Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-05 14:50
mk / vaticannews.va

Jasna Góra: modlitwa dziękczynna za polski chleb

Modlitwa dziękczynna za polski chleb i prośba o to, by nikomu nie zabrakło środków do godnego życia oraz pokarmu, który krzepi nas duchowo, zanoszona była na Jasnej Górze. W ogólnopolskich dożynkach udział wziął prezydent Polski i tysiące rolników.

Autor/źródło: vaticannews.va

W dniu solidarności z Afgańczykami wyrażona została pamięć, o tych którzy cierpią z powodu głodu i wojny.

Przeor Jasnej Góry apelował do wszystkich sprawujących władzę i instytucji międzynarodowych, aby jak najszybciej zażegnali kryzys humanitarny w tych regionach świata, gdzie ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia. „Chcemy w tym dniu pamiętać w modlitwie o rodzinach i poszczególnych osobach, które musiały opuścić swoją ojczyznę z obawy przed prześladowaniami i zagrożeniem utraty życia” – powiedział o. Samuel Pacholski.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że już za tydzień odbędzie się beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego i dlatego wraz z nim, dziś modlimy się: „Razem modlimy się za Ojczyznę, razem dziękujemy za ten rok i plony, tak jak to czynimy co roku, ale w sposób szczególny pamiętając właśnie o jego osobie”.

Słowa kard. Wyszyńskiego przywołał też w kazaniu abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreślał, że naród który ma utrzymać swój byt narodowy i państwowy, swoją niezależność i wolność, musi być związany z ziemią, której nie można oddzielać od kultury, języka i religii: „Tak jak trawy trzymają lotne piaski aby ich burze nie przewiały tak naród polski musi się trzymać całą duszą, całym ciałem i całym sercem, ziemi”.

Wiele przywiezionych dziś wieńców dożynkowych nawiązywało do roku Eucharystii, który przeżywamy. O tym, że Ciało Chrystusa to centrum naszej wiary przypomina otwarta właśnie w Sali Rycerskiej wystawa „Eucharystia 2021” przygotowana przez Węgierską Akademię Sztuki a to w łączności z 52. Kongresem Eucharystycznym. 11 plansz, tyle ile liter w słowie „Eucharystia”, opowiada o historii kraju i kultu eucharystycznego na Węgrzech.

Otwarcia wystawy dokonał Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér: „Z uwagi na to, że nie wszyscy mogą przyjechać w tym roku na Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie. Chcielibyśmy pokazać nasz kontakt z Eucharystią tutaj na ziemi Polskiej. Życzę, abyśmy wszyscy zauważyli i docenili to co Eucharystia nam daje”. Eucharystyczna wystawa pozostanie na Jasnej Górze ok. 2 miesięcy.

Izabela Tyras – Polska (Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-05 11:40:19
miniaturka

Straż Graniczna: na wysokości Usnarza Górnego wciąż koczuje grupa ok. 24-30 osób

Na terenie Białorusi na wysokości miejscowości Usnarz Górny wciąż koczuje grupa ok. 24-30 osób – podała w niedzielę Straż Graniczna, dodając, że służby białoruskie dostarczają im na bieżąco towary, w razie potrzeby doładowują telefony i powerbanki, korzystając z agregatu prądotwórczego.
2021-09-05 11:52:47
miniaturka

Kongres Eucharystyczny: nadzieje, oczekiwania i entuzjazm Kościoła na Węgrzech

„Ten kongres jest dedykowany współczesnym męczennikom naszej wiary, męczennikom Eucharystii, którzy przyjadą tu z różnych części świata, by dać żywe świadectwo” – mówi KAI Katarzyna Takácsné Kalińska ze Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha.
2021-09-05 14:18:37
miniaturka

Papież zachęca, aby więcej słuchać, a mniej mówić

„Uzdrawianie serca człowieka zaczyna się od jego wysłuchania” – te słowa papież skierował do wiernych przed modlitwą Anioł Pański. W rozważaniu Franciszek nawiązał do ewangelicznego opisu uzdrowienia głuchoniemego dokonanego przez Jezusa.
2021-09-05 18:36:07
miniaturka

„Nie opuściliśmy wiary i Kościoła”. Jaka jest rodzina kard. Stefana Wyszyńskiego?

Rodzina kard. Wyszyńskiego nie opuściła wiary i Kościoła. Mamy świadomość, że przynależność do tej rodziny to niebywały zaszczyt ale też i ogromna odpowiedzialności – mówi Andrzej Karp, krewny Prymasa i współorganizator zjazdów rodziny przyszłego błogosławionego.
2021-09-05 18:44:01
miniaturka

„Kościół nie może milczeć”. Rozpoczął się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Mszą św. pod przewodnictwem kard. Angelo Bagnasco, podczas której ponad 1200 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej rozpoczął się w Budapeszcie 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. „Kościół nie może milczeć” – mówił w homilii kard. Bagnasco.
2021-09-05 21:11:17
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Mieć Prawo Boże zawsze przed oczami to nie postawić sobie Księgę przed oczy, ale otworzyć dla niej serce i rozum. Przylgnąć swoją wolą do woli Bożej, a nie postrzegać Bożej nauki, jako narzędzia walki politycznej czy realizowania własnych, partykularnych interesów.