Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-06 09:04
AC / Radio Watykańskie

Jasna Góra: pielgrzymka kolejarzy, apel o wolne niedziele

O niedziele wolne od pracy apelował na Jasnej Górze do rządzących abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. podczas 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy.

Autor/źródło: Pixabay, Arcaion, licencja: CC0

W spotkaniu wzięło udział ok. 7 tys. osób, w tym goście z zagranicy. Brać kolejarska modliła się o rozwój polskich kolei, jedność, bezpieczeństwo na torach i przywrócenie etosu kolejarza.

Abp Jędraszewski zauważył, że na przykładzie kolejarzy, najlepiej widać, jaką cenę ponoszą ci, którzy zmuszani są do pracy w niedzielę i święta, nie po to by służyć, ale by wzbogacać innych. - To prawdziwy wyzysk człowieka przez człowieka i naruszenie podstawowych praw - mówił kaznodzieja i dodawał:

„jako naród, który po tylu dziesiątkach lat wychodzi ze stanu zniewolenia jesteśmy szczególnie zobowiązani do tego, aby troszczyć się o nas wszystkich  nawzajem, w duchu braterstwa i solidarności, by troszczyć się o dziedzictwo narodowe, o polską tradycję”.

Metropolita krakowski ponowił apel Prezydium Episkopatu do rządzących, aby bronili prawa do wolnej niedzieli dla każdego, kto w niedzielę nie musi pracować.

Pielgrzymka była dla kolejarzy okazją do umocnienia się w wierze, by „iść i głosić”, pełniąc służbę nie tylko na polskiej ziemi, ale by razem z przedstawicielami innych krajów europejskich, zjednoczeni w Unii Chrześcijańskich Kolejarzy, budować Europę silną Bogiem.

Kolejarze cieszą się, że na ich mundury wrócił orzeł w koronie z krzyżem. Deklarują, że swą pracę widzą nade wszystko jako służbę i zachęcają, by korzystać z kolei, przyczyniając się, także w ten sposób, do rozwoju tej bardzo ważnej gałęzi polskiej gospodarki.

I. Tyras, Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy