Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-27 17:41
S. Zielińska / KAI

Jasna Góra: obchody 25-lecia Human Life International w Polsce

Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości jubileuszowe z racji 25-lecia działalności w Polsce jednej z największych organizacji obrońców życia - Human Life International.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Organizacja ponownie zawierzyła Maryi swoje działanie w obronie i promowaniu ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W obchodach uczestniczyli przewodniczący ruchów należących do rodziny Human Life International z 15 krajów europejskich, Kazachstanu i USA.

Podczas Mszy św. została poświęcona nowa kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest ona przeznaczona jako dar dla Kazachstanu, gdzie od stycznia 2019 r. rozpocznie się jej peregrynacja w intencji ochrony ludzkiego życia po parafiach tego kraju. Miejscem stałego pobytu obrazu będzie parafia Matki Bożej Wszystkich Narodów w Astanie, gdzie posługują franciszkanie konwentualni.

W kazaniu ordynariusz Astany w Kazachstanie, abp Tomasz Peta, podkreślił, że choć żyjemy w czasach niepokoju i zamętu, to „te czasy są w ręku Boga”, a naszą misją jest budowanie cywilizacji życia i miłości. – Chcemy dzisiaj przeprosić Matkę Bożą za tyle zła, które się dzieje w dziedzinie ataku na rodzinę i na życie. Przepraszamy Cię Maryjo i Twego Syna za gej-parady i za „piątki tęczowe” w szkołach” – mówił arcybiskup Astany.

Został odnowiony „Akt Powierzenia Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości w Ręce Najświętszej Maryi Panny”. - Padła Irlandia, i my zostaliśmy ostatni na placu boju w Europie. I bez pomocy Pana Boga, wstawiennictwa Matki Bożej sobie nie poradzimy. Dlatego ofiarujemy całą tę sprawę w ręce Matki Bożej i jesteśmy przekonani, że kiedy Ona nami pokieruje, a my będziemy robili wszystko, co jest możliwe – to damy radę” – podkreślała Ewa Kowalewska prezes Human Life International w Polsce.

Zdaniem przewodniczącego Human Life International ks. Shenana J. Boqueta Polska nie może się poddać w walce o życie, to od niej zależą losy Europy. Zauważył, że „Polska będzie teraz na celowniku z powodu swojej mocnej katolickiej wiary”. Ks. Boquet wysoko ocenił pracę Human Life International w Polsce na rzecz obrony życia i rodziny, zwłaszcza współpracę ruchów obrony życia z Kościołem i biskupami.

Oprócz świętowania 25-lecia HLI w Polsce, spotkanie stało się też okazją do rozmów liderów europejskich ruchów pro -life o strategiach rozwoju ruchów obrony życia w Europie. – Chcemy porozmawiać o sytuacji w każdym z regionów i przygotować strategię, która będzie owocna. Np. teraz w Irlandii wprowadzono związki homoseksualne i głosowano za zezwoleniem na aborcję. Ta sytuacja jest więc inna niż na Białorusi czy w Polsce. Chodzi o to, żeby wysłuchać, co się dzieje, dzielić się doświadczeniem – poinformował ks. Shenan J. Boquet.

Ewa Kowalewska zwróciła uwagę na budowanie na poziomie języka pozytywnego przekazu podejmującego problematykę pro-life. Jako wzór wskazała zmarłego w 2013r. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, lekarza ginekologa-położnika, członka Papieskiej Akademii „Pro Vita” twórcę polskiego modelu Szkoły Rodzenia. Takiego „języka życia” uczą się m.in. tłumacze przygotowujący się do pracy za naszą wschodnią granicą. – To jest taka praca od podstaw, której może czasami nie widać, ale która wsiąka w wielu przestrzeniach – tłumaczyła Kowalewska.

Misją Human Life International w Polsce jest m.in. ochrona życia dziecka poczętego, pomoc jego rodzinie, a także edukacja społeczna pro-life w duchu encykliki „Humanae vitae”. Zasługą Polski jest nie tylko praca na rzecz obrony życia w naszym kraju, ale pomoc w tworzeniu struktur obrony życia w Europie Środkowo-Wschodniej i na terenach byłego Związku Radzieckiego. HLI Polska podejmuje wielorakie działania zmierzające do zmiany świadomości społeczeństwa w kierunku ochrony życia; dzieje się to m.in. przez organizowanie międzynarodowych kongresów poświęconych tej problematyce, udział przedstawicieli ruchu w konferencjach ludnościowych ONZ w Kairze czy Pekinie. To także współpraca z Papieską Radą ds. Rodziny jak i Radą ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Wychowywaniu w duchu szacunki do ludzkiego życia służą licznie wydawane materiały edukacyjne, ekspertyzy i opracowania naukowe przygotowywane przy współpracy najwybitniejszych specjalistów. Materiały są przygotowywane w różnych językach: po polsku, angielsku, rosyjsku, litewsku, białorusku, ukraińsku.

Wśród programów edukacyjnych został też opracowany specjalny program dla alumnów seminariów duchownych „Seminarians for Life”.

HLI Polska podejmuje też działalność charytatywną w formie konkretnej pomocy najuboższym matkom. Służą temu m. in. „Punkty pomocy rzeczowej” dla kobiet w ciąży w trudnej sytuacji i ich nowo narodzonych dzieci.

Owocem polskiej współpracy z prawosławnym ruchem obrony życia jest pielgrzymka kopii Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”. Pielgrzymuje ona przez cały świat; wyruszyła z Władywostoku, przejechała już Azję, Europę i Amerykę Północną, obecnie wędruje po Ekwadorze. Ikona przebyła już ponad 190 tys. kilometrów. W listopadzie pojedzie do Panamy na Światowe Spotkanie Młodzieży.

Peregrynacji towarzyszą m.in. spotkania, konferencje i manifestacje pro-life.

W ramach polskiej HLI działa Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia a także Instytut Nauk Demograficznych i Społecznych.

Ruch Human Life International założony został w 1973 r. w USA przez benedyktyna o. Paula Marxa, dziś działa w ponad 100 krajach świata.

mir/ R. Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy