Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-14 11:40
MG / Izabela Tyras – Radio Jasna Góra

Jasna Góra: spotkanie mariologów

Modlitwa na Jasnej Górze, konferencje i panele dyskusyjne w częstochowskim seminarium złożyły się na program ogólnopolskiego sympozjum: „Maryjność w Kościele i mariologia w teologii”.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Spotkanie z udziałem przedstawiciela Watykanu, kustoszy polskich sanktuariów i wielu mariologów zostało zorganizowane w 20-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.
    “ O. Stefano Cecchin, przewodniczący Papieskiej Akademii Maryjnej uważa, że ze względu na Jasną Górę Polska jest szczególnym miejscem, „maryjnym Watykanem świata”. Przypomniał, że Matka Boża stojąca zawsze przy Chrystusie jest pomocą dla każdego człowieka: „Maryja chce służyć i jest dla wszystkich ludzi, bez wyjątku, znakiem jedności a nie znakiem podziałów, jak Ją nieraz w historii przedstawiano”. O Maryi jako znaku jedności, a nie podziału, mówi także abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. „My w tą drogę wchodzimy i tutaj nie chodzi o jakieś wywyższanie Maryi, bo trzeba dobrze zrozumieć Jej rolę przy Chrystusie, a Ona zawsze prowadzi nas ku Niemu, i dlatego Kościół również wpatrując się w swoją Matkę, którą otrzymał z wysokości krzyża, idzie tą drogą”. Polskie Towarzystwo Mariologiczne powstało w 1999 roku i jak powiedział abp Depo przez 20 lat swej posługi w studyjnym wymiarze uzupełniało brak w Kościele w Polsce Komisji Maryjnej, której działalność wznowiono dopiero 2 lata temu. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Akademii Maryjnej, która koordynuje wszelkie inicjatywy kultu maryjnego i mariologii, działalność polskiego towarzystwa, choć jednego z młodszych w świecie, jest bardzo dynamiczna i odgrywa ważną rolę. ”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-13 22:46:31
miniaturka

O. Spadaro: ekologia to kwestia sprawiedliwości społecznej

Synod o Amazonii ma zasięg uniwerasalny i dotyczy zarówno całego Kościoła, jak i całego świata.
2019-09-13 22:48:55
miniaturka

Indie: atak bojowników hinduistycznych na jezuicką szkołę

Grupa 500 radykalnych bojowników hinduistycznych zaatakowała w ostatnich dniach szkołę prowadzoną przez jezuitów, w położonym we wschodnich Indiach stanie Jharkhand.
2019-09-13 23:06:24
miniaturka

Papua Nowa Gwinea: fałszywe oskarżenie biskupa

Biskup Rolando Crisostomo Santos z diecezji Alotau-Sideia, w południowo- wschodniej części Papui Nowej Gwinei został aresztowany, a następnie zwolniony za kaucją, po tym jak przekazał do publicznej wiadomości informacje na temat nadużyć ze strony funkcjonariuszy policji drogowej.
2019-09-14 09:47:51
miniaturka

Dziś „Polska pod Krzyżem” – wielkie wydarzenie ewangelizacyjne

Nawet 100 tys. uczestników spodziewają się organizatorzy akcji ewangelizacyjnej "Polska pod Krzyżem", które rozpocznie się przed południem na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem.
2019-09-14 09:53:31
miniaturka

Polska pod Krzyżem: dwunastometrowy krzyż w centrum wydarzenia

Na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem, gdzie dziś odbędzie się wydarzenie Polska pod Krzyżem stanął dwunastometrowy drewniany krzyż.
2019-09-14 12:02:36
miniaturka

Włocławek: ruszyła akcja „Polska pod Krzyżem”

Na lotnisku aeroklubu w Kruszynie pod Włocławkiem rozpoczęło się wydarzenie ewangelizacyjne „Polska pod Krzyżem”, którego organizatorem jest diecezja włocławska oraz fundacja Solo Dios Basta.