Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-29 13:09
AC / Izabela Tyras

Jasna Góra: pamiątkowa księga z okazji 100.lecia niepodległości

Pamiątkowa Księga z okazji 100. lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej od 28 lipca wyłożona jest na Jasnej Górze.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, licencja: CC BY

Księga powstała z inicjatywy prezydenta RP i ma być świadectwem przywiązania Narodu Polskiego do własnego suwerennego państwa, które jest naszym najwyższym wspólnym dobrem. „To wielka radość, że pielgrzymi jasnogórscy też będą mogli zaznaczyć w niej swą obecność i wyrazić miłość do Ojczyzny” – mówią paulini.

Dwunasty tom Księgi wystawiony będzie w arsenale, gdzie od maja znajduje się wystawa: „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości”.

„Na tych kartach my, współcześni Polacy, odcisnęliśmy trwały ślad. Księga ta jest dowodem żywych więzi pamięci i tożsamości i widomym znakiem woli naszej wspólnoty, pragnącym kultywować narodową tradycję i dziedzictwo” – czytamy na pierwszych stronach księgi.

O. Mariusz Tabulski, definitor generalny paulinów podkreśla, że nasz wpis będzie nie tylko pamiątką, ale i zobowiązaniem:

„Do modlitwy, do troski o naszą Ojczyznę, do dobrego życia chrześcijańskiego, do odpowiedzialności za moją konkretną pracę, za wypełnianie moich codziennych obowiązków, żeby, tak jak mówił Jan Paweł II, Ojczyzna nas trochę kosztowała, bo Ojczyzna to nasz wspólny obowiązek”.

Paulin dodaje, że największą wartością jest nasza modlitwa za Polskę, która jest tym co szczególnie nas łączy:

„To szczególnie wybrzmiewa tutaj na Jasnej Górze, kiedy czujemy się razem w jedności, kiedy pielgrzymujemy razem, to pokazuje, że łączy nas Pan Bóg, ten sam sposób przeżywania naszej tradycji i dziedzictwa”

Sporych rozmiarów Księga z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości pozostanie na Jasnej Górze do końca sierpnia.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-29 08:58:18
miniaturka

Hiszpania: spotkanie młodzieży redemptorystowskiej

Pod hasłem „All together”, „Wszyscy razem”, w Granadzie trwa XI Europejskie Spotkanie Młodzieży Redemptorystowskiej. Bierze w nim udział ponad 700 osób. Poza Hiszpanią najliczniejszą grupę stanowią Polacy.
2018-07-29 12:04:54
miniaturka

Czerwińsk: pielgrzymka rzeczna do św. Barbary

Około 100 km przepłynęła na różnych łodziach w sobotę Pielgrzymka Rzeczna ze Wzgórza Czerwińskiego na Wzgórze Tumskie, czyli z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku do bazyliki katedralnej w Płocku.
2018-07-29 12:39:21
miniaturka

Szczecin: pielgrzymi wyruszyli - przed nimi pół tysiąca kilometrów

Idą już od środy znad morza, ale największa grupa wyszła dziś ze Szczecina, z osiedla Słonecznego. Trwa 34. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
2018-07-29 13:34:52
miniaturka

Ludźmierz: XXIV Wesele Wesel

- Kierujcie się dalej Bożą logiką, idźcie pod prąd tego świata. Walczcie o swoje czyste serca, Bóg daje do tego narzędzia - mówił abp Marek Jędraszewski, który w sobotę spotkał się w Ludźmierzu z uczestnikami XXIV Wesela Wesel.
2018-07-29 14:05:18
miniaturka

Kard. Dziwisz: ŚDM to dar, który ma nas przemieniać

- Światowe Dni Młodzieży zostały nam dane i zadane jako dar, który ma nas wciąż przemieniać - mówił do zebranych w podkrakowskich Brzegach kard. Stanisław Dziwisz.
2018-07-29 15:42:36
miniaturka

Legnicka 26. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła

W niedzielę 29 lipca kilkaset osób wyruszyło z Legnicy na pielgrzymi szlak do tronu Matki Bożej Częstochowskiej.