Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-05 09:24
AC / Radio Watykańskie

Jasna Góra: „Męskie oblężenie Jasnej Góry”

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn odbyła się wczoraj na Jasnej Górze.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, licencja: CC BY

Spotkanie jest odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości oraz wyrazem pragnienia, by upowszechnić pracę duszpasterską wzmacniającą mężczyzn w ich rolach i zadaniach. Pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Oblężenie Jasnej Góry”. Wzięło w niej udział ponad 5 tys. osób.

„Jako polscy mężczyźni chcemy być ostoją dla naszych rodzin i Kościoła,  znakiem nowej jakości męstwa w społeczeństwie – podkreśla organizator pielgrzymki, Andrzej Lewek ze Stowarzyszenia Mężczyźni Świętego Józefa. – W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z dużym pomieszaniem pojęć i wartości, potrzebujemy wrócić do źródła. Jako mężczyźni potrzebujemy stanąć w tych w rolach i zadaniach w tym planie, jaki Pan Bóg dla nas przewidział. W tych rolach jako mąż przede wszystkim, jako ojciec, jako obywatel”.

Jak podkreślają uczestnicy spotkania,  chodzi o kształtowanie męskiej duchowości i dawanie świadectwa: „Dawanie tego świadectwa, że są jeszcze ludzie, którzy w normalny, tradycyjny sposób podchodzą do małżeństwa i do rodziny, jest ważne. Jeżeli idziemy nie do końca jako cywilizacja w tym kierunku co trzeba, trzeba zwrócić się w tę stronę, która jest właściwa, do Boga”.

Na program „męskiego oblężenia” złożyły się m.in. konferencje o byciu mężczyzną, powołaniu do ojcostwa i o tym, co robić, by nie utracić poczucia potrzeby samowychowania. Nie zabrakło narodowego zawierzenia mężczyzn Matce Bożej. Panowie podkreślają, że tak jak w przypadku niewiast, tak i w ich środowiskach potrzeba wspólnej rozmowy i modlitwy, a te możliwe są w różnych męskich grupach działających licznie w polskich parafiach.

I. Tyras/ Radio Jasna Góra/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-05 07:23:12
miniaturka

Watykan: nie wystarczy pokonać ISIS

Nie wystarczy tylko pokonać Państwo Islamskie, trzeba jeszcze wykorzenić zasianą przez nie barbarzyńską i wrogą ludzkości ideologię – powiedział papieski przedstawiciel przy ONZ w Nowym Jorku.
2017-11-05 07:31:07
miniaturka

Rep. Środkowej Afryki: kraj potrzebuje rodzimej armii

„Zbrojne grupy krążą po kraju, zabijając i okaleczając ludzi. Dopóki nie podejmiemy zdecydowanego działania, aby stawić im opór i rozbroić je, nic nie osiągniemy” – powiedział ordynariusz diecezji Bossangoa w Republice Środkowej Afryki.
2017-11-05 08:03:36
miniaturka

Prezydent Mołdawii u Papieża

Papież przyjął na audiencji prezydenta Mołdawii Igora Dodona, który spotkał się następnie również z watykańskim sekretarzem stanu i wiceszefem papieskiej dyplomacji.
2017-11-05 12:03:58
miniaturka

Kraków: poświęcenie Kaplicy Świętych Zesłańców i Męczenników Wschodu

Abp Józef Michalik poświęcił w Sanktuarium św. Jana Pawła II Kaplicę Zesłańców i Męczenników Wschodu. W jej centrum znajduje się wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego oraz portrety świętych zesłańców, pod którymi umieszczono ich relikwie.
2017-11-05 12:31:10
miniaturka

Czwarty album poznańskiego chóru Gospel Joy

17 listopada ukaże się kolejny, czwarty album poznańskiego chóru Gospel Joy „Napełniaj”.
2017-11-05 13:14:24
miniaturka

Obchody Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem KEP i władz

Centralne uroczystości Święta Niepodległości odbędą się w sobotę 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie.