Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-05 11:06
AC / Izabela Tyras

Jasna Góra – pierwszy „skrawek” wolnej Polski

4 listopada 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Pod patronatem prezydenta RP, z udziałem rodziny jasnogórskiego bohatera kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości jubileuszowe 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie 4 listopada 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski.

Uroczystości rocznicowe zainaugurowała Msza św. dziękczynna. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomniał, że Kościół przyniósł Polsce klucz do zrozumienia dziejów, dlatego naszych dziejów nie można odłączać od Chrystusa.

Na setne urodziny Niepodległej dzieci i młodzież w kolorowym korowodzie przyniosły stumetrową flagę, która w spektakularny sposób zawisła na jasnogórskiej wieży. Podczas pikniku odbyła się rekonstrukcja historycznych wydarzeń sprzed stu lat, śpiew patriotycznych pieśni i prezentacja sprzętu wojskowego i strażackiego. Uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez realizację projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”, wspieranego przez program Niepodległa.

Na jubileusz jasnogórska wieża zyskała nowe oświetlenie a wczoraj rozbłysła w barwach narodowych. W hołdzie wielkiemu Prymasowi Wyszyńskiemu zabrzmiało oratorium Soli Deo Per Mariam a świętowanie zakończyła wieczorna modlitwa Polaków – Apel, także z udziałem wojska i młodego pokolenia, w tym dzieci z polskich szkół na Litwie.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-05 09:13:29
miniaturka

Kontrowersyjne zmiany w prawie religijnym w Bułgarii. Są sprzeciwy

Kontrowersyjne zmiany wywołały sprzeciw Kościoła katolickiego, jak i większościowego Kościoła prawosławnego oraz wspólnoty muzułmańskiej.
2018-11-05 09:53:18
miniaturka

Modlitwa za ofiary zamachu w Egipcie

Po modlitwie „Anioł Pański” Franciszek wyraził ubolewanie z powodu zamachu terrorystycznego, który spowodował liczne ofiary śmiertelne wśród wiernych Koptyjskigo Kościoła Prawosławnego w Egipcie.
2018-11-05 10:28:51
miniaturka

Abp Auza: zabijanie w imię Boga jest bluźnierstwem

Abp Bernardito Auza zabrał głos podczas obrad Komisji ds. zwalczania rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii oraz nietolerancji.
2018-11-05 11:38:17
miniaturka

Strefa Chwały Festiwal. Przeciwdziałanie przyczynom przestępczości

Konferencja Strefa Chwały Festiwal – Bezpieczeństwo w działaniu odbędzie się 17 listopada w Opolu.
2018-11-05 11:46:04
miniaturka

Już dziś w TVP niezwykły spektakl Pawła Woldana o Prymasie Hlondzie

Spektakl pt. „Prymas Hlond” - autorstwa i w reżyserii Pawła Woldana - pokaże wieczorem Telewizja Polska. Sztuka przybliża najważniejsze momenty z emigracyjnego życia Kardynała - od wybuchu II wojny światowej, aż do powrotu do Polski w lipcu 1945 roku.
2018-11-05 12:25:41
miniaturka

Zakończył się I Synod Diecezji Gliwickiej

W niedzielę 4 listopada biskup gliwicki Jan Kopiec, w obecności biskupów Metropolii Górnośląskiej oraz uczestników prac synodalnych, podpisał dekret zatwierdzający dokumenty I Synodu Diecezji Gliwickiej.