Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-08 13:00
S. Zielińska / KAI

Jasna Góra: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

Dziś na Jasnej Górze Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Mszy św. o 18.30 przewodniczyć ma bp Łukasz Buzun, paulin. Po Eucharystii w Sali Rycerskiej odbędzie się spotkanie z gośćmi: Bogumiłą Kulik i Katarzyną Suską Zagórską.

Autor/źródło: Pixabay, falco, licencja: CC0

Maryja od wieków stanowi ważny punkt odniesienia dla kobiet, które w dowód wdzięczności za Jej opiekę i wstawiennictwo pozostawiły tu liczne dary. Wśród nich królewskie symbole berło i jabłko, wotum kobiet polskich za „zmartwychwstanie Polski” i Cud nad Wisłą. Dary umieszczone są tuż obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - organizatorzy, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie i Radio Jasna Góra, chcą przypomnieć o roli kobiet w kształtowaniu patriotyzmu i podtrzymywaniu polskości.

Bogumiła Kulik ps. Wiśka w chwili wybuchu wojny miała 11 lat. W maju 1942 r. złożyła przysięgę i stała się 14-letnim żołnierzem Armii Krajowej. Jej 5-osobowa sekcja dziewcząt przeszła szkolenie sanitarne i szkolenie z zakresu obchodzenia się z bronią. Później szkolono je z zakresu przyjmowania zrzutów i sprowadzania samolotu na ziemię.

30 lipca, dwa dni przed Godziną W., dowództwo AK przeprowadziło próbny alarm. Wtedy to "Wiśka" poznała datę wybuchu Powstania i swój przydział, punkt na ul. Wspólnej, który był ważnym punktem strategicznym powstańczej Warszawy. Znajdowała się tam m. in. radiostacja, utrzymująca łączność z Londynem i innymi redutami walczącej Warszawy. Stąd łączniczki roznosiły meldunki do Komendy Głównej AK. „Wiśka” miała dużo szczęścia. Nie zginęła, choć w Powstaniu poległa jej siostra Basia i jeden z braci.

Katarzyna Suska Zagórska (mezzosopran), wykonuje szeroki repertuar dzieł oratoryjnych, operowych i pieśniowych. Wśród tych ostatnich szczególne miejsce zajmują pieśni polskie, których nie zabranie także podczas dzisiejszego wieczoru. Występuje z orkiestrami symfonicznymi w Polsce i poza granicami, mając w repertuarze ok. 80 utworów oratoryjno - kantatowych. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Prowadzi działalność pedagogiczną i wykładowczą w licznych uczelniach. Jest jurorką międzynarodowych i krajowych konkursów wokalnych oraz autorką prac naukowych z dziedziny wokalistyki i teatru. W roku 2015 została odznaczona Medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury polskiej.

Celem organizowanego już od 11 lat jasnogórskiego spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu. Tegoroczne „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” wpisuje się w radosne świętowanie polskiego jubileuszu. Sanktuarium, pełniąc funkcje religijne, jako ośrodek kultu maryjnego, zawsze kształtowało także świadomość narodową Polaków. Znajdujące się tu wytwory kultury, dzieła sztuki wybitnych przedstawicieli życia religijnego, społecznego i artystycznego przypominały utraconą niepodległość i odrębność narodowo-polityczną.

Na program dzisiejszego spotkania składają się: Msza św. o godz. 18.30 pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna z Kalisza w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z zawierzeniem Maryi Królowej Polski niewiast różnych stanów i zawodów. Msza św. odprawiona zostanie w historycznym kielichu Życia i Przemiany, darze kobiet polskich z 1982 r. jako wotum dla Matki Najświętszej za Jej 600-letnią opiekę nad polskim narodem z prośbą o przemianę serc Polaków.

Po Mszy św. w zabytkowej Sali Rycerskiej odbędzie się okolicznościowe spotkanie. Wieczór zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Do udziału w jasnogórskim święcie zaproszone są całe rodziny, bowiem to w tym środowisku matki i żony mogą w pełni realizować swoje powołanie.

it / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-08 11:46:09
miniaturka
play

Abp Gądecki: W Dniu Kobiet życzymy wszystkiego, co najlepsze wszystkim Polkom

Życzenia z okazji Dnia Kobiet w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, ale i osobistym, składa abp Stanisław Gądecki.
2018-03-08 12:22:38
miniaturka

Polski Kościół wobec wydarzeń Marca ’68

Wszelkie sprawy, jakie dzielą ludzi w świecie dzisiejszym powinny być rozwiązywane nie przy pomocy siły, ale na drodze wnikliwego dialogu. - czytamy w Słowie Episkopatu Polski (o bolesnych wydarzeniach) datowanym na 21 marca 1968 r.
2018-03-08 12:46:17
miniaturka

Roman Kluska zafascynowany duchowością św. Faustyny

Ponad 500 osób uczestniczyło w spotkaniu z Romanem Kluską w Domu Diecezjalnym Tabor. Biznesmen opowiadał o działalności gospodarczej, kulisach zatrzymania w 2002 r. oraz fascynacji duchowością św. Faustyny.
2018-03-08 13:09:05
miniaturka

„W mocy Bożego Ducha” – Porszewice 2018 r.

Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach stał się po raz drugi w dniach od 6 do 8 marca br. miejscem spotkania Dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa poszczególnych Kurii Diecezjalnych w Polsce oraz Krajowych Duszpasterzy.
2018-03-08 13:30:03
miniaturka
play

Abp Jędraszewski: Wolność jest zmaganiem

Ewangelia jest nauką, którą się żyje, w której się trwa, którą się smakuje, która ciągle jest nowa, która potrafi zaskakiwać - mówił abp Marek Jędraszewski trzeciego dnia rekolekcji w Duszpasterstwie Akademickim „Beczka" w Krakowie.
2018-03-08 14:00:59
miniaturka

Potrzeba konkretnych działań, aby wspierać biednych i odrzuconych

Wspólnie musimy wspierać państwa do dawania bardziej skutecznych i adekwatnych odpowiedzi na wyzwania stawiane przez fenomen migracji. - powiedział Papież do członków Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji.