Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-02 17:05
AC / it / KAI

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

Na Jasnej Górze, zgodnie z dorocznym zwyczajem, obraduje 2 maja Rada Stała Konferencji Episkopatu. Tematem obrad są bieżące sprawy Kościoła w Polsce w czasie epidemii, przede wszystkim te dotyczące codziennego funkcjonowania parafii, jak i działań pomocowych. Spotkanie odbywa się w zabytkowej bibliotece jasnogórskiej.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu wyjaśnia, że sprawy bieżące dotyczącą przede wszystkim życia sakramentalnego wiernych w Polsce. Chodzi o spowiedź, komunię św., I komunię dzieci czy bierzmowanie. Bp Artur Miziński wyjaśnia, że czas epidemii jest wielkim utrudnieniem dla prowadzenia życia religijnego, bo sakramenty to żywy kontakt z Bogiem i nie ma możliwości przeniesienia ich do świata wirtualnego. - Jesteśmy wdzięczni za to, że w tych momentach niemożności wierni mogli się łączyć duchowo, ale to nie jest ten udział, o czym przypomniał nam papież Franciszek i pasterze w Polsce – zauważył biskup.

Zwrócił się do wszystkich wiernych z apelem, abyśmy „nie dali się uśpić w czujności i nie pomylili płaszczyzn przeżywania”. Bp Miziński zauważył, że limity ilościowe co do możliwości uczestniczenia we Mszach św., ale i innych nabożeństwach np. majowych są szczególnie uciążliwe dla tych wszystkich, którzy starają się troszczyć o regularne życie sakramentalne.

- To co jest dla nas niezmiernie ważne, to odbudowanie wspólnoty modlącego się Kościoła. Ta sytuacja, która wszystkich nas zaskoczyła, wymaga zachowania rygorów i ograniczeń w trosce o życie i zdrowie, i to rozumiemy, ale teraz widzimy już pewne rozluźnienie i zapowiadane jest kolejne np. otwarcie galerii handlowych, dlatego będziemy domagali się także możliwości większego kontaktu wiernych z kościołem parafialnym – powiedział bp Miziński.

Sekretarz Episkopatu zaznaczył, że biskupi choć nie mają możliwości decydowania w sprawach dotyczących rygorów sanitarnych, to jednak w trakcie swych obrad na Jasnej Górze chcą przyjąć wspólne stanowisko. A to dlatego, by móc „zwrócić się do strony rządowej z pytaniami, prośbami i projektami, by powoli, w miarę przywracania normalnego życia społecznego i gospodarczego, nie było opóźnień w tym co dotyczy rozluźnień ograniczeń dotyczących życia Kościoła”. Biskup przypomniał, że życie religijne jest na tyle ważną sferą, także dla psychiki człowieka wierzącego, z czym władze publiczne winny się liczyć jeśli chodzi o kolejne etapy likwidowania obowiązujących w Polsce restrykcji.

Sekretarz Episkopatu podkreślił, że zgromadzeni na Jasnej Górze biskupi dziękują wszystkim kapłanom, którzy niekiedy nawet z narażeniem zdrowia a nawet życia, szukając różnych form, pełnią posługę sakramentalną i wszystkim, którzy angażują się w pomoc charytatywną.

Podczas dzisiejszych obrad biskupi - wobec niemożności organizacji publicznych uroczystości - zastanawiają się, jak najlepiej wyrazić wdzięczność Bogu za Papieża Polaka - świętego Jana Pawła II - w setną rocznicą jego urodzin.

- Nie jest nam dane być w Rzymie na narodowej pielgrzymce 17 maja, jak to było planowane. Słyszeliśmy o telefonicznej rozmowie prezydenta Polski z papieżem Franciszkiem, który zapewnił, że 18 maja będzie się modlił z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II i prosi o duchową łączność w tej modlitwie, wszystkich Polaków. Chcemy zaplanować jak będziemy tę uroczystość w tej nowej rzeczywistości przeżywać – powiedział bp Miziński. W związku z setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II w dniach 14 - 16 czerwca zaplanowane było zebranie plenarne Episkopatu Polski w Krakowie, Kalwarii i Wadowicach, na które zaproszeni też byli biskupi z całej Europy. Plany tego spotkania też muszą zostać zweryfikowane.

Biskupi mają zapoznać się też z planowanymi inicjatywami między innymi w mediach społecznościowych.

Ważną kwestią są także zagadnienia pomocowe. - Chodzi o kwestie co Kościół robi, i co może zrobić w wymiarze charytatywnym, gdyż w tym obszarze dokonuje się wiele np. przez diecezjalne oddziały Caritas. Pomoc jest widoczna i potrzebna też w DPS czy hospicjach – wymienia bp Miziński i podkreśla, że ważnym jest „dookreślenie, gdzie i jaka pomoc jest możliwa w sposób usystematyzowany”.

Bp Miziński zapewnia o modlitwie polskich biskupów za wszystkich rodaków przed obliczem Królowej Polski i wierzy, że ta modlitwa zostanie wysłuchana.

Zgodnie ze statutem Konferencji Episkopatu Polski Radę Stałą tworzą: członkowie prezydium Episkopatu (przewodniczący, zastępca i sekretarz generalny), Prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sześciu biskupów diecezjalnych (z wyboru) oraz dwóch biskupów pomocniczych wybieranych przez zebranie plenarne KEP na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

Rada Stała przygotowuje tematy zebrań plenarnych i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem decyzji tych gremiów, koordynuje prace KEP. Może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy wymaga tego dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych.

Prezydium Konferncji Episkopatu - wybierane raz na 5 lat w tajnym głosowaniu arcybiskupów i biskupów diecezjalnych - tworzą: przewodniczący - abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący abp Marek Jędraszewski i sekretarz generalny bp Artur Miziński.

it / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-02 11:46:28
miniaturka

Bp Muskus: dziś potrzeba maryjnej odwagi zaufania Bogu wbrew wszystkiemu

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, każe nam szukać źródeł nadziei dla siebie i świata. Jest też wołaniem o naśladowanie Maryi w Jej wierności Bogu do końca – mówił bp Damian Muskus OFM w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Hierarcha przewodniczył tam Mszy św. w uroczystość NMP Królowej Polski.
2020-05-02 12:23:04
miniaturka

Życzenia dla nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej Krzysztofa Chudzio

Publikujemy życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej Krzysztofa Chudzio.
2020-05-02 12:55:46
miniaturka
play

Abp Ryś: na ile macierzyństwo Maryi przenosi się na relacje we wspólnocie narodowej?

– Dzisiejsza uroczystość Maryi Królowej Polski każe nam się pytać na ile macierzyństwo Maryi przenosi się na relacje między nami we wspólnocie narodowej? To jest bardzo poważne pytanie! – mówił dziś arcybiskup Ryś.
2020-05-02 17:28:28
miniaturka

Zawsze #ŁączyNasBiałoCzerwona

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie zaapelował do mieszkańców regionu o udostępnienie w mediach społecznościowych zdjęć z biało-czerwoną.
2020-05-02 17:42:12
miniaturka

Przemyśl: ks. Krzysztof Chudzio przyjął sakrę biskupią

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyły się dziś święcenia biskupie ks. prałata Krzysztofa Chudzio. Głównym konsekratorem był abp Adam Szal, a współkonsekratorami: abp senior Józef Michalik i biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek.
2020-05-02 17:50:11
miniaturka

14 maja wszystkie religie będą się modlić o ustanie pandemii

Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa wzywa wyznawców wszystkich religii do modlitwy o ustanie epidemii koronawirusa i przezwyciężenie jej konsekwencji. Na dzień modlitwy i postu w tej intencji wyznaczono 14 maja.