówił dr hab. Andrzej Zybertowicz, prof. UMK w Toruniu w czasie kolejnego spotkania w ramach Tygodnia Społecznego w Radomiu.
2020-09-29 14:40:54
miniaturka

Wypowiedzi ks. Wierzbickiego skierowane do oceny komisji dyscyplinarnej

Treść wypowiedzi medialnych księdza dr. hab. Alfreda Wierzbickiego, zatrudnionego na wydziale kościelnym, zostanie przekazana do oceny przez jednego z Rzeczników dyscyplinarnych ds. nauczycieli akademickich – poinformowało Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
2020-09-29 22:20:34
miniaturka

Święcenia biskupie ks. Karola Kulczyckiego SDS: Biskup otrzymuje powołanie, by być sługą

– Podobnie jak niegdyś proroków, tak teraz, dzięki łasce święceń i wylaniu darów Ducha Świętego, Bóg zmieni, przemieni, dostosuje i upodobni kapłana do swego ukochanego Syna Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza oraz Wiecznego i Najwyższego Kapłana, aby mógł on paść stado Boże.
2020-09-29 22:23:30
miniaturka

Spotykać osoby takimi, jakimi są - temat przyszłorocznego Dnia Środków Przekazu

„Vieni e vedi” (J 1, 46) czyli „Chodź i zobacz”. „Komunikować spotykając osoby takimi, jakimi są i tam, gdzie są”.
2020-09-29 22:25:58
miniaturka

Kard. Tagle: dialog – jedyne narzędzie do wyjścia z pandemii

Jedynym sposobem na wyjście z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa jest dialog – uważa kard. Luis Antonio Tagle.