Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-07 10:46
S. Zielińska / Izabela Tyras

Jasna Góra: przybyła pielgrzymka z archidiecezji gnieźnieńskiej

Zjednoczeni wokół krzyża, umocnieni Duchem Świętym i z modlitwą o dar bycia świadkiem Chrystusa na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka archidiecezji gnieźnieńskiej.

Autor/źródło: Pixabay, falco, licencja: CC0

Ponad tysiąc dwustu pątników przybyło w dwóch kolumnach: grupach promienistych i kolorowych. Około stu osób przyjechało na rowerach. 

Prymas Polski przypominał, że Kościół to my wszyscy i wzywał do „dzielenia się” z innymi życiem chrześcijańskim.

Tropikalne upały były dla pielgrzymów jeszcze większą motywacją i mobilizacją. Niektórzy przemierzyli nawet 400 kilometrów. „Mieliśmy więcej radości niż bąbli na nogach. Boli, ale jak tu się przychodzi to już nic nie boli. Pielgrzymka to jest coś wspaniałego, przebaczać sobie mamy wszyscy nawzajem – mówili pielgrzymi. – Setna rocznica odzyskania niepodległości, dlatego flagi narodowe nieśliśmy w każdej grupie. Ludzie uczą mnie wiary, szacunku dla siebie”.

Abp Wojciech Polak podkreślał, że przeżywane teraz ważne narodowe rocznice powinny być dla nas wielkim wyzwaniem: „Wszyscy jesteśmy zobowiązani, aby czerpać ducha także z tych wielkich wydarzeń z przeszłości i nieść Chrystusa współczesnemu światu. I o to prosimy Maryję, by Ona, która daje nam Chrystusa, pomogła nam Go nieść w codzienne życie”.

Po dotarciu na Jasną Górę pielgrzymi złożyli krzyż, którego części niosły poszczególne grupy. To nawiązanie do czasów komunistycznych, kiedy pielgrzymowanie napotykało liczne restrykcje.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-07 08:21:34
miniaturka

Chile: kard. Ezzati rezygnuje z przewodniczenia Te Deum

W liście skierowanym do wiernych chilijski kard. Riccardo Ezzati poinformował, że w tym roku nie będzie przewodniczył tradycyjnemu Te Deum za ojczyznę.
2018-08-07 08:45:09
miniaturka

Katoliccy patriarchowie Bliskiego Wschodu: „nie” dla emigracji

Katoliccy patriarchowie Bliskiego Wschodu zaapelowali o budowanie pokoju i pojednania w całym regionie. Przypomnieli, że tylko pokój i stabilizacja mogą powstrzymać migrację chrześcijan.
2018-08-07 09:28:20
miniaturka

Polska: Pani z Mikołowa otrzymała biskupią koronę

Koronacji wizerunku Matki Bożej Śnieżnej w Mikołowie dokonał metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Jak podkreśla, to kolejny etap uznania szerzącego się kultu Matki Miłosierdzia.
2018-08-07 10:20:17
miniaturka

Młodzież polonijna do Papieża: Z entuzjazmem przyjmujemy Twoje, Ojcze Święty, wyzwanie

Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za ciągłe wzywanie nas do czujności, odważnej aktywności i otwierania się na innych. – napisali w liście do Ojca Świętego Franciszka uczestnicy II Kongresu Młodzieży Polonijnej.
2018-08-07 10:48:23
miniaturka

Wyruszyła 38. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę

Wasza pielgrzymka, która zaczyna się tego ranka na królewskim wawelskim wzgórzu w Krakowie jest doświadczeniem realności chrześcijaństwa - mówił abp Jędraszewski do uczestników 38. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.
2018-08-07 11:29:43
miniaturka
play

Spotkaliśmy Żywego Boga

Czy można być szczęśliwym z Bogiem, pomimo trudnego dzieciństwa? Czym jest konferencja Serce Dawida? Co to znaczy spotkać żywego Boga?