Jasna Góra: spotkanie mariologów

Modlitwa na Jasnej Górze, konferencje i panele dyskusyjne w częstochowskim seminarium złożyły się na program ogólnopolskiego sympozjum: „Maryjność w Kościele i mariologia w teologii”.

Spotkanie z udziałem przedstawiciela Watykanu, kustoszy polskich sanktuariów i wielu mariologów zostało zorganizowane w 20-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.


    “ O. Stefano Cecchin, przewodniczący Papieskiej Akademii Maryjnej uważa, że ze względu na Jasną Górę Polska jest szczególnym miejscem, „maryjnym Watykanem świata”. Przypomniał, że Matka Boża stojąca zawsze przy Chrystusie jest pomocą dla każdego człowieka: „Maryja chce służyć i jest dla wszystkich ludzi, bez wyjątku, znakiem jedności a nie znakiem podziałów, jak Ją nieraz w historii przedstawiano”. O Maryi jako znaku jedności, a nie podziału, mówi także abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. „My w tą drogę wchodzimy i tutaj nie chodzi o jakieś wywyższanie Maryi, bo trzeba dobrze zrozumieć Jej rolę przy Chrystusie, a Ona zawsze prowadzi nas ku Niemu, i dlatego Kościół również wpatrując się w swoją Matkę, którą otrzymał z wysokości krzyża, idzie tą drogą”. Polskie Towarzystwo Mariologiczne powstało w 1999 roku i jak powiedział abp Depo przez 20 lat swej posługi w studyjnym wymiarze uzupełniało brak w Kościele w Polsce Komisji Maryjnej, której działalność wznowiono dopiero 2 lata temu. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Akademii Maryjnej, która koordynuje wszelkie inicjatywy kultu maryjnego i mariologii, działalność polskiego towarzystwa, choć jednego z młodszych w świecie, jest bardzo dynamiczna i odgrywa ważną rolę. ”

« 1 »
Wplac_780x208.jpg

reklama

reklama

reklama

reklama