Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-20 11:11
JR / PAP

Jasna Góra przygotowuje się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

Spotkania modlitewne, koncert i specjalna wystawa – to niektóre wydarzenia zaplanowane na Jasnej Górze w związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego. Jasna Góra była w centrum życia i posługi prymasa. Spędził tu łącznie ponad 600 dni – zaznaczają przedstawiciele sanktuarium.

Autor/źródło: PAP

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Warszawie, ale zgodnie z apelem komitetu organizacyjnego tego wydarzenia wiele inicjatyw zaplanowano także w innych miejscach.

O przygotowaniach do uroczystości beatyfikacji, zaplanowanych na ten czas wydarzeniach w Częstochowie, a także związkach kard. Wyszyńskiego z Jasną Górą i paulinami opowiadali przedstawiciele klasztoru podczas czwartkowej konferencji prasowej „Kard. Stefan Wyszyński – prymas jasnogórski”. To nawiązanie do słów duchownego, który sam siebie tak określał.

„Jeśli mówimy o kard. Stefanie Wyszyńskim i jego związkach z zakonem paulinów, to przede wszystkim myślimy o Jasnej Górze, bo przecież tutaj kardynał spędził znaczną część swojej posługi prymasowskiej. Jasna Góra stała się dla niego amboną, stała się można powiedzieć parafią, poprzez którą kierował swoje słowo do wiernych” – powiedział generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Przypomniał, że w częstochowskim sanktuarium kardynał organizował liczne inicjatywy duszpasterskie. Każdego roku 26 sierpnia – w święto Matki Bożej Jasnogórskiej – ponawiane są jasnogórskie śluby narodu, których jest autorem.

Późniejszy prymas w młodości chciał zostać paulinem, ale choć jego losy potoczyły się inaczej, po latach został włączony do konfraterni tego zakonu, czyli grona szczególnych przyjaciół i opiekunów zakonu. Podczas konferencji prasowej zaprezentowano zdjęcie paulińskiej klauzury, gdzie jest pokój i gabinet prymasa Polski, w którym modlił się, mieszkał i pracował kard. Wyszyński.

Swoistym preludium beatyfikacji będzie oratorium o kard. Wyszyńskim „Soli Deo per Mariam”, w wykonaniu artystów Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Ten koncert, którego prapremiera odbyła się także na Jasnej Górze – podczas uroczystości stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – odbędzie się 25 sierpnia na błoniach jasnogórskich.

Także 25 sierpnia w częstochowskim sanktuarium zostanie otwarta wystawa „Nie byłoby papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony kard. Stefan Wyszyński”. Znajdą się na niej eksponaty związane w prymasem, m.in., sukienka milenijna z 1966 r., zdobiąca obraz Matki Bożej, a także kopia milenijnego aktu oddania Polski Maryi.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski powiedział, że modlitewne oczekiwanie na beatyfikację rozpocznie się 11 września "Apelem jasnogórskim" pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Przybylskiego. Potem zaplanowano całonocne czuwanie, a od rana część artystyczną. Przed południem na jasnogórskim szczycie zostanie odprawiona msza, a po niej na telebimach ustawionych na błoniach transmitowane będą uroczystości w Warszawy. Po południu w kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona msza dziękczynna za nowego polskiego błogosławionego.

„Zapraszamy wszystkich, którzy nie mogą się udać do Warszawy, a chcą przeżyć tę uroczystość w sposób wspólnotowy” – powiedział przeor.

Stefan Wyszyński otrzymał święcenia biskupie 12 maja 1946 r. na Jasnej Górze z rąk ówczesnego prymasa kard. Augusta Hlonda. Krótko potem, między 22 a 24 maja 1946 r., 45-letni wówczas bp Wyszyński po raz pierwszy uczestniczył w obradach Konferencji Episkopatu Polski. Jego uroczysty ingres odbył się 26 maja 1946 r. w Lublinie. W swoim herbie biskupim umieścił słowa "Soli Deo" (Samemu Bogu) i wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Objął wówczas wikariat przy katedrze włocławskiej, był też redaktorem naczelnym dziennika diecezjalnego.

Następnie zaczął studiować prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. Osiem lat później został członkiem Rady Społecznej przy prymasie Hlondzie. W latach niemieckiej okupacji na polecenie władz diecezji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. Po wojnie powrócił do Włocławka. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.

We wrześniu 1953 r. aresztowały go władze komunistyczne. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II, zainaugurował czuwania soborowe w Polsce w intencji obrad. W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia.

Kard. Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Agostino Casaroli, odbyły się 31 maja. Trumna z ciałem prymasa spoczęła na kamiennym sarkofagu w podziemiach archikatedry warszawskiej. W 1986 r. sarkofag prymasa przeniesiono z krypty arcybiskupów w podziemiach do poświęconej mu kaplicy w lewej nawie świątyni.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. W stulecie urodzin rozpoczął się rzymski proces beatyfikacyjny. Kard. Kazimierz Nycz 21 października 2019 r. ogłosił, że beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca 2020 na placu Piłsudskiego w Warszawie, ale 28 kwietnia 2020 r. została ona zawieszona z powodu pandemii. 23 kwietnia 2021 r. kard. Nycz poinformował, że uroczysta beatyfikacja odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie wraz z beatyfikacją Róży Czackiej, założycielki Dzieła Lasek i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-20 10:29:23
miniaturka

Rosyjski lekarz kontra aborcja farmakologiczna

W Rosji przeprowadza się pół miliona aborcji farmakologicznych rocznie. Wiele kobiet zaraz po przyjęciu tabletki poronnej zaczyna żałować swojej decyzji. To właśnie dla nich powstała rosyjskojęzyczna wersja amerykańskiej strony internetowej informującej, jak uratować dziecko już po zażyciu pigułki aborcyjnej.
2021-08-20 10:34:04
miniaturka

Msza Święta pogrzebowa arcybiskupa Henryka Hosera SAC – transmisja

W piątek, 20 sierpnia, w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika będzie sprawowana Msza Święta pogrzebowa abp. Henryka Hosera pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Kazanie wygłosi abp Tadeusz Wojda. Zachęcamy do włączenia się do modlitwy i uczestnictwa przez transmisję.
2021-08-20 10:38:51
miniaturka
play

Internauci zachwyceni wykonaniem utworu „Błogosławieni miłosierni” przez Roksanę Węgiel

„Wielkie brawa Roksano, przepiękne wykonanie, śpiewaj częściej dla Boga”, „Bóg z tobą kochana. Jesteś Aniołem z przepięknym głosem”, „Piękne wykonanie, miałam ciary, wzruszyłam się” – piszą Internauci po wykonaniu przez Roksanę Węgiel utworu „Błogosławieni miłosierni” podczas koncertu „Abba Ojcze”.
2021-08-20 11:49:54
miniaturka

Naukowcy odkryli jedną z przyczyn odpowiadających za krytyczny przebieg COVID-19

Naukowcy odkryli jedną z przyczyn odpowiadających za krytyczny przebieg COVID-19. Z badań wynika, że powodem mogą być wrodzone nieprawidłowości funkcjonowania układu immunologicznego – poinformował w czwartek międzynarodowy zespół naukowców na łamach „Science Immunology”.
2021-08-20 12:02:15
miniaturka

Pandemia zwiększyła prześladowania chrześcijan w Indiach

Chrześcijanie w Indiach są coraz bardziej prześladowani. Wpływ na to mają m.in. restrykcje sanitarne wprowadzone w związku z pandemią. Od grudnia 2020 r. odnotowano w Indiach prawie 400 ataków na wyznawców Chrystusa. W ich wyniku zginęło pięć osób, a sześć kościołów zostało spalonych lub zburzonych.
2021-08-20 12:03:52
miniaturka

Oddaj krew z PANEK CarSharing

PANEK CarSharing jako firma odpowiedzialna społecznie bardzo chętnie podejmuje działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. Nie zawsze da się uniknąć wypadków drogowych, a w szczególności ofiar tych wypadków, dlatego tym razem firma podejmuje akcję zbiórki krwi, która wykorzystana będzie podczas operacji ratowania życia.