Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-25 20:34
nc / KAI

Jasna Góra: obchody 39. rocznicy śmierci Prymasa Wyszyńskiego

27 maja odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Maryjne drogi do świętości kard. Stefana Wyszyńskiego” natomiast 28 maja rozpocznie się szczególna modlitwa, o ogłoszenie kard. Wyszyńskiego błogosławionym, nazwana „Nocne kołatanie do Matki Najświętszej u progu beatyfikacji”.

Autor/źródło: episkopat.pl / Instytut Prymasowski / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0

- Ten dar trzeba nam wyprosić na kolanach - uważa abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreśla, że „trzeba nam się modlić, a nie tylko oczekiwać na lepszy czas, bo Bóg ma swoje drogi i często nas zaskakuje swoimi sposobami rozwiązywania różnych spraw, dlatego mamy prawo i obowiązek o to prosić”.

Abp Depo dodaje, że trwanie na modlitwie i w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego to nasza powinność. - By potem umieć dziękować Bogu za ten dar otrzymany, dzisiaj trzeba się do niego przygotować również poprzez duchowe zgłębianie np. treści przemówień ks. Prymasa, programów, które nam wyznaczał, bo one nas zaskakują, że są nader aktualne, to nie jest coś co było aktualne w latach 60. XX wieku, ale jest to wciąż zadanie do spełnienia - powiedział metropolita częstochowski.

Nazwa modlitwy na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej” to nawiązanie do słów samego ks. Prymasa, który w swych zapiskach w 1981r., na kilka tygodni przed śmiercią, zanotował je w odniesieniu do podjętej przez jego duchowe córki z Instytutu nocnej modlitwy u Matki Bożej o jego zdrowie.

Czuwania zainagurowane zostaną w najbliższy czwartek, 28 maja, w dzień 39. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego, a zakończą się 25 sierpnia, czyli w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Rozpoczynać się będą Apelem Jasnogórskim, o 23.00 sprawowana będzie Msza św. o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Wezmą w nich udział wierni arch. częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i wspólnot. - To dla nas zadanie, by duchowo się łączyć i dołożyć swoją cząstkę do tej modlitwy zawierzenia - podkreśla abp Depo.

Już w środę, 27 maja, a więc w przeddzień rocznicy śmierci ks. Prymasa na Jasnej Górze odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Maryjne drogi do świętości kardynała Stefana Wyszyńskiego”. W perspektywie dnia dopełniającego ziemskie życie Prymasa zaplanowano rozmowę z o. Zdzisławem Kijasem, relatorem procesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego o pozostawionym przez niego wymownym testamencie „Jedyny program to Ona”. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19.30 zatytułowane jest: „Jedyny program - życie oddane - Soli Deo per Mariam”.

Transmisja m.in. w Radiu Jasna Góra i YouTubie.

Tradycyjnie w nocy z 27 na 28 maja odbędzie się kolejne czuwanie w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji prowadzone przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo Sługi Bożego trwać będzie błaganie za Ojczyznę i o ustanie epidemii w Polsce i na świecie.

W rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, 28 maja, 40. ogólnopolską pielgrzymkę przeżywać będą członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego ks. Prymas jest patronem.

Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele wspólnoty na czele z przewodniczącym Rady Nadzorczej i prezesem Zarządu.

Wśród intencji przede wszystkim dziękczynienie za lata pielgrzymowania do tronu Królowej Polski i wielkiego Prymasa a także błaganie o ogłoszenie go błogosławionym.

Na program 40. pielgrzymki „Civitas Christiana” na Jasną Górę złożą się o godz. 13.30 Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo transmitowana m.in. przez Telewizję Trwam i Radio Jasna Góra oraz droga krzyżowa po wałach i modlitwa o beatyfikację przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.


it / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-25 13:57:37
miniaturka

Jerozolima: Bazylika Grobu Pańskiego ponownie otwarta!

W niedzielę 24 maja, dokładnie w dwa miesiące po zamknięciu, otwarto bramę do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Zgodnie z zarządzeniami władz izraelskich – do środka jednorazowo będzie mogło wejść najwyżej 50 osób, mających maseczki na twarzach i zachowujących odpowiednie odległości od siebie.
2020-05-25 19:26:32
miniaturka

Austria: Jan Paweł II symbolem wielkich przemian w Kościele i świecie

– Papież Jan Paweł II pozostanie dla mnie nierozłącznym symbolem roku 1989 – roku cudownych przemian, które w tamtym czasie się dokonały w tak spokojny sposób, również dzięki jego sile wiary – mówi Paul Wuthe redaktor naczelny austriackiej agencji katolickiej Kathpress.
2020-05-25 19:35:35
miniaturka

Seria wydawnicza "Skuteczni Święci"

Seria "Skuteczni Święci" wydawana przez Edycję Świętego Pawła wzbogaciła się o cztery pozycje. Tym razem poświęcone są one św. Andrzejowi Boboli, św. Augustynowi, św. Bernadecie i św. Kindze.
2020-05-26 08:22:37
miniaturka

Anglia: Bóg który mówi do dzieci

Brytyjska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN UK) zaprosiła Brytyjczyków do codziennego odmawiania dziesiątka różańca. Realizuje również projekt popularyzacji Pisma św. z myślą o najmłodszych odbiorcach Słowa Bożego.
2020-05-26 08:44:12
miniaturka

Matka dziecka z zespołem Downa pozywa brytyjski rząd

Mama dziecka z zespołem Downa pozwała rząd w związku z prawem do aborcji, które obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Jej zdaniem dyskryminuje ono dzieci z upośledzeniem i traktuje jak obywateli drugiej kategorii.
2020-05-26 09:19:22
miniaturka

Misjonarki Miłości ratują ubogich Kalkuty od śmierci głodowej

Misjonarki Miłości uratowały od śmierci głodowej co najmniej 40 tys. rodzin zamieszkujących slumsy Kalkuty. Ich sytuacja dramatycznie pogorszyła się po wprowadzeniu przez indyjskie władze obostrzeń związanych z pandemią.