Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-11-05 09:24
AC / Radio Watykańskie

Jasna Góra: „Męskie oblężenie Jasnej Góry”

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn odbyła się wczoraj na Jasnej Górze.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, licencja: CC BY

Spotkanie jest odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości oraz wyrazem pragnienia, by upowszechnić pracę duszpasterską wzmacniającą mężczyzn w ich rolach i zadaniach. Pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Oblężenie Jasnej Góry”. Wzięło w niej udział ponad 5 tys. osób.

„Jako polscy mężczyźni chcemy być ostoją dla naszych rodzin i Kościoła,  znakiem nowej jakości męstwa w społeczeństwie – podkreśla organizator pielgrzymki, Andrzej Lewek ze Stowarzyszenia Mężczyźni Świętego Józefa. – W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z dużym pomieszaniem pojęć i wartości, potrzebujemy wrócić do źródła. Jako mężczyźni potrzebujemy stanąć w tych w rolach i zadaniach w tym planie, jaki Pan Bóg dla nas przewidział. W tych rolach jako mąż przede wszystkim, jako ojciec, jako obywatel”.

Jak podkreślają uczestnicy spotkania,  chodzi o kształtowanie męskiej duchowości i dawanie świadectwa: „Dawanie tego świadectwa, że są jeszcze ludzie, którzy w normalny, tradycyjny sposób podchodzą do małżeństwa i do rodziny, jest ważne. Jeżeli idziemy nie do końca jako cywilizacja w tym kierunku co trzeba, trzeba zwrócić się w tę stronę, która jest właściwa, do Boga”.

Na program „męskiego oblężenia” złożyły się m.in. konferencje o byciu mężczyzną, powołaniu do ojcostwa i o tym, co robić, by nie utracić poczucia potrzeby samowychowania. Nie zabrakło narodowego zawierzenia mężczyzn Matce Bożej. Panowie podkreślają, że tak jak w przypadku niewiast, tak i w ich środowiskach potrzeba wspólnej rozmowy i modlitwy, a te możliwe są w różnych męskich grupach działających licznie w polskich parafiach.

I. Tyras/ Radio Jasna Góra/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi: