Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-10 12:40
MG / BP Jasna Góra

Jasna Góra: paulińskie spotkanie formacyjne 'Młodzi ojcowie'

Od wczoraj na Jasnej Górze trwa spotkanie formacyjne dla paulińskich kapłanów, będące elementem ich formacji stałej

Autor/źródło: BP Jasnej Góry
2019-10-09 'Młodzi ojcowie' - spotkanie formacyjne

Kaplica Matki Bożej. Spotkanie 'młodych' ojców paulinów. Na Jasnej Górze rozpoczęło się dziś kilkudniowe spotkanie formacyjne paulińskich 'młodych' ojców. Zjazdy dla kapłanów organizowane są dwa razy w roku przez pierwszych pięć lat od święceń prezbiteratu.


Dla wielu z nich, jak przyznaje o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów, powrót do macierzystego klasztoru to okazja do wymiany doświadczeń duszpasterskich, a także zawierzenia swojej dalszej posługi Matce Bożej Jasnogórskiej. „Przybywają, by umocnić się w swoim paulińskim powołaniu, żeby mieć właśnie te siły duchowe, żeby dalej realizować, ale także wymienić się doświadczeniami w pracy duszpasterskiej - mówi o. Lukoszek - To spotkanie ma wymiar taki, aby poszerzyć swoją wiedzę, wiadomości. Wiadomo, że świat idzie do przodu i ciągle musimy zdobywać nowe umiejętności, ażeby sprostać wyzwaniom, które ciągle na nowo przed nami powstają”.


W jesiennej sesji do sanktuarium przybyło kilkunastu paulinów, w tym dwóch z placówek zagranicznych - Słowacji i Niemiec. O. Jacek Chamernik od dwóch lat pełni posługę duszpasterską w Bawarii. Jego doświadczenie pracy w trzech parafiach jednocześnie pokazuje największą potrzebę tamtejszego Kościoła: „Księży jest mało, cierpimy na brak powołań niemieckich kapłanów, ale próbujemy w jakiś sposób ludziom pomagać. Jest trudno, to są misje, wiadomo, że praca na trzech parafiach zabiera dużo czasu, ale mimo wszystko próbujemy się odnaleźć jako duszpasterze i jako zakonnicy”.


W trakcie trzydniowego spotkania obok wspólnotowej Mszy św. przewidziano część formacyjną i wykładową.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-10 11:53:37
miniaturka

Synod: Duszpasterstwo, celibat i troska o stworzenie

Zakończyła się V kongregacja generalna Synodu Biskupów dla Amazonii. Poruszano na niej wiele tematów. Nie zabrakło tematów duszpasterskich. Zwrócono uwagę na potrzebę uwrażliwienia Amazończyków na wartość celibatu. Zwrócono również uwagę na moralność ekologiczną.
2019-10-10 11:53:59
miniaturka

Caritas: spotkanie pracowników programu pomocy żywnościowej

9 października 2019 r. w siedzibie Caritas Polska rozpoczęło się dwudniowe spotkanie pracowników (koordynatorów, magazynierów i księgowych) realizujących Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019.
2019-10-10 12:12:20
miniaturka

Caritas Polska dla Migrantów i Uchodźców

Trzecia rocznica programu „Rodzina Rodzinie” jest okazją do przedstawiania programów pomocowych skierowanych nie tylko do ofiar wojny w Syrii, ale też mieszkańców ogarniętego konfliktem Jemenu, Wenezueli czy Ukrainy.
2019-10-10 12:35:36
miniaturka

Abp Skworc: losy Kościoła zależą od uczestnictwa wiernych w Eucharystii

Losy Kościoła zależą od uczestnictwa wiernych w Eucharystii, w Wieczerniku – powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, prezentując założenia nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022.
2019-10-10 12:39:07
miniaturka

Była minister Malty obiecała przed Parlamentem Europejskim legalizację aborcji

Helena Dalli – jedna z czołowych przedstawicielek maltańskiej Partii Pracy, do niedawna minister do spraw europejskich i równouprawnienia – złożyła przed Parlamentem Europejskim obietnicę, że w jej kraju aborcja będzie dostępna.
2019-10-10 12:39:49
miniaturka

TAU i ks. Jakub Bartczak na jednym koncercie

TAU oraz ks. Jakub Bartczak zagrają jeden koncert w ramach sceny festiwalowej zapowiadającej 9. Festiwal Chrześcijańskie Granie.