Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-23 13:05
AC / it / Jasna Góra / KAI

Jasna Góra: rozpoczyna się nowenna przed papieską pielgrzymką do Rumunii

Na Jasnej Górze rozpoczynają się dziś szczególne błagania o błogosławione owoce podróży apostolskiej papieża Franciszka do Rumunii, a zwłaszcza spotkania z wiernymi w sanktuarium maryjnym w Csíksomlyó.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

To miejsce modlitwy przede wszystkim dla Węgrów, którzy w XVI wieku wybudowali je w podziękowaniu za ocalenie wiary i złożyli śluby trwania w wierze ojców. Tam znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej a nieopodal posługują paulini.

Na Jasnej Górze modlitwa za następcę Piotra trwa każdego dnia, ale teraz do Mszy św. dołączony zostanie także różaniec. Przez dziewięć dni mnisi i pielgrzymi prosić będą o siły dla papieża i odnowę ducha żyjących na rumuńskiej ziemi. Przeor klasztoru o. Marian Waligóra przypomina, że już Jan Paweł II pragnął odwiedzić to sanktuarium w kraju zwanym „ogrodem Matki Bożej”. Podkreśla, że nowenna to „duchowy obowiązek i pragnienie serca, by wesprzeć wysiłek przygotowania do spotkania z Ojcem Świętym, tym bardziej, że jest to ogromne przedsięwzięcie dla tej społeczności, bo po raz pierwszy papież będzie odwiedzał to miejsce”. - Chcemy omodlić te ważne wydarzenia dla całego Kościoła, ale szczególnie dla tej żywej wspólnoty na tych terenach - mówi jasnogórski przeor.

Wyrazem łączności z sanktuarium w Transylwanii, które papież już wkrótce nawiedzi, jest też znajdująca się na Jasnej Górze figura Niewiasty obleczonej w słońce Wspomożycielki Wiernych. Także stamtąd, z narodową pielgrzymką Węgrów, co roku do częstochowskiego sanktuarium przybywają wierni.

Sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó w Siedmiogrodzie na terenach Rumuni prowadzą franciszkanie. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga roku 1567 r., kiedy to w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy złożyli śluby wytrwania w wierze ojców. Pielgrzymki tradycyjnie przybywają tam w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej sanktuarium otrzymało w 2012r. Wizerunek przywiozła pielgrzymka z Budapesztu. W uroczystości wzięło udział pół miliona wiernych, którzy przybyli z Węgier, USA, Australii i innych krajów. Hasłem pielgrzymki były słowa: “Z Maryją Matką Jezusa ku odnowieniu ducha i wspólnej więzi narodu”.

„Historia obu narodów polskiego i węgierskiego spotkała się w osobie Maryi, która w ważnych historycznych momentach obu narodów chroniła i przyczyniała się przez wstawiennictwo u Boga do umocnienia wiary chrześcijańskiej Polaków i Węgrów. Umocnienie wiary przychodzi przez odnowienie ducha. Matka Jezusa prowadzi drogą do umocnienia więzi narodowych - mówił wówczas w kazaniu o. Imre Tempfli, duszpasterz Węgrów Stuttgarcie w Niemczech.

W koronie Maryi w Csiksomlyó znajdują się herby obu narodów. W 2013r. franciszkanie ofiarowali kopię figury Matki Bożej z Csiksomlyó Jasnej Górze. Figura ma ponad 2 metry wysokości. Przedstawia Niewiastę obleczoną w słońce, na ramieniu trzymającą Dzieciątko Jezus.

Pielgrzymka papieża Franciszka do Rumunii odbędzie się od 31 maja do 2 czerwca. Jej hasłem są słowa: „Idziemy razem”. Logo przedstawia Maryję z rozłożonymi rękoma, które obejmują rzeszę ludzi, na której czele kroczy mężczyzna trzymający krzyż. Maryja otacza swoją opieką lud Boży żyjący w Rumunii. Kraj ten nazywany jest „ogrodem Matki Bożej”. Nazwy tej używał m.in. św. Jan Paweł II, kiedy w 1999 r. odwiedził Rumunię. Także Papież Franciszek pragnie nawiązać do tego pięknego określenia i zachęcić wszystkich do zjednoczenia pod płaszczem Matki Bożej.

it / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-23 11:38:29
miniaturka

Dysputy metafizyczne wokół myśli Mieczysława Alberta Krąpca

Na dysputy do Lublina zaprasza dziś Katedra Metafizyki KUL i Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu
2019-05-23 12:05:16
miniaturka

Bp Kamiński otworzył nowy Ośrodek Duszpasterski w stolicy

Tam, gdzie nie ma świątyń i odstępu do sakramentów, zamiera życie duchowe i traci się szacunek dla człowieka – ostrzegł bp Romuald Kamiński.
2019-05-23 12:44:31
miniaturka

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji w Anglii

W sobotę 18 maja w polonijnej parafii w Manchester 48 osób przyjęło sakrament bierzmowania z rak bpa Wiesława Lechowicza. W niedziele 19 maja Biskup wziął udział w uroczystościach z okazji 70- lecie istnienia Parafii w Sheffield.
2019-05-23 13:36:25
miniaturka

IV Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas

– To okazja by IM podziękować i zebrać siły na dalszą działalność – mówi Monika Rybaczewska, diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej o tegorocznym spotkaniu młodych wolontariuszy w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie 19.
2019-05-23 14:22:14
miniaturka

Ochrona uczuć religijnych standardem wielu państw Unii Europejskiej

Ordo Iuris przedstawia analizę dotyczącą ochrony uczuć religijnych w państwach Unii Europejskiej.
2019-05-23 14:45:44
miniaturka
play

Akcja AdoMiS, czyli... Adoptuj Misyjnych Seminarzystów

Papieskie Dzieła Misyjne zachęcają do włączenia się w akcję AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów), której celem jest zbiórka środków finansowych na formację kleryków i budowę seminariów na terenach misyjnych.