Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-14 10:57
Anna Bajon / Izabela Tyras

Jasna Góra: pieszo i na rowerach

Pieszo i na rowerach, od Bałtyku i z Podkarpacia, niemal co kwadrans na jasnogórskie błonie docierają dziś tysiące pątników.

Autor/źródło: Robert Adamczyk

Obok własnych intencji dominują te za Ojczyznę, o wolność serc Polaków a także za Kościół, Ojca Świętego i o nowe powołania. Przywitaniu z Maryją bardzo często towarzyszy odśpiewanie narodowego hymnu.

„Ty Maryjo uczysz nas wolności. W stulecie niepodległości chcemy Ci obiecać: jeszcze Polska nie zginęła”

Niektórzy w drodze byli aż 20 dni, pokonując ponad 600 km. Odbywali rekolekcje nie tylko idąc, ale również jadąc na rowerze. Zwłaszcza do grup z tak  daleka, dołączają cykliści. 120 osób przyjechało np. z diec. pelplińskiej.

„Oczywiście na rowerze też jest wysiłek, też bolą różne części ciała, ale jest czas na przemyślenie różnych ważnych spraw. Jeśli nie ma bólu, nie ma też radości, nie może być cały czas dobrze, bo wtedy byłoby niedobrze”.

 W pielgrzymowaniu nie przeszkadza nawet niepełnosprawność:

„Pielgrzymuje pierwszy raz. Jestem z diec. ełckiej, jestem osobą niepełnosprawną. Warto, żeby wszyscy wybrali się chociaż raz w życiu i zobaczyli twarz Matki, żeby tu przyszli. Ja się też bałem, mam 38 lat, ale strach minął i bardzo zachęcam”.


W pielgrzymce rzeszowskiej przyszło ok.1,5 tys. osób. W modlitwie pamiętali przede wszystkim o Papieżu Franciszku:

„Przewodzenie całemu Kościołowi to jest kwestia łaski i mocy Ducha Świętego, ale i wstawiennictwa całego Kościoła a my jesteśmy jego cząstką”.


Pomorze reprezentują pielgrzymki ze Szczecina, Koszalina, Kołobrzegu czy Pelplina. Podkarpacie – Rzeszów. Przyszły także grupy m.in. z Kielc, Drohiczyna, Włocławka i Sosnowca. Najliczniejszą jest ponad 6 tys. kompania radomska, a najstarszą, bo już po raz 381. kaliska, która, co należy do wyjątków, również wraca pieszo.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-14 08:19:26
miniaturka

Korea Południowa: spotkanie młodych

W Seulu rozpoczęły się 4. Dni Młodzieży Koreańskiej pod hasłem: „To Ja jestem. Nie bójcie się!” (J 6, 20).
2018-08-14 10:02:31
miniaturka

Hiszpania: wystawa Edades del Hombre

W miejscowości Aguilar del Campo k. Palencji na północy Hiszpanii można zobaczyć 23 edycję wystawy „Edades del hombre”. W tym roku nosi ona tytuł „Mons Dei”, „Góra Boga” – miejsce objawienia bądź spotkania Boga z człowiekiem.
2018-08-14 10:35:25
miniaturka

Rosyjscy pielgrzymi zmierzają do Częstochowy

Letni czas pielgrzymkowy przyciąga na pątniczy szlak tysiące ludzi. Na Jasną Górę pielgrzymują nie tylko Polacy. Po raz pierwszy z Warszawy przed tron Królowej Polski wyruszyła osobna grupa rosyjska.
2018-08-14 11:33:22
miniaturka

Poświęcenie tablicy ks. Krzysztofa Grzywocza w Kamieniu Śląskim

13 VIII br., po Mszy Świętej - wraz z uczestnikami Opolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę - w Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim bp Andrzej Czaja pobłogosławił tablicę poświęconą pamięci zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza.
2018-08-14 11:52:07
miniaturka

„Książka dla Hospicjum” – lekarstwem na samotność i chorobę

Niemal 1000 książek udało się zebrać do tej pory, podczas akcji na rzecz Hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, prowadzonego przez SPZOZ przy ul. Gen. Józefa Bema 22 w Siedlcach.
2018-08-14 12:04:52
miniaturka

Książka ukazująca Maryję z niezwyłej strony

Co roku, 15 sierpnia, większość polskich katolików udaje się do kościoła, aby uczcić Maryję oraz podziękować Jej za opiekę i plony zebrane w danym roku. Czy to święto kryje w sobie coś jeszcze?