Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-07 18:05
S. Zielińska / KAI

Jasna Góra: rekolekcje kapelanów szpitalnych

Na Jasnej Górze trwa sesja formacyjno-szkoleniowa kapelanów posługujących w szpitalach, Domach Opieki Społecznej oraz w hospicjach. Konferencje duchowe głosi ks. Piotr Pawlukiewicz.

Autor/źródło: photogenica.pl, Wavebreak Media LTD

Instrukcję dotyczącą duszpasterstwa chorych i umierających przybliżył zgromadzonym ks. prof. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, teolog – moralista. Nowy dokument przypomina i wyjaśnia warunki określające, kto może przyjąć sakrament namaszczenia chorych.

Podczas sesji podjęte zostaną także zagadnienia związane z Funkcjonowaniem Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia. - Choć ważna jest znajomość medycyny, prawa oraz psychologii, przyjeżdżamy na Jasną Górę, by tutaj uczyć się kierownictwa duchowego i to nie tylko wobec pacjentów, ale także pracowników służby zdrowia – podkreślił s. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

– Chcemy zmieniać struktury, chcemy ekonomicznie ich wynagradzać, ale to nie pomaga. Naprawdę ogromne jest poświęcenie pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów. Trzeba pokazywać im ewangeliczny wymiar tej służby. Oni muszą się komuś zwierzyć, wypowiedzieć to całe napięcie, tę trudność, tę konfliktowość, chcemy dla nich być – wyjaśniał Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

Czterodniowy zjazd rekolekcyjno-warsztatowy kapelanów potrwa do czwartku. Konferencje duchowe głosi ks. Piotr Pawlukiewicz. Na zakończenie z kapłanami spotka się nowy Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bp Romuald Kamiński. Zastąpił na tym stanowisku bp. Stefana Regmunta, który sprawował tę funkcję przez ostatnie 10 lat.

Kapelani powrócili do powrócili do polskich szpitali i jednostek leczniczo – opiekuńczych po 1989 r. Ich obecność gwarantuje artykuł 5. Konkordatu, zawartego między RP i Stolicą Apostolską. Zgodnie z Kodeksem Pracy oddelegowany przez biskupa lub przełożonego zakonnego kapelan zawiera umowę o pracę z dyrektorem placówki leczniczej lub opiekuńczej.

Duszpasterstwo Służby Zdrowia stara się objąć opieką zarówno chorych, jak i personel szpitali, hospicjów czy domów opieki. W przypadku mniejszych ośrodków opieki zdrowotnej łączą oni funkcję kapelana z posługą wikariusza lub proboszcza parafii.

mir / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-07 15:02:46
miniaturka

Abp Bronisław Dąbrowski – mąż stanu, który o innych mówił wyłącznie dobrze

7 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Abp Bronisław Dąbrowski – emisariusz Prymasa Tysiąclecia, orionista, duszpasterz” z okazji obchodów 100-lecia urodzin wieloletniego sekretarza generalnego KEP.
2017-11-07 15:25:06
miniaturka

KUL - konferencja w 5. rocznicę śmierci ks. prof. Józefa Kudasiewicza

Instytut Nauk Biblijnych KUL zaprasza na konferencję poświęconą pamięci Księdza Profesora Józefa Kudasiewicza, znakomitego biblisty, głosiciela Słowa Bożego i świadka wiary w 5. rocznicę jego śmierci.
2017-11-07 15:53:57
miniaturka

Papież u św. Marty: Bóg zbawia za darmo, chce naszej miłości

Nie traćmy zdolności odczuwania, że Bóg nas kocha, bo jeśli zdolność kochania można odzyskać, to ten, kto straci zdolność czucia się kochanym, straci wszystko. Wskazał na to Papież na Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-11-07 18:30:21
miniaturka

Niemcy: biskupi przeciw handlowi w Wigilię Bożego Narodzenia

Biskupi Niemiec są za zakazem handlu w tegoroczną Wigilię Bożego Narodzenia. Tym razem przypada ona w niedzielę, a niektóre tamtejsze kraje związkowe zezwalają na otwarcie, w skróconym czasie, sklepów.
2017-11-07 18:39:03
miniaturka

Gniezno: spotkanie z prymasem Ignacym Krasickim i jego bajkami

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaprasza w soboty 18 i 25 listopada oraz 2 grudnia do posłuchania bajek Ignacego Krasickiego. Pełne humoru i mądrości rymy czytać będzie aktor gnieźnieńskiego teatru Bogdan Ferenc.
2017-11-08 08:18:34
miniaturka

Subiektywizm w Kościele: inaczej uczy biskup na Malcie i w Polsce

Kiedy jakiś biskup z Malty pozwala na przystępowanie do Komunii, a biskup w Polsce w takiej samej sytuacji jej odmawia to znaczy, że mamy do czynienia z subiektywizmem – uważa abp Carlo Liberati, wieloletni papieski delegat dla sanktuarium Matki Bożej w Pompejach.