Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-31 14:24
AC / Izabela Tyras /vaticannews.va

Jasna Góra: pielgrzymowanie w czasie pandemii

Najczęściej sztafetowo i duchowo, przemierzając drogę do lokalnych miejsc kultu, tak wyglądało piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę na święto Matki Bożej Częstochowskiej. Prawie wszystkie tradycyjne pielgrzymki odbyły się, jednak w zmienionej formie i z dostosowaniem się do obowiązujących przepisów sanitarnych.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

„Na pewno jest gdzieś ten smutek i żal, że w takiej okrojonej liczbie możemy tu wchodzić, że są te obostrzenia, ograniczenia. W mojej rodzinie zawsze pielgrzymowaliśmy całą rodziną, przez te ograniczenia nie mogły się wybrać z nami nasze dzieci, dziadkowie” – mówili pielgrzymi docierając na Jasną Górę.

Najliczniejszą, podobnie jak w ubiegłych latach, była pielgrzymka tarnowska. Na trasie znalazło się w sumie ok. 4 tys. osób. Odbywała się sztafetowo, uczestnicy szli tylko jeden dzień, potem mogli kontynuować duchowo. Tak było też w diec. opolskiej, gliwickiej i arch. łódzkiej. Wszyscy zauważają, że tegoroczne pielgrzymowanie było dużo trudniejsze niż zazwyczaj. „Trudniejsza niż w lata poprzednie, ale jak to mówią niektórzy pielgrzymi, którzy już idą więcej niż ja, że to jest prawdziwa stara pielgrzymka, kiedyś tam dawno, nie było się gdzie wykąpać, nie było gdzie spać” – podkreślają pielgrzymi.

Podobnie, jak w pierwszej połowie sierpnia, niektóre pielgrzymki, jak diecezji sosnowieckiej reprezentowali tylko kapłani – tu 28 księży i kleryków z bp. Grzegorzem Kaszakiem: „Inspiracją do pielgrzymowania w tych trudnych czasach był sam Papież. On kiedyś wspomniał, że w czasie II wojny jako student tutaj przybył i ja sobie pomyślałem: narażałeś życie, opuściłeś Kraków, ale przybyłeś, bo była tradycja, że studenci przychodzili do Matki i mówię, że mimo tej zarazy, my też musimy w jakiś sposób tu przybyć”.

Wśród intencji niesionych zarówno przez tych, którzy przemierzali pątniczy szlak fizycznie, jak i tych, którzy trwali na modlitwie w swych domach, były przede wszystkim wołania o normalność, o ustanie epidemii, ale też nowe powołania, umiłowanie Eucharystii, beatyfikację kard. Wyszyńskiego i pokój na świecie, szczególnie na Białorusi.

Liczby duchowych pielgrzymów nie da się policzyć, ale, jak wskazują przewodnicy pielgrzymek, zainteresowanie przekazami medialnymi było ogromne a obecność tych, którzy dojechali na Jasną Górę jest tego niezbitym dowodem.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-31 10:08:18
miniaturka

Siostry św. Józefa ratują Nowy Orlean przed ponownym zatopieniem

Miasto Nowy Orelan jak i cały stan Luizjana jest szczególnie podatny na ataki huraganów, które kończą się podwoziami. 15 lat temu huragan "Katarina" spowodował jedną z największych klęsk żywiołowych we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych, zalał wodą ok. 80 proc. obszaru miasta.
2020-08-31 11:06:20
miniaturka

Bp Mendyk wyraża wdzięczność za 10 lat posługi przewodniczącego KWK KEP

Pan Bóg dał mi szczególną łaskę, aby móc z bliska przyjrzeć się sprawom związanym z nauczaniem religii i katolickim wychowaniem – powiedział bp Marek Mendyk, biskup świdnicki, który przez 10 lat, do ostatnich wyborów podczas 386. Zebrania Plenarnego KEP, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego.
2020-08-31 11:36:07
miniaturka

Jędrzejów: festiwal muzyki organowej u cystersów – w okrojonej formule

Choć w okrojonej formule i w nieco innym terminie – w jędrzejowskim opactwie cystersów rozpoczął się XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – od wczorajszego koncertu światowej sławy mezzosopranistki Alicji Węgorzewskiej. Koncert był zarazem zwieńczeniem Odpustu Wincentiańskiego w cysterskiej parafii.
2020-08-31 12:12:19
miniaturka

Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa online

Ostatnie miesiące wiele zmieniły w naszym życiu. To trudny czas dla nas wszystkich, ale warto szukać pozytywnych aspektów. Wspólne rodzinne przebywanie w domu sprzyja budowaniu więzi, ale też nauce języka polskiego. Warto zatem zaplanować czas na wspólną edukację. Dlaczego warto uczyć dziecko języka polskiego?
2020-08-31 13:14:08
miniaturka

KUL - przekazanie insygniów rektorskich

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 31 sierpnia 2020 r. odbyła się uroczystość przekazania insygniów rektorskich. Urzędujący Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, Rektorowi Elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu.
2020-08-31 13:50:34
miniaturka

Warsztaty dla małżeństw. Dialog w małżeństwie. Czy to możliwe?

Sobotnie warsztaty dla małżeństw w Loretto 60 km od Warszawy dla pragnących odnowienia sweo małżeńskiego dialogu. Dla Boga nie ma nic niemożliwego!